1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Büyükşehir'den köy yolları ihalesi
Büyükşehir'den köy yolları ihalesi

Büyükşehir'den köy yolları ihalesi

Bizim ilimizde özel bir yerel yönetim modeli uygulanıyor. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, vilayetin tamamından sorumlu. 2004 yılına kadar, köylere yapılacak hizmetler Özel İdare bütçesinden

A+A-

Bizim ilimizde özel bir yerel yönetim modeli uygulanıyor. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, vilayetin tamamından sorumlu.

2004 yılına kadar, köylere yapılacak hizmetler Özel İdare bütçesinden karşılanır, bu hizmetleri Valiliğe bağlı Özel İdare yürütürdü. Daha sonra köylere yönelik hizmetler de Büyükşehir Belediyesi'nin sorumluluğuna verildi.

Her yıl bahar aylarından itibaren köy yollarında iyileştirme çalışmaları yapılır. Geçmişte, bu işi Köy Hizmetleri İl Müdürlüğü yürütürdü.

Kabul etmek ve hakkını teslim etmek lazım; Kocaeli Büyükşehir Belediyesi bu sorumluluğu üstlendikten sonra, köylere önemli hizmetler verdi. Yıllarca açılmamış köy yolları açıldı, çok bozuk olan köy yollarının önemli bölümü düzeltildi, şehirlerarası yol standartlarına getirildi. Köy yollarında yeni köprüler yapıldı.

Büyükşehir Belediyesi, bu yıl bahar ve yaz dönemi için de köy yolları işine iddialı giriyor. Zaten Haziran ayında çok önemli bir seçim var. Seçim döneminde ilimizdeki pek çok köy yolunda çalışmalar başlamış, Büyükşehir Belediyesi de “Çalışınca oluyor” tabelalarını bu yol inşaatlarının önüne koymuş olacak.

Dün köy yolları ile ilgili ilk ihaleler yayınlandı. Büyükşehir Belediyesi Körfez ve Derince köy yolları yapımı işi için ayrı, İzmit'in köy yolları ile ilgili ayrı ihaleler açıldığını duyurdu.

İki ihale de 18 Mart'ta yapılacak. İhale şartnamesine göre, müteahhide yer tesliminden sonra, köy yollarındaki işlerin 240 günde bitirilmesi gerekiyor. Yani, büyük işler yapılacağı anlaşılıyor.

Hepsine kabul...

Büyükşehir Belediyesi elbette köylere hizmet götürecek. Bu yıl kış mevsimi çok sert geçmedi. Ama buna rağmen, geçmiş yıllarda yeterince onarılmadığı için bozuk kalmış köy yolları var. Seçim döneminde bunların onarılıyor, bir kısmının yeniden yapılıyor olması gayet güzel.

Ancak 2004 yılında Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'ne ilin tamamının sorumluluğu verilirken, Köy Hizmetleri İl Müdürlüğü de bütün personeli, iş makineleri, binaları, asfalt ve mıcır tesisleri ile Büyükşehir Belediyesi'ne devredilmişti. Geçmişte her yıl bahar ve yaz aylarında Köy Hizmetleri İl Müdürlüğü bu köy yolları işini kendi gücüyle yapardı. Şimdi Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, bütün işler gibi bu işi de ihaleyle müteahhitlere veriyor.

Büyükşehir'in bu işi elinin altında bulunan Köylere Hizmet Dairesi ile yani eski Köy Hizmetleri İl Müdürlüğü personeli ve makineleri ile yapması daha mantıklı olmaz mıydı?..

Ne oldu, Köy Hizmetleri tamamen dağıtıldı mı?

Petrol fiyatlarında ürkütücü artış

Dünyanın petrol rezervleri üzerinde oturan Arap ülkelerindeki halk isyanlarını, televizyon ekranlarından bir macera filmi ya da bir western izler gibi izliyoruz.

Bin Ali gitti, Mübarek gitti, Kaddafi gidecek mi?

İsyan ateşi bundan sonra hangi Arap ülkesine sıçrayacak yorumlar yapıyoruz…

Bütün bu olaylar dünyanın geleceğini, hepimizin geleceğini yakından ilgilendiriyor.

2010 yılının son günlerinde ham petrolün varili 92. 66 Dolar'dı. Dün dünya piyasalarında aynı ham petrolün varil fiyatı 110 doların üzerine çıktı.

Türkiye bütün hesabını, 2011 yılında petrolün varil fiyatı ortalama 95 Dolar seviyesinde olur öngörüsü üzerine yapmıştı. Uzmanlar petrol üreten Arap ülkelerindeki ateş sönmezse fiyatın kısa zaman içersinde 150 Dolar seviyesine geleceğini söylüyorlar. Kötümser tahmin yapanlar arasında 220 Dolar’ı telafuz edenler var.

Böylesine bir sıçrama hâlâ krizin etkisinden sıyrılamamış dünya piyasalarını alt üst edecektir. Özellikle de Türkiye’ye çok ağır ekonomik yük getirecektir.

Petrol fiyatındaki artış, sadece arabası olanların benzine, mazota daha fazla para ödemesi demek değil. Türkiye'nin cari açığı büyür. Doğalgaz, elektrik fiyatları da artar. İğneden ipliğe her şeye zam gelir. Türkiye ekonomisinde yerleşiyor görüntüsü veren bütün dengeler değişir. Enflasyon yeniden yükselir.

Umalım ki, petrolün üzerinde oturan Arap dünyası daha fazla karışmasın. Bu işleri film gibi izlemek belki heyecan verici. Ama tablo, Türkiye için de giderek daha karamsar bir hâle geliyor. Bunu da dikkate almak lazım.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.