1. WEB TV

  2. HABER

  3. Büyükşehirden öğrenci ve indirimli yolculara destek

Büyükşehirden öğrenci ve indirimli yolculara destek

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından, kent genelinde özel ve kamu işletmecileri ile birlikte ‘Toplu Taşıma Hizmetleri Geliştirme ve İyileştirme’ protokolü imzalandı.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin Kocaeli genelinde toplu taşımayı kullanan öğrenci indirimli yolcuların artan ulaşım maliyetlerinin daha az etkilenmelerini amacıyla Toplu Taşıma Hizmetleri Geliştirme ve İyileştirme İşbirliği protokolü bugün Antikkapı’da düzenlenen toplantıda imzalandı. 1 yıl süreyle geçerli olan protokol, imzalanmasının ardından yürürlüğe girdi. 

Protokol ile Öğrenci bileti şehiriçi tarifesi 3 TL ve altı olan için öğrenci biniş başına 40 kuruş, öğrenci bileti ilçeler arası tarifesi 3 TL üzeri olan için öğrenci biniş başına 60 kuruş, indirimli bileti şehiriçi  tarifesi 4 TL ve altı olan için indirimli biniş başına 15 kuruş, indirimli bileti ilçeler arası tarifesi 4 TL üzeri olan için indirimli biniş başına 30 kuruş olarak Büyükşehir Belediyesi tarafından işleticilere(esnaflara) destek olarak ödenecek.  İzmit Şehiriçinde, öğrenciler 1.5 TL, indirimli yolcular da 2 TL ödemeye devam edecek. Büyükşehir Belediyesi minibüsçü esnafına, öğrenciler için biniş başına 40 kuruş, indirimli yolculara da biniş başına 15 kuruş destek ödemesi yapacak. Bu protokolle; Büyükşehir Belediyesi yüzde 28 oranında ulaşım desteği sağlamış oluyor.

6 kurumun işbirliği yaptığı protokol törenine Vali Hüseyin Aksoy, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Sadettin Hülagü, Gebze Teknik Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof.Dr.Babür Özçelik, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri İlhan Bayram, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkan Vekili İbrahim Ateş, Kocaeli Şehiriçi Minibüsçüler ve Otobüsçüler Esnaf Odası Başkanı Mustafa Kurt katıldı ve protokole birlikte imza attılar. Yapılan protokol, öğrenci ve indirimli yolculuk yapan vatandaşların ücretlerine katkı vermenin yanında toplu taşımayı geliştirmeyi de hedefliyor. 

Kentin kalitesinin  ulaşım sistemleri ile doğrudan bağlantılı olduğunu belirten Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, “Ulaşım sistemleri ne kadar kaliteli olursa şehir de o derecede kaliteli olur. Ulaşım damarları, vücuttaki kan damarları gibidir Ne kadar sağlam olursa o kadar da sağlıklı ve güvenli olur. Yaptığımız anketlerde de kentin en büyük problemi ulaşım çıkıyor. Ulaşım sisteminde günün koşullarına göre değişiklikler yapıyoruz. Kentimizin yararına olan birçok önemli ulaşım yatırımı yapıyoruz. Bu kentin her yıl nüfusu 50 bin artıyor. Biz göreve başladığımızdan bu yana kentin nüfusu neredeyse iki katına çıktı. Bu kent büyüyor, gelişiyor. İnsanların ihtiyaçlarına yetişmek zorundayız. Öğrencilerimizin ulaşım maliyetlerinden etkilenmemesini ve destek vermek istedik. Öğrencilerin etkilenmemesi için yapılacak zammı bir kurum olarak karşılıyoruz. Tüm öğrencilere 40 kuruş katkı veriyoruz. Öğrenciler yerine o parayı biz minibüsçülere veriyoruz.  Yapılan zamlardan etkilenmesinler diye biz belediyenin bütçesinden ödeme yapacağız. Bu yüzde 28 oranında bir katkıdır.” dedi. 

ddcc.jpg

Kocaeli’nin Gebze ve Kocaeli Üniversitesi’nde 90 bin öğrenci sayısı ile Türkiye’nin en önemli illerinden birisi olduğunu belirten Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, öğrencilerin ulaşım maliyetlerinin daha az kalması ve ulaşım hizmetlerinin daha sağlıklı olması için yapılan protokolün önemlidir. Buna bizde Valilik olarak katkı veriyoruz. Büyükşehir Belediyesine teşekkür ediyorum. Kocaeli hızla eğitim şehri olmakta mesafeler alıyor. Hafif raylı sistemin hayata geçmesi, metro çalışmalarının başlaması ulaşım noktasında önemli adımlar atıldığını gösteriyor. Öğrencilere yönelik bu çalışmaların yapılması, öğrencilerin daha uygun şartlarda eğitim ve öğretimlerini yerine getirmesine katkı veriyor. Öğrencilerimiz ve şehirci esnafı için hayırlı olsun.” dedi.

CANSUYU OLACAK
Kocaeli Şehiriçi Minibüsçüler ve Otobüsçüler Odası Başkanı Mustafa Kurt, verilen desteğe teşekkür etti. Daha kaliteli hizmet vermek için maddiyatın önemli olduğunu belirten Kurt: “Sıkıntılı döneminin bertaraf edilmesi için bu destek bize cansuyu olacaktır. Sabahın 05.00’inden gecenin 23.00’ünü kadar insanları taşıyarak kutsal bir görev yapıyoruz. İşletme giderleri çok yüksek olduğu için bizim için çok önemli. 2 bin 180 esnafımız adına teşekkür ediyorum.” dedi. KOÜ Rektöre Prof.Dr. Sadettin Hülagü, Gebze Teknik Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Babür Özçelik ve Esnaf Odaları Birliği Başkan Vekili İbrahim Ateş, emeği geçenlere teşekkür ettiler.

İzlenme: 732

VİDEOYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
1 Yorum
    Benzer Videolar