1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Büyükşehir'in bilgisayarları F klavye olmalı
Büyükşehir'in bilgisayarları F klavye olmalı

Büyükşehir'in bilgisayarları F klavye olmalı

Konu ilk olarak geçtiğimiz yıl gündeme geldi. Türkiye piyasasına giren bilgisayar markalarının, kullanıcılara F klavye seçeneğini de sunmasını zorunlu tutacak bir yönetmelik yayınlandı. O dönemde de ya

A+A-

Konu ilk olarak geçtiğimiz yıl gündeme geldi. Türkiye piyasasına giren bilgisayar markalarının, kullanıcılara F klavye seçeneğini de sunmasını zorunlu tutacak bir yönetmelik yayınlandı.

O dönemde de yazmış bu uygulamanın çok doğru olduğunu belirtmiştim. Bilgisayarlarda kullanılan Q klavyenin yavaş yazı yazmak için özel olarak tasarlandığı, F klavyenin özellikle Türkçe yazışmalar için iki misli daha kullanışlı olduğu örneklerle kanıtlanmış bir gerçek.

Bilgisayarların hayatımıza girdiği 90'lı yıllardan itibaren Q klavye istilası başladı. Yeni neslin tamamı bu saçma dizilimi olan klavyeye alıştı. Özellikle gençler arasında çok yaygın olarak sesli harfleri yutarak yazma modası başladı. Bu sorunun da tamamen Q klavyeden kaynaklandığını düşünüyorum.

AKP'liler bir karar aldıklarında takipçisi de oluyorlar. Geçtiğimiz gün Tuna Çanakçılı'nın Çınar ilavemizde hazırladığı teknoloji köşesinde okudum. AKP Genel Merkezi'nde çalışanlara ücretsiz F klavye kursu veriliyormuş. Bu klavye ile çalışmaya gönüllü olanların maaşına 50 TL zam yapılacakmış.

AKP'nin F klavye ile ilgili çok önemli bir çalışması daha var. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 12 Haziran seçimleri öncesindeki en önemli vaatlerinden biri öğrencilere tablet bilgisayar dağıtmaktı. Her mitingde elindeki tablet bilgisayarı sallayarak öğrencilere söz verdi. Şimdi bu bilgisayarların temini çalışmaları başlamış. Milli Eğitim Bakanlığı bilgisayarların F klavye olması şartını koymuş.

Aynı düşünceyi Kocaeli Büyükşehir Belediyesi de takip etmeli. İbrahim Karaosmanoğlu 2009 yılından itibaren her yıl Kocaeli'deki İlköğretim 6 ncı sınıf öğrencilerine dizüstü bilgisayar dağıtıyor. Pek çok çocuk bilgisayarla bu şekilde tanışmış oluyor. Ellerindeki bilgisayar F klavye olursa, bu dizilime alışırlar ileride Q klavye kullanmak istemezler.

Büyükşehir bu yılın bilgisayarları için siparişi vermişse bile bu düzenleme kolayca yapılabilir. Hiçbir ek masraf da gerektirmez. Bu işin üzerinde durulmalı, 2011'de dağıtılacak dizüstü bilgisayarlar F klavye olarak satın alınmalı…

Tebrik kartlarını özledim…

80'li yıllarda dini bayramlar ya da yılbaşı yaklaştığında şimdi Soydan İş Merkezi'nin olduğu köşede kartpostal stantları kurulurdu. Okula gidip gelirken beğendiğimiz kartları seçerdik. Kimisi esprili bir karikatür, kimisi güzel bir İzmit manzarasına sahip kartları seçer, kişiye özel bir tebrik yazısı yazar, postaya verirdik…

Bu gelenek yok oldu. Artık bayram sabahında telefonlardan yolladığımız mesajlarla birbirimizi tebrik ediyoruz. Bazen de tek tuşa basarak tüm tanıdıklara topluca e-mail yolluyoruz…

İnternet, cep telefonu bizden daha önce yaygınlaşmış olmasına rağmen tebrik kartı geleneği batı dünyasında devam ediyor. Noel'de, doğum günlerinde özel kartlar alıp, kişiye özel mesajlar yazarak birbirlerini tebrik ediyorlar.

Tebrik kartı geleneğinin ülkemizde yok olmasının ilk nedeni kolayı seven, üşengeç bir toplum oluşumuz. Ama posta dağıtımının çok problemli oluşunun da bu işte payı var. İzmitten yolladığınız mektup İstanbul’daki alıcısının eline 10 günde ulaşıyor.

Her şeye rağmen bu geleneği sürdürmek lazım. Bir yerlerden aşırılmış sözlerle yazılan telefon mesajı yerine kişiye özel seçtiğiniz kartın arkasına kendi el yazınızla kaleme aldığınız birkaç güzel söz daha etkili olmaz mı?

Geçen gün KYÖD Lokaline çıkarken asansörde bir duyuru okudum. KYÖD özel Kocaeli fotoğraflarıyla kartpostallar bastırtmış. Çok uygun fiyatla satışa sunmuş. Eşe dosta, özellikle şehir ve ülke dışındaki tanıdıklarınıza tebrik kartı gönderme planınız varsa bu kartpostallar işinize çok yarayacaktır…

Ben de tatili 10 güne çıkarttım...

Bakanlar Kurulu karar aldı; bayram tatili 9 güne çıkartıldı... Kamuda çalışanlar arife günü yarım gün, bayram ertesindeki Cuma ise tam gün idari izinli sayılacaklar. Bakanlar Kurulu’nun kararını beklemeden herkes tüm programını bu şekilde yapmıştı bile.

Kamuda çalışanların zaten bol bol izin hakkı var. Haftalık tatil iki gün. En kıdemsiz olanlar bile 3 hafta yıllık izine çıkıyor. Kıdemli olanların yıllık izini iki aya kadar çıkıyor. Hâl böyle iken ekstra bayram tatilleri, kar tatilleri işin kaymağı oluyor.

Bence artık bu yanlıştan dönülmeli. Diyelim bayram tatiline fazladan 1. 5 gün eklendi. Bu ilave kamu çalışanlarının yıllık izin hakkından düşülmeli.

Bakanlar Kurulu tatili 9 güne çıkartır da ben altında kalır mıyım? Gazetede bayramda da çalışmaya devam. Ama bu köşeyi 10 gün tatile çıkartıyorum. Bugün son yazı. 6 Eylül Salı günü yeniden görüşmek üzere herkesin Ramazan ve Zafer Bayramlarını kutluyorum...

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.