1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Büyükşehir’in yüz akı: İSU Genel Müdürlüğü
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Büyükşehir’in yüz akı: İSU Genel Müdürlüğü

A+A-

“İnsanın neresi acıyorsa, canı oradadır” derler.. Biz son aylarda bu şehirde Tramvay Yolu çalışmasından da kaynaklanan “trafik ve ulaşım” sorunlarına takılıp, kaldık. Bu konu, hepimizin canını yakıyor. Bu nedenle Büyükşehir’i sorumlu tutuyoruz ve Büyükşehir Belediyesi’nin sanki sadece trafikten, ulaşımdan sorumlu olduğunu düşünüyoruz.

Oysa bu şehirde geçtiğimiz yıllardan alt yapı sorunları vardı. Arıtma tesisleri yetersizdi, evsel atıklar denize bırakılıyordu. Islah edilmemiş dereler vardı. Hepsinden önemlisi, en hafif yağmurdan sonra Yahya Kaptan’dan tutun,  Şahabettin Bilgisu Caddesi’ne kadar her yeri sel basardı.

Bu sorunları unuttuk. Bu şehrin gündeminden bu sorunları Büyükşehir Belediyesi İSU Genel Müdürlüğü çıkarttı.

İSU Genel Müdürü Sayın İlhan Bayram’a büyük saygı duyuyorum. İşinde bu kadar heyecanlı, bu kadar yenilikçi, bu kadar takipçi bir başka yöneticiyi, bizim kentin bürokrasisinde, hele hele Büyükşehir Belediyesi’nde bulamazsınız. Sayın Bayram’la zaman zaman bir araya gelip şehri konuşuruz. Araya yaz girdi. Ramazan, bayramlar, 15 Temmuz kalkışması falan, birkaç aydır görüşmüyorduk. Bayram aradı, “Ara çok uzadı, oturup konuşalım” dedi. Geçen gün, İSU Genel Müdürlüğü’ne gittim. Bizim şehrimizde özellikle Büyükşehir Belediyesi bünyesinde bu kadar düzenli, çalışkan, yenilikçi ve üretken bir bölüm görmek, Sayın Bayram’dan bazı önemli bilgileri almak moralimi yükseltti. Öğrendiklerini sizinle paylaşacağım.

ÖNÜMÜZDEKİ YIL KÖRFEZ, DERİNCE VE KARAMÜRSEL KAZILACAK

İSU Genel Müdürü Bayram’a önce kentin gündemindeki en önemli konuyu, Tramvay Yolu inşaatını sordum. Bayram, “Bu iş bizim işimiz değil. Tramvay Yolu için alt yapıda deplase gerekiyor. İşlerin biraz aksadığını görünce devreye biz girdik. Şehir merkezinde, Merkez Bankası bölgesindeki çalışmaları biz yapıyoruz. Şimdi biraz daha hızlandı. Bütün bu işler bitecek. Tramvay çalışmaya başlasın, bu sıkıntılar unutulacak” dedi.

Bayram’a, “Siz alt yapı işini yapıyorsunuz. Ama sonra kazılan yerlere üst yapı gelmiyor. Sıkıntı oluyor” diye kentin bir başka sıkıntısını aktardım. İSU Genel Müdürü şöyle yanıtladı:

“-Bizim alt yapı için kazdığımız bölgelerde alt yapı işi bitince bir süre zeminin oturmasını beklemek gerekir. Bazı bölgelerde bu sürenin gerekenden uzun tutulduğu söylenebilir. Ama sağlam, düzgün iş yapılması için böyle davranılıyor.”

Büyükşehir Belediyesi’nden, ya da AK Parti’den pek çok kişiyi, özel görüşme sırasında bir miktar dedikodunun içine çekebilirim. Ama İlhan Bayram’ın ağzından içinde bulunduğu kurum ve camia için eleştirisel bir söz alamıyorsunuz. İSU Genel Müdürü’ne,  “Gelecek yıl neler yapılacak?. Hala İzmit’te alt yapı işi var mı?” diye sordum.

Bayram, 2017 yılı bütçesinin, planlamasının hazır olduğunu söyledi. Önümüzdeki günlerde genel kurulun onayına sunulacakmış. İzmit’te Tavşantepe bölgesinde bazı işler yapılacağını anlattı. İzmit için büyük proje, “İzmit Projesi”. Bütün su şebekesi akıllı sisteme bağlanıyor. Gelecek yıl sayaçların büyük bölümü değişecek. İzmit’te su sayaçları, memur gelip saatlere bakmadan, merkezden okunabilecek. İSU kurduğu, Türkiye’de benzeri olmayan sistemle, şehrin her noktasında anlık su tüketimini takip edebilecek, her bölgeye ihtiyacı kadar su verebilecek.

Genel Müdür Bayram, 2017’de asıl büyük işlerin Derince, Körfez ve Karamürsel’de yapılacağını söyledi. İlimizde su kayıp ve kaçağının en yüksek olduğu ilçeler bunlarmış. Derince’ye 230 km. içmesuyu hattı, 150 km. atık su hattı, 10 km. yağmur suyu hattı döşenecek.

Körfez ilçeye 250 km içme suyu hattı, 150 km atık su hattı, 10 km yağmursuyu hattı döşenmesi planlanıyor. Karamürsel’de de 50 km içme suyu hattı, 30 km atık su hattı döşenecek. Bütün bu işlerin planlaması yapılmış.

“SU FİYATI YÜKSEK DEĞİL”

İSU Genel Müdürü Bayram’a ilimizde uygulanan su fiyatı tarifesinin çok yüksek olduğunu söyledim. Bayram hemen itiraz etti. Hazırlattığı tabloları önüme koydu; şöyle konuştu:

“- Bizim su fiyatımız Marmara bölgesindeki bütün diğer illerin fiyatından daha düşük. Biz tüketiciye ayrıntılı fatura sunuyoruz. Atık su parası, vergiler, zorunlu kesintiler. Biz bütün bunları faturada detaylı olarak gösteriyoruz. Diğer illerin faturasında su bedeli diye tek kalemde geçiyorlar.”

Bayram, ilimizde su dağıtımının kolay olmadığını, pek çok pompa istasyonu kullandıklarını, İSU’nun enerji harcamasının çok yüksek olduğunu anlattı. İSU yılbaşında normal enflasyon oranında bir zam yapacak. Ama yakın gelecekte su fiyatına yeni bir zam düşünülmüyor.

Genel Müdür Bayram’la İSU’da FETÖ soruşturmasını, arıtma tesislerini, Grisu uygulamalarını da konuştuk. Bugünlük yazı yeterince uzadı. İSU’dan daha çok malzeme var. Yarından itibaren devam ederiz.

İki önemli proje

Büyükşehir Belediyesi, nihayet “Tramvay Projesi’ne” saplanıp kalmaktan kurtuluyor. Kent gündeminde iki önemli proje var. Biri mutlaka ve biran önce yapılması gereken Katı Atık Yakma Tesisi..

Aralarında 20 kadar muhtarın da bulunduğu 35 kişilik bir inceleme heyeti, dün akşam Paris’e uçtu. Bu inceleme gezisini çok faydalı buluyorum. Belli ki yeni Çöp Fabrikası için yer belli olmuş. İzmit’in kuzeyinde, Eski İstanbul Yolu kenarında,  Umuttepe’nin üstlerinde bir yere yapılacak. Başkan Karaosmanoğlu, teknik elemanlarla birlikte bu bölgedeki köylerin muhtarları da Paris’e çöp fabrikasını görmeye gidiyorlar.

Heyet cumartesi günü dönecek. Umarım bu heyet, Paris’te gördükleri ile ikna olur. Artık yer konusunu tartışmadan, biran önce Katı Atık Yakma Tesisi’nin inşaatına başlamamız gerekiyor.

YERALTI OTOPARKINDA ÇARŞI DA OLABİLİR

Büyükşehir Belediyesi’nin İzmit için ikinci önemli projesi bir yıl önce yıkılan eski Valilik binasının boşalttığı alanda yer altı otoparkı ve kent meydanı projesidir. Projeler tamamlanmış. 20 Ekim’de bu büyük projenin ihalesi yapılacak.

O bölgede İzmit’in bir tören alanına ihtiyacı var. Yine o bölgede İzmit’in bir yeraltı otoparkına ihtiyacı var. Benim öteden beri hayalim, İzmit’te bir de yeraltı çarşısı kurulmasıdır. Yıllar önce İstanbul Karaköy’de böyle bir çarşı yapılmıştı. İzmit’te de olabilir.. Çocuk Parkı Meydanı bölgesinde yeraltı çarşısı olabilir. Eski Devlet Hastanesi yıkılacak, burada yer altı çarşısı olabilir.

Valilik bahçesi için de düşünülebilir. Misal, Balık Pazarı için şehir merkezinde yer arıyoruz. Valilik Bahçesi altındaki yeraltı otoparkının bir bölümü İzmit’in yeni Balık Pazarı olabilir. Bir taşla, birkaç kuş birden vurmuş olabiliriz.

Bayram’da çalışsın razıyım

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin internet sitesine girerseniz, devam eden Tramvay Projesi ile ilgili kalan günleri geriye doğru sayan bir sayaç göreceksiniz. Büyükşehir Belediyesi, tramvay inşaatını başlatırken 550 gün vade vermişti. İnşaatın başlangıç tarihi belirtilmiyor. Şu sıralar takvime göre 130 gün civarında bir süre var. Bu da 3 Şubat 2017’ye denk geliyor.

Ama artık herkes biliyor ki, bu tramvay inşaatı 3 Şubat’a yetişmeyecek. İlk kez AK Parti İl Başkanı Ceyhan dürüstçe yeni tarih verdi: “Nisan veya mayıs” dedi. Bence o tarihlere de yetişmez. İzmit’in Akçaray’ı önümüzdeki Ramazan Bayramı’nda (24 Haziran 2017) çalışsın, Kent Bayramlaşması’nda insanları taşısın, ben razıyım.

Bu yazı toplam 1665 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum