1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Büyüyen otopark ve Leylekler
Büyüyen otopark ve Leylekler

Büyüyen otopark ve Leylekler

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi,  kendi binasının önündeki deniz doldurularak kazanılan alanda 2 bin araç kapasiteli açık otoparkı geçtiğimiz aylarda tamamlamış, kentin kullanımına açmıştı Şimdi, bu ar

A+A-

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi,  kendi binasının önündeki deniz doldurularak kazanılan alanda 2 bin araç kapasiteli açık otoparkı geçtiğimiz aylarda tamamlamış, kentin kullanımına açmıştı..

Şimdi, bu arazinin hemen yanındaki 40 dönümlük alan da yine açık otopark haline getiriliyor. Bölgede hala aynı şekilde değerlendirilebilecek alanlar var.

Sahildeki otoparkın kapasitesi, ek alan tamamlandığında 3. 270 araca çıkacak. Marina bölgesinde yeni açık otoparklar yapıldı. Biraz zorlanılsa, bu bölgede 5 bin araç kapasiteli açık otopark yapmak mümkün.

Bu kapasite, İzmit şehir merkezine girip, caddelerde, sokak aralarında park halinde bırakılan bütün araçları barındırabilecek bir rakamdır. Büyükşehir Belediyesi, 64 dönümlük ilk alanda

2 bin araç kapasiteli açık otoparkın yapımına başlarken, “Bu otopark bitince şehir merkezine araç girişi ve parkı tamamen yasaklanacak” açıklaması da yapmıştı. Otoparkın büyük bölümü bitti, ama radikal karar uygulanamadı.

Artık İzmit trafiği için bazı radikal kararları almak ve uygulamak zorundayız. Yoksa göreceksiniz önümüzdeki sonbahar-kış döneminde bu kent kilitlenecek. Araba ile Merkez Bankası önünden Sanat Okuluna gidilemeyecek. Alemdar Caddesi, İnönü Caddesi çalışmayacak. Arabalar sokak arabalarına bırakılmaya devam edecek. Allah korusun, şehir içinde ambulans, itfaiye, çöp kamyonu, polis arabası bile hareket edemez hale gelecek.

Sahilde günde 5 bin aracın rahatça park edebileceği açık otopark olursa,  İzmit içine araç girişini yasaklamak mümkündür. Bu otoparklar ücretsiz olacak. Üstelik, yürüyen merdivenli yaya köprülerine de çok yakın konumda.

Büyükşehir Belediyesi’nin planlamalarını yapması, ek alandaki otopark da tamamlandıktan sonra şehir merkezine araç girişini ve şehir içinde otoparkı yasaklaması lazımdır.

En azından önümüzdeki bayram tatillerinde bir deneme uygulaması yapılabilir. Sistem nasıl işliyor, görülür. Bir şey yapmazsak, radikal kararlar almazsak, İzmit’in trafiği tamamen duracak. Şehir merkezinin araç parklarından tamamen arındırılması, şehir merkezine araç girişinin yasaklanması, ilk birkaç haftalık dönemde olmasa bile, orta ve uzun vadede kent esnafının kesinlikle lehine sonuçlar doğuracaktır. Böyle bir karar uygulanmadan önce, Ankara Caddesi(Şahabettin Bilgisu Caddesi) için radikal kararlar alınabilir. Alemdar Caddesi ile

D-100’ü birleştirecek kavşak, Jandarma lojmanları yıkılarak açılabilir. Şehir merkezinde Hürriyet ya da Cumhuriyet Caddesi’nde Büyükşehir Belediyesi’nin toplu taşım araçları çalıştırılarak yaya ulaşımı sağlanabilir. Esnaflara mal giriş çıkışı, zorunlu ihtiyaçlar için, akşam saatlerinde, 20. 00’den ya da 21. 00’den sonra şehir merkezine araç girişine izin verilebilir.

Bunları düşünmek, planlamak ve cesaretle uygulamak zorundayız. Sürücülerin şehir merkezine yaya olarak ulaşımında sıkıntı olmayan, üstelik ücretsiz 5 bin araç kapasiteli otopark varsa, bu cesareti artık göstermemiz gerekir.

Kentimizin gündemden hiç düşmeyen, hatta kent gündeminde kesinlikle ilk sırada yer alan konusu ise, elektrik kesintileridir. Geçen hafta sonu, bu kentte yaşayan onbinlerce insan perişan oldu. Gebze bölgesinde, Karamürsel’in köylerinde, özellikle Kartepe ilçesinde çok uzun süreli elektrik kesintileri meydana geldi.

Özelleşen Sedaş’ın yetkilileri gayet pişkin. “Leyleklerin göç zamanı başladı. Leylek sürüleri bu kentten geçiyor. Akşamları elektrik direklerinin, elektrik tellerinin üzerine tünüyor, trafoları patlatıyor” diyerek bu olayı açıklıyorlar.

Sedaş’ın bu açıklaması, genel manada doğrudur. Geçen cumartesi akşamı Kartepe bölgesinde akşam saat 19. 00’da elektrikler kesildi. Sedaş’ın telefonlarına zaten ulaşılamıyor. Vatandaşa bilgi vermek gibi bir sorumlulukları hiç yok.

Cumartesi  akşamı saat 19. 00’da kesilen elektrikler, pazar günü sabaha karşı 03. 00 sıralarında geldi. Ertesi sabah işe gelirken, çevrede elektrik direklerinin dibinde yanarak ölmüş leylekler gördüm.

Yani, elektrik kesintilerinin leylek sürülerinden kaynaklandığı konusunda bir kuşku yok. Ama bu leylekler, bu mevsimde sadece ülkemizden ve sadece Gebze-Karamürsel-Kartepe güzergahından geçmiyorlar.

İlimizde elektrik kesintileri çok büyük bir sorun. Daha büyük sorun ise, bu arızalara müdahale süresidir. Hiçbir elektrik arızasının onarımı 8-10 saat sürmez. Kesinlikle eminim ki, çok yüksek kar beklentisi içindeki Sedaş’ın özellikle hafta sonlarında yeteri kadar bakım, onarım ekibi bulunmuyor. Arıza olur, müdahale edilir. Trafo patlamıştır, tel kopmuştur. En büyük arıza, bilgili, deneyimli, donanımlı ve iyi eğitimli ekip hazır bekliyorsa, yarım saat, bilemediniz bir saat içinde giderilir.

Sedaş’ın bu kente saygısı yok. Kartepe bölgesinde son üç yıl içinde “bakım onarım” gerekçesiyle çok uzun saatler elektrik kesildi. Bunca zaman içinde “Göç eden leyleklerin geçiş güzergahında olan” bölgede elektrik hatları yer altına alınabilirdi. Büyükşehir Belediyesi, aynı bölgede dev su boruları döşedi. Her köşeye yerin altından doğalgaz götürdü.

Sedaş’ın havai hatları yer altına alıp, leyleklerden, rüzgardan, ağaç dallarından korumak gibi bir çabası, bu yönde ileriye dönüp projesi bile yok. Sıkıntı buradadır.

Özelleşen Sedaş, 10 TL borcunu ödemeyi unutan abonesine kan kusturuyor. Hemen ekip gönderip, elektrik kesiyor. İddia ediyorum, Sedaş borcunu ödememiş abonenin elektriğini kesmek için hazır ekipler bulundururken, gereksiz masraf olduğunu düşünüp, yeterince onarım ekibi istihdam etmiyor.

Kocaeli Barosu’nun devreye girmesini istiyorum. AKP yöneticilerinin, yerel yönetimlerin devreye girmesi ve bu kentteki insanların hakkını korumasını talep ediyor. Tüketicinin yasal hakları var. Sedaş’a dava açalım. Bir ay içinde 10-15 saat elektrik kesintisi yaşayan abonenin, kuruma elektrik parası ödememe hakkı var. Cihazlar bozuluyor. Buzdolaplarındaki yiyecekler bozuluyor. Sedaş umursamaz. “Ne yapayım, leylek elektriği kesti. Elimdeki ekiplerde ancak bu kadar onarıyorum” diyor.

Yakında Türkiye’deki kalıp, kaçak elektriğin parası da tüketicinin faturasına yüklenecek. Özelleşen dağıtım şirketleri para kazansın diye her türlü yasal düzenleme yapılıyor. Ama tüketici, leyleklerin insafına kalmış. Elektrik hatları yer altına alınmazsa, gelecek yıl da leylekler telleri kopartacak, Sedaş yan gelip yatacak.

Bu kısır döngüden bu kentin kurtarılması gerekiyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.