1. HABERLER

  2. MEKTUP

  3. Çağa ayak uydurmak
Çağa ayak uydurmak

Çağa ayak uydurmak

Özellikle sıcak yaz günlerine rastlayan Ramazan ayı ve Ramazan Bayramı tatili, yerel gazeteler için çok ciddi sıkıntı dönemleridir. Ben yıllardır, eskiden olduğu gibi, Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı’nda

A+A-

Özellikle sıcak yaz günlerine rastlayan Ramazan ayı ve Ramazan Bayramı tatili, yerel gazeteler için çok ciddi sıkıntı dönemleridir. Ben yıllardır, eskiden olduğu gibi, Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı’nda gazetelerin yayınlanmaması, bütün basın kuruluşlarının komple tatil yapması için mücadele ettim. Aslında gazete satan bayilerin büyük bölümünün bile kapalı olduğu bu bayram günlerinde gazete çıkartmak, işletmeler için de ciddi zarardır.

Kabul ettiremedim. Bayram günlerinde de çalışıyor, elden geldiğince kent halkına okunabilecek, bilgi ihtiyaçlarını giderebilecek gazeteler vermeye gayret ediyoruz.

Her bayram sonrası, bizim gazetedeki bir gelenekten söz ederim.. Ramazan Bayramı ile, Kurban Bayramı’nın birinci günleri, gazete binasında, baskı makinesinin bulunduğu büyük salonun girişinde geleneksel kahvaltı sofrası hazırlanır. Bu yıl da bu geleneği yaşattık. Deniz Karamert ile Ayşegül Kalaycı, mükellef kahvaltı sofrasını kurdular. Artık yazı işlerinin önemli bir parçası haline gelen eski stajyer Vildan Kekeç, evde sigara böreği sarmış, reçel yapmış, getirdi.

Bu bayram sabahındaki geleneksel kahvaltı, bayram günlerinde gazete yapmak için çalışan bir avuç arkadaşın birlikte olma güzelliğinin yanında, bir başka özellik daha taşıyordu. Artık hemen başucunda bayram kahvaltısını yaptığımız emektar baskı makinesi ile de vedalaşmak zamanı yaklaşıyor.

ÖZGÜR KOCAELİ, yıllardır sürdürdüğü gelenekselci yapısından, çağa ayak uydurmaktan uzak duran tutuculuğundan sıyrılmaya, önemli hamleler yapmaya hazırlanıyor.

Okurlarımız farkındadır.. İki haftadan beri pazar günleri ÇINAR PAZAR ekimiz farklı bir görsellikte hazırlanıyor. İlk ve son sayfaları ile,  kapakların iç sayfaları pırıl pırıl renkli olarak basılıyor.

Hedefimiz, Eylül ayı başından itibaren, alıştığınız, sevdiğiniz, güvendiğiniz ÖZGÜR KOCAELİ Gazetesini görsel açıdan çağa uygun hale getirmek, size çok daha güzel, pırıl pırıl renkli gazeteler sunmaktır.

ÖZGÜR KOCAELİ yıllarca hep kendi yağı ile kavruldu. Bu nedenle, teknolojik gelişmeleri takip edemedi, teknolojiye yatırım yapamadı. Yeni dönemde, artık bu gazeteyi çıkartan şirket çok daha güçlü. Adım adım, bu gücün olumlu yöndeki etkilerini görecek, hem şaşıracak, hem eminim çok beğeneceksiniz.

ÖZGÜR KOCAELİ Gazetesi, 17 Ağustos 1999’daki büyük felaketin ardından tamamen siyah-beyaz olarak yayınlanmaya başlamıştı. Zaten, teknik imkanlarımız, çok eski olan baskı makinemiz, renkli gazeteler hazırlamamıza imkan vermiyordu. Açık söylüyorum. Ben hala bu renksiz, görselliği önemsemeyen ama, içeriği ve karakteri ile benzersiz olan gazeteyi tercih ederim. Ama günümüz çok farklı. Teknolojik açıdan çok geride kaldık. Bu şekilde daha uzun süre gitmek mümkün değil. Öncelikle, gazetenin renkli baskıya geçmesi, görsel yönünün değişmesi kararı alındı. ÖZGÜR KOCAELİ’nin karakteri, olaylara bakış açısı, habercilik anlayışı elbette değişmeyecek. Yine sizin samimi gazeteniz, sizin işyerinizdeki evinizdeki arkadaşınız, dostunuz, dert ortağınız olacak kalacak. Ama yakında başlayacak büyük değişimle, bu gazetenin kağıdı artık elinizi boyamayacak. Mürekkebi, evinizdeki koltuklara bulaşmayacak. Fotoğraflar siyah, renksiz olmayacak.

Eylül ayı başından itibaren gazetenin görselliğinde çok önemli değişiklikler göreceksiniz. Şimdilik, pazar eklerinde bu yeni şeklin denemelerini yapıyoruz. Teknik Servis’teki  teknolojimizi yeniliyoruz. Yeni dönemde gazeteyi İstanbul’un Anadolu yakasında, normal koşullarda İzmit’e en fazla 1 saat mesafede çok büyük, Türkiye’nin en modern baskı tesislerinden birinde basacağız. Sayfaların yeri, yapısı değişecek. Gazetenin İzmit’te mevcut tesislerde hazırlanan sayfaları, internet üzerinden baskı tesislerine gönderilecek. 15-20 dakika, bilemediniz yarım saat içinde binlerce gazete pırıl pırıl basılmış ve paketlenmiş halde hazır olacak.

ÖZGÜR KOCAELİ’nin yenilenmiş halinde, sadece kapak sayfaları değil, sayfalarının büyük bölümü pırıl pırıl renkli olacak. Eminim, bu yenilenen ÖZGÜR KOCAELİ’yi elinize aldığınızda şaşıracaksınız. Ama yine eminim, yadırgamayacak, çok beğeneceksiniz. Şirketin, ileriye dönük büyük hedefleri var. Yönetim Kurulu Başkanı Recep Haldız, bu konuda çok heyecanlı. Eylül ayından itibaren gazete İstanbul’da basılıp, ilimize getirilecek. Sonrasında ÖZGÜR KOCAELİ çok modern, çok şık yeni bina hedefi doğrultusunda çalışmalar devam ediyor. ÖZGÜR KOCAELİ çağa ayak uydurdukça çok daha güçlenecek, çok daha büyük bir kurum haline gelecektir. Bu gazete, her zaman Kocaeli’de yerel basının her açıdan öncüsü olmuştur. Yakın gelecekte,  en modern baskı ve gazete hazırlık tesislerinin de öncüsünün bu müessese olduğuna inanıyorum.

ÖZGÜR KOCAELİ’yi seven, bu gazeteyi salt bir şehir gazetesi olarak görmenin ötesinde, arkadaşı, dostu gibi gören bu kentteki herkesin, bu gazetedeki çağa uyum çabalarını yakından izlemesini rica ederim. Haberlerin çok daha hızlı güncelleştiği internet sitemizin yükselişi sürüyor. ÖZGÜR KOCAELİ bu kentteki bütün diğer şehir gazetelerinin toplamından daha fazla okunmaya, bence daha önemlisi, hepsinden çok daha büyük itibar görmeye devam ediyor. Yakında rengarenk, pırıl pırıl baskılarla size ulaşacağız.

Biz heyecanlıyız:  Eminim, bu gazetenin yenilenen yüzünü, sizler de çok beğeneceksiniz.

Saygılar, sevgiler.azırladık. 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.