1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Çakır, Dumlu, Türkkan, Konca’dan ikisi
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Çakır, Dumlu, Türkkan, Konca’dan ikisi

A+A-
7 Haziran Pazar günü yapılacak genel seçimlerin Türkiye’deki ve ilimizdeki sonuçlarını kestirmek gerçekten son derece güçtür. Çok keskin bir toplumsal bölünme sürecinden geçen ülkemizde başta medya dahil hiçbir kurum ve sektöre güven kalmadı. Bu nedenle yapılan seçim anketlerine de pek fazla itibar edilmiyor.
7 Haziran’da hiç beklenmedik sonuçlar çıkabilir. Tahmin ve olasılık yelpazesinin genişliğine bakar mısınız:
AKP’nin tek başına iktidar olmasının ötesinde, yeni Anayasa’yı tek başına yapacak yetkiye ulaşmasından başlayın; AKP’nin azınlığa düşüp, iktidardan inme olasılığına kadar pek çok sonuçla karşılaşabiliriz.
2002 yılı kasım ayındaki seçimlerden buyana Kocaeli kenti, AKP’ye hep Türkiye ortalamasının üzerinde oy ve destek verdi. Aslında Kocaeli hep Türkiye genelinin bir modelidir. Kocaeli’deki oy ortalaması, genellikle Türkiye ile aynı olur. Yeniden bu dengeye dönüleceğini, hem Türkiye’de, hem Kocaeli’de 7 Haziran seçimlerinden de AKP birinci parti çıksa bile, oy oranları üzerindeki köpüğün bu defa seçmen tarafından alınacağını tahmin ediyorum. 
………..
Kocaeli’deki 11 milletvekilliğinin, 7 Haziran sonuçlarına göre partilere dağılımı konusunda da pek çok farklı açıdan tabloya bakarak pek çok farklı tahmin ve yorum yapılabilir. Aslında son 4 yıl içinde arka arkaya çok önemli seçimler yapıldı. Elimizde 2011 genel seçimlerinin,  daha bir yıl önce yapılan yerel seçimlerin, 10 Ağustos’ta yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin sonuçları var. 7 Haziran’a gidilirken Türkiye’deki siyasi hava değişiyor gibi görünse de son 4 yıl içinde yapılan bu seçimlerde ortaya çıkan ve birbiriyle örtüşen sonuçları değerlendirerek 7 Haziran için sağlıklı bir tahmin yapmak mümkündür. Yazının girişinde de belirttiğim gibi 7 Haziran’da sandıktan hiç öngörülemeyen çok sürpriz sonuçlar da çıkabilir. Ama bugünden en sağlıklı öngörüleri yapabilmek için, bu son 4 yıl içindeki 3 büyük seçim sonuçlarından yola çıkmak en mantıklısıdır.
……….
Böylesi bir bakış açısıyla önümüze koyduğumuz tablo gösteriyor ki; 7 Haziran’da Kocaeli’de AKP’nin 6, CHP’nin 2, MHP’nin 1 milletvekili çıkartması- yine altını çiziyorum toplumun siyasi  yapısında çok büyük ve beklenmedik değişim olmaması halinde-garantidir. Yani, ilimizden seçilecek 11 milletvekilliğinden 9’u için şimdiden mazbatalar hazır gözüküyor. Geriye kalan 2 milletvekilliğini kim kazanır? sorusunun ise, bakış açılarına bağlı çok farklı tahminlerle verilebileceğine inanıyorum. 
Görünen o ki; AKP için 8’e ulaşmak bu konjonktürde ve bu aday listesi ile neredeyse imkansızdır. AKP’nin 2011’de olduğu gibi 7 milletvekili çıkartması başarı sayılmalıdır. 2011 genel, 30 art 2014 yerel, 10 Ağustos Cumhurbaşkanlığı seçimi sonuçlarına baktığınızda AKP’nin 8’e ulaşabilmesi için oylarında çok önemli artış yapması gerektiğini görürsünüz. AKP Kocaeli’de bu oy artışını sağlar, 8 yaparsa, zaten TBMM’de de tek başına Anayasa değiştirip, Başkanlık sistemini getirecek güce erişecek demektir. 
7 Haziran’da CHP’nin 2’nin altına düşmesi, MHP’nin 1 bile çıkartamaması, eşyanın tabiatına aykırıdır. Kuşkusuz 7 Haziran seçimlerinin kilit partisi HDP olacak. HDP Kocaeli listesinin ilk sırasında Ali Haydar Konca gibi kentte sevilen bir isim var. Ancak, HDP Türkiye’de yüzde 10’luk barajı aşabilse bile,  Kocaeli’den bir milletvekilini çıkartması pek öyle kolay gözükmüyor. Eldeki son veri, 10 Ağustos seçimlerinde HDP adayı Demirtaş’ın aldığı oy miktarıdır. Hiç kuşku yok ki, 7 Haziran seçimlerinde HDP’ye sadece doğulu vatandaşlarımızın oyları gitmeyecek, Kendisini CHP’nin daha solunda kabul eden seçmenler de HDP’yi meclise itelemek adına oyunu bu partiye verecektir. Ama hesap ortada. HDP’den Konca’nın seçilebilmesi için 10 Ağustos’ta bu kentte Demirtaş’a çıkan oyların ikiye katlanması gerekiyor. 
7 Haziran seçimlerinde hem Türkiye genelinde, hem ilimizde ciddi biçimde oy artışı sağlayacak parti olarak MHP görünüyor. 1 nci sıra adayı Saffet Sancaklı’nın milletvekilliği tartışılmaz. 
11’in dokuzunu, AKP 6, CHP 2, MHP 1 diye dağıttıktan sonra, kalan iki için büyük yarışın AKP’nin 7 nci sıra adayı Sami Çakır,  MHP’nin 2 nci sıra adayı Lütfü Türkkan, HDP’nin 1 nci sıra adayı Ali Haydar Konca ile; CHP’nin 3 ncü sıra adayı Tahsin Tarhan ve 4 ncü sıra adayı Turan Dumlu arasında geçeceğini söyleyebiliriz. CHP’nin, eldeki iki garantinin üzerine 2 daha koyabilmesi de, önemli oranda oy arttırmasına bağlıdır.  Kuşkusuz 3 ncü sıra adayı Tahsin Tarhan, 4 ncü sıra adayı Turan Dumlu, hatta 5 nci sıra adayı Cuma Karavar, bu gerekli oy artırımı için çaba harcayacak potansiyele sahiptir. Zaten CHP listesinin belki de en önemli, en kritik noktası bu 3-4-5 nci sıralar için seçilen isimlerdir.
 
MHP’de Lütfü Türkkan’ın hem partisi, hem kendisi için çok asılacağını tahmin ediyorum. Türkkan asılırsa, partisinin oylarını arttırarak, kendisini de bir kez daha hak ettiği yere, TBMM’ye götürebilir. 
Önceki gün, bir ulusal gazetede okudum. Ciddi bir araştırma kuruluşu, 81 ildeki tabloyu tek tek mercek altına almış. Ortaya çıkan tabloya göre, Kocaeli’de AKP 6, CHP 3, MHP 2 sonucu görünüyor. Bence de gidişat bu yöndedir. Türkiye’de uygulanan nispi sistem modelinde bazen 100-150 oyun bir partiden ötekine kayması bile sonuçta 1 milletvekilliğine etki edebilir. Ama bu sistem, aynı zamanda çok ekstrem, çok şaşırtıcı sonuçların da önündeki önemli bir engeldir. 
Bu yazı toplam 341 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum