1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Çalışan emekli ne kadar zam alacak?
Çalışan emekli ne kadar zam alacak?

Çalışan emekli ne kadar zam alacak?

Çalışan emeklilerin maaşından yapılan yüzde 15’lik kesinti yüzde 10’a indirildi. Emekli lehine bu iyileştirme maaşa 50 TL artış getirecek. Bağ-Kur’lu esnaf da işçisinden daha düşük prim ödeyebilecek.

A+A-
PRİM KURALI DEĞİŞTİ  
Bağ-Kur’lu esnafımızın yanında çalışan işçiden daha az prim ödeyemeyeceği kuralı kaldırıldı. 2008 yılında yürürlüğe giren 5510 sayılı Kanuna göre işveren yanında çalıştırdığı işçiden daha az prim ödeyememektedir. Bunu bilmeyen esnafımıza geriye doğru prim borcu çıkarıldı. Esnafımızı mağdur eden bu düzenleme, 2008 yılı itibariyle kaldırıldı ve borçları silindi. Bu düzenleme ile esnafımıza istediği tutar üzerinden prim ödeme imkanı tanındı.
İKRAMİYE ALMASI SAĞLANDI
Anayasa Mahkemesi 07/01/2015 tarihli kararıyla memurlar için ikramiyedeki 30 yıl sınırını iptal etmişti. Bu tarihten itibaren artık 30 yıl üstüne de ikramiye ödenmeye başlandı. Ancak, emekli olduktan sonra tekrar memuriyete başlayanlar için 30 yıl sınırı yasada hala durmakta idi ve bu kişilerin ikramiye alması söz konusu olamamaktaydı. Anayasa mahkemesi kararına paralel olarak bu düzenleme de kaldırılarak, bu kişilerin de ikramiye alması sağlandı. Memura yurtdışındaki yüksek lisansta geçen sürelerini borçlanma hakkı verildi. 2008 Ekim ayından önce devlet memuru olanlardan YÖK tarafından yurtdışına master için gönderilen öğrencilerin öğrencilikte geçen sürelerini borçlanma hakkı verildi.
YÖNETİCİLERE MÜJDE
5510 sayılı Kanununa göre şirketlerde hiç ortaklığı olmadığı halde işçi statüsünde çalışarak yöneticilik yapmış olanlar yöneticilik yaptıkları dönemdeki prim borçlarının tamamından sorumludur. Oysa limited şirketin ortağı hissesi ne kadar ise borcun o kadarından sorumludur. Yani şirket ortağına yüklenmeyen sorumluluk orada yöneticilik yapan insanlara yüklenmiştir. Yapılan düzenleme ile sadece iflas etmiş şirketlerde ortak olmadığı halde yöneticilik yapmış olanların prim borçlarından sorumluluğu bir defaya mahsus olarak kaldırılmakta. Yani Kanunun yayımlandığı tarihte iflasına karar verilmiş olan şirketlerde sadece yöneticilik yapmış olanlar artık borçlu olarak SGK tarafından takip edilmeyecek. Ancak bu şirketler TMSF tarafından el konulan şirketler ise bu hüküm onlara uygulanmayacak.
BAĞ-KUR YOLU AÇILDI
Birçok özel hastane doktorları kendi bünyesinde sigortalı olarak çalıştırmak yerine doktorların şirket kurarak onlardan fatura karşılığı hizmet almayı tercih ediyor. Burada iki sorun ortaya çıkmaktadır. Birincisi bu tür tedavi faturalarının SGK tarafından ödenip ödenmeyeceği, ikincisi de bu şekilde fatura keserek çalışan doktorların SSK’lımı Bağkur’lu mu olacağıdır. Yapılan düzenleme ile bu iki sorunda çözüme kavuşturulmaktadır. Bu şekilde fatura karşılığı çalıştırılan doktorların verdiği sağlık hizmetlerinin bedellerinin SGK tarafından ödenmesi ve bu şekilde çalışan doktorların Bağ-Kurlu olacağı hükme bağlanmıştır. BİTTİ

Çeyiz yardımında neler var?
Merakla beklenen Aile Paketi Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Paketin en dikkat çeken maddesi ise çeyiz yardımı. 
Çeyiz yardımından kimler yararlanacak?
Çyiz yardımından tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları yararlanabilecek. Çeyiz yardımından yararlanma noktasında 27 yaş sınırı önemli.Çeyiz yardımından sadece bir kez ve ilk evlilikte yararlanılabilir. Yani ikinci evliliğinizi yapıyorsanız, çeyiz yardımından faydalanmanız mümkün değil.
Nasıl faydalanacaksınız?
Çeyiz yardımından yararlanmak isteyenler Türkiye’deki mevduat veya katılım bankalarının şubelerinde Türk Lirası cinsinden bir çeyiz hesabı açtıracak. Sonra asgari 3 yıl boyunca sistemde kalmaları ve evliliklerini müteakip ilgili bankaya başvurmaları halinde çeyiz yardımı ödenecek. Ancak hesabınızda ne kadar birikmiş olursa olsun çeyiz yardımı 5.000 TL’yi geçemeyecek. Örneğin 3 yıl boyunca açtırmış olduğunuz çeyiz hesabında 20.000 TL biriktirmişseniz Devletten 4.000 TL çeyiz yardımı alabilirsiniz. Veya çeyiz hesabınızda 40.000 TL biriktirmişseniz normalde %20’si 8.000 TL olmasına karşın üst sınır 5.000 TL olduğu için çeyiz yardımı 5.000 TL olarak alınacaktır. Söz konusu 5.000 TL’lik tutar her yıl yeniden değerleme oranı kadar artırılacak.
Konut yardımından kimler yararlanacak?
Konut  yardımından Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları yararlanabilecek. Konut yardımını ilk ve tek eviniz için alabilirsiniz. Konut yardımından yararlanabilmek için ilk evinizi almış olmanız lazım. Bununla birlikte sadece  bir tane ev almak için bu parayı kullanabilirsiniz. Konut yardımından yararlanmak isteyenler Türkiye’deki mevduat veya katılım bankalarının şubelerinde Türk Lirası cinsinden bir konut hesabı açmaları gerekiyor. Konut hesabı açtıktan sonra da asgari 3 yıl boyunca sistemde kalmaları ve konutu satın almalarını müteakip ilgili bankaya başvurmaları halinde Devlet tarafından konut yardımı katkısı ödenecek.
15.000 TL’Yİ GEÇEMEZ
Konut yardımına hak kazandıysanız en az 3 yıl boyunca hesabınızda biriktirmiş olduğunuz toplam tutarın %20’si kadar Devletten konut yardımı alabileceksiniz. Ancak burada bir üst sınır belirlenmiş. Hesabınızda ne kadar birikmiş olursa olsun konut yardımı 15.000 TL’yi geçemeyecek. Örneğin 3 yıl boyunca açtırmış olduğunuz konut hesabında 60.000 TL biriktirmişseniz Devletten 12.000 TL konut yardımı alabilirsiniz. Veya konut hesabınızda 80.000 TL biriktirmişseniz normalde %20’si 16.000 TL olmasına karşın üst sınır 15.000 TL olduğu için çeyiz yardımı 15.000 TL olarak alınacaktır. Söz konusu 15.000 TL’lik tutar her yıl yeniden değerleme oranı kadar artırılacak. Ancak şu an böyle bir hesap açtırsanız asgari 3 yıl beklemeniz gerektiğinden en erken 2017’de konutunuzu satın alabileceksiniz. Bu arada 15.000 TL’lik tutarı üç katına kadar artırmaya Bakanlar Kurulu yetkili. Yani ilerleyen dönemlerde bu tutar 45.000 TL’ye kadar artırılabilecek. 
İLK ALTIN HEDİYESİ
Aile Paketi ile getirilen diğer bir düzenleme ise doğum yardımı. Canlı doğan birinci çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü ve sonraki çocuklar için 600 TL doğum yardımı yapılacak. Bu yardım Türk vatandaşı olan anne veya babaya, her ikisi de Türk vatandaşı ise anneye yapılacak. Kamu kurum ve kuruluşlarında istihdam edilen işçiler, yaptıkları bireysel iş sözleşmesi veya toplu iş sözleşmesi hükümlerine göre işçinin kendisine veya eşinin doğum yapması nedeniyle işçiye bir ödeme yapılması kararlaştırılmış olanlara, tutarın yapılacak ödeme tutarından daha az olması hâlinde fark kadar doğum yardımı alacak.

Hürriyet

Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
1 Yorum