1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Çalışan gazeteciye her gün bayram!
Çalışan gazeteciye her gün bayram!

Çalışan gazeteciye her gün bayram!

Dün 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’ydü. Bugün de Çalışan Gazeteciler Günü!.. Çalışmayan gazeteci nasıl oluyor, anlamış değilim. Çalışan gazeteciye her gün bayram! Örneğin ben, 24 yıldır...

A+A-

Dün 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’ydü.

Bugün de Çalışan Gazeteciler Günü!..

Çalışmayan gazeteci nasıl oluyor, anlamış değilim. Çalışan gazeteciye her gün bayram!

Örneğin ben, 24 yıldır her gün çalışıyorum.

Zaten çalışmasam, bir dakika bile tutmazlar.

Şimdi gelelim günün mana ve ehemmiyetine ve de bugünkü durumun vahametine.

1961 yılında gazetecilerin çalışma haklarında önemli iyileştirmeler getiren 212 sayılı Yasa'nın yürürlüğe girmesi üzerine, 9 gazete sahibi, yasayı protesto etmek için 3 gün boyunca gazeteleri yayımlamama kararı aymış. Bu gelişme karşısında, gazeteciler 10 Ocak 1961 günü haklarına ve basın özgürlüğüne sahip çıkmak amacıyla Türkiye Gazeteciler Sendikası binası önünde toplanarak İstanbul Valiliği’ne kadar bir yürüyüş yapmışlar. Gazeteciler, patronların boykot kararı karşısında ise sendikanın öncülüğünde, basın adıyla kendi gazetelerini yayımlamışlar.  O tarihten sonra 10 Ocak, "Çalışan Gazeteciler Bayramı" olarak kutlanmaya başlanmış.

Peki, sonra ne oldu?

Kazanımlar kaybedildi adım adım geriledi ve bugün sadece devletin himayesinde olan Anadolu Ajansı varlığını sürdürüyor. Basın emekçilerinin örgütsüzlüğünü fırsat bilen patronlar iktidarın yeni yasal düzenlemelerinden yüz bularak basın emekçilerinin kazanılmış haklarını birer birer tırpanladılar, 50 yıl önce kaybettikleri mevzileri iktidarın sayesinde adım adım geri aldılar.

Hak gaspının adı yasal düzenleme olup çıkıvermişti...

AKP hükümeti, basın emekçilerinin haklarını gasp etme konusunda gelmiş geçmiş tüm hükümetleri geride bıraktı. 2008 yılında yürürlüğe giren 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasası ile basın emekçilerinin yıpranma hakkı kaldırıldı. Sermayenin tüm isteklerini yerine getirerek emekçileri köle düzenine mahkum etme konusunda kararlı olan AKP, bununla da yetinmedi. Öyle ki iktidar süslü laflarla yanınızdayız dediği basın emekçilerine 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Bayramı’na 4 gün kala yaptığı düzenleme ile bir darbe daha vurdu. Düzenleme medya patronların istediği şekilde AKP’li Vekillerin oyları ile kabul edildi.

Çok da kolay olmuştu.

Kaldır eli indir eli. “Önergeyi oylarınıza sunuyorum: Kabul edenler, kabul etmeyenler, önerge kabul edilmemiştir.”

Son sekiz yıldır TBMM’de yasalar böyle geçiyor. Bu ülkenin geleceğini olduğu gibi biz gazetecilerin kaderini de bu kaldır indirler belirledi.

Basın emekçilerinin güvencesi 212 sayılı yasa RTÜK yasasının bir maddesi ile artık uygulanamaz hale getirildi. Böylece medya patronları 1961 yılında kaybettiklerini AKP’nin desteği ile geri aldılar. Artık 212 sayılı yasanın ruhuna Fatiha okunabilir.

İktidarları boyunca süslü laflarla oy toplayanlar 10 Ocak'ta da süslü lafları ile basın emekçilerine şirin görünmeyi ihmal etmemişlerdi.

Bu yasa tasarısının altında imzası olan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç daha bir yıl önce 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nde iddialı laflar etmişlerdi. Ancak AKP, ya her söylediğinin tam tersini yapıyor ya da dün söylediklerini bugün unutuyor.

Ve çalışan gazeteciler, mevcut koşullar altında çalışmaya devam ediyor.

“Çalışınca oluyor” diyeceğiz, ama maalesef çalıştıkça değişen bir şey olmuyor.

Bizim camianın geçmiş bayramını kutlarım…

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.