1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Çamur at izi kalsın siyaseti güdenler var
Çamur at izi kalsın siyaseti güdenler var

Çamur at izi kalsın siyaseti güdenler var

MÜSİAD’ın yeni Şube Başkanı, Büyükşehir’in eski başarılı bürokratı Recep Bilal Şengün ile MÜSİAD’ı konuştuk. İZAYDAŞ’taki görevinden ayrıldıktan sonra hiç konuşmayan Şengün’e o gü

A+A-

MÜSİAD’ın yeni Şube Başkanı, Büyükşehir’in eski başarılı bürokratı Recep Bilal Şengün ile MÜSİAD’ı konuştuk. İZAYDAŞ’taki görevinden ayrıldıktan sonra hiç konuşmayan Şengün’e o günlerle ilgili merak edilen birçok şeyi de sorduk. Çok samimi ve çok net yanıtlar aldık.

MÜSİAD, son dönemde ülke çapında etkinliğini artıran bir örgüt. MÜSİAD’ın felsefesini anlatır mısınız, çünkü siz farklı bir işadamı örgütüsünüz.

MÜSİAD öncelikle sivil toplum kuruluşudur. Bir işadamı örgütüdür.

Hakkın ve hukukun, adaletin ve eşitliğin, barışın ve güvenin, refahın ve mutluluğun sağlandığı; tarihe ve topluma mal olmuş mahalli ve evrensel değerlerin korunduğu, gözetildiği; kendi içinde bütün, bölgesinde etkin, dünyada saygın bir Türkiye için yola çıkan hassasiyet sahibi iş adamlarının 1990 yılında kurduğu bir derneğiz.

Diğer işadamı örgütlerinden farkınız nedir?

Adaletli, ticaret ahlakını benimsemiş, memleketi düşünen insanların bir araya geldiği bir örgüt olmayı önemsiyoruz.

MÜSİAD üyesi bir işadamı hangi özelliklere sahip olmalı?

Güzel ahlaklı, adaletli, bilgili, güvenilir, dürüst, verdiği sözde duran, ahde vefa sahibi, istişareye önem veren, dayanışmanın önemini bilen, sözleşmesine sadık, liyakata önem veren biri olmalı.

MÜSİAD, olarak bir siyasi partiyle çok yakın bir görüntü vermekten rahatsız mısınız?

MÜSİAD olarak hiçbir kuruma, kuruluşa, siyasi topluluğa bağlı değiliz. Ancak herkesin bir siyasi görüşü de vardır. Toplumun menfaatinde olan konularda herkese destek veriyoruz. Önceliğimiz milli değerlere uymasıdır. Geleneklerimiz, örf ve adetlerimize uyan konularda destek oluruz.

Her işadamı MÜSİAD’a giremiyor değil mi? Üye kabul ederken nelere dikkat ediyorsunuz?

68 üyemiz var. Cemiyetten ziyade keyfiyete önem veriyoruz. Bizim için çoğunluk değil nitelik önemlidir. Bizim 68 üyemizin 68’i de bir proje olduğunda elini taşın altına koymaktan çekinmeyecek insanlardır.

Üye kabul sürecinizi anlatır mısınız?

Bir komitemiz aday üyenin başvurusu üzerine harekete geçiyor. Ticareti geçmişi, sicili araştırılıyor. 3 üye de referans verirse MÜSİAD’a kabul ediliyor bu işadamı.

Aylık aidatınız ne kadar?

Giriş aidatı bin 500 TL. Aylık 175 TL aidat alıyoruz. Toplamda 2 bin 100 TL.

MÜSİAD sizinle birlikte daha aktif bir politika izleyecek mi, adından daha çok söz ettirecek mi?

Biz bundan sonra MÜSİAD’ın sözünün daha sık duyulmasını istiyoruz. Bir sivil toplum kuruluşu olarak daha ön planda olacağız. Biz MÜSİAD olarak zaten bugüne kadar gerek vergi reformunda, gerek eğitim, sağlık ve enerji konularında olsun raporlarımızla hükümet düzeyinde girişimlerde bulunduk. Hemen bir örnek vereyim. Samsun’da yapılan Genel İstişare Kurulu’nda Sağlık Bakanı’na bir rapor verdik. Bu raporda yoğun bakım yatak sayısının eksikliğini dile getirdik. Sağlık Bakanlığı bu girişimimiz üzerine hemen çalışma başlattı. İlave yataklar gönderildi. Biz bunlar çok fazla duyulsun, ön plana çıksın gayretinde olmadık.

Kocaeli Şube olarak bir Enerji Raporu hazırlamıştınız, bundan da biraz bahseder misiniz?

Enerji Raporu’nu Türkiye’de ilk hazırlayan dernek MÜSİAD Kocaeli Şubesidir. Kocaeli Üniversitesi’nden 3 akademisyenin desteğiyle hazırladık. 2050’ye kadar Türkiye’nin enerji politikası nasıl olmalıdır bu raporda bunu yazdık. Bunu hem Kocaeli’de hem İstanbul Çırağan Sarayı’nda sunduk. İlgili sektörlerin en üst düzey temsilcilerine bu raporu sunduk. Cumhurbaşkanlığı’ndan bile bu rapor özel bir istekle talep edilmiştir. Özetle MÜSİAD 1992’den beri aslında Türkiye gündeminde çalışıyor, gündeme damgasını vuruyor.

MÜSİAD, kent sorunlarına da duyarlı bir sivil toplum örgütü olacak mı, size göre kentin en büyük sorunu nedir?

Bir kentin hiçbir zaman eksiği bitmez. Bir taraftan göç alıyor bu kent, yapılar artıyor. Elbette bunlara bağlı olarak alt yapı ve üst yapı çalışmalarının yürütülmesi gerekiyor. Kentin en büyük sorunu bize göre şehir içindeki trafik. Gerçi sağ olsun Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı çok önemli çalışmalar yaptı. İbrahim Bey, bu kente gelmiş en iyi belediye başkanlarından. Trafik konusunda benim çözüm önerilerim şöyle; esnaf kendi aracını işyerinin önüne koymasın. İnsanlar otoparkları biraz daha tercih etmeli. Ana arterlerde park uygulamasına son verilmeli. Kent merkezindeki trafik sıkışıklığı herkesi sıkıntıya sokuyor. Kent merkezine giremeyen vatandaş alışverişini başka yerden yapıyor. Esnaf kaybediyor. Kentte arada kalmış sanayilerin de çözüme kavuşturulması gerektiğini ekleyelim.

Bu konuşmalarınızdan sizin önümüzdeki dönemde yerel yönetimleri de sık sık uyaran bir anlayışınız olacağını çıkarabiliriz değil mi?

Uyarımız değil işbirliğimiz olur.

Bu kentin sorunlarının çözümüne nasıl katkı sunacaksınız?

3 ayda bir GİK toplantılarımız yapılıyor. Türkiye’deki 36 şubemizin birinin ev sahipliğinde bir ilde bu toplantılar gerçekleşiyor. Bu toplantılara mutlaka bir tane bakan katılıyor. Biz de hangi bakanın katılacağına bakıp buna göre hazırlığımızı yapıyor. Kentin sorunları, eksiklikleriyle ilgili taleplerimizi rapor haline getiriyoruz. Bakan’a birinci elden teslim ediyoruz.  Bir ara hatırlıyorsunuz battı-çıktı sorunu vardı, süreç uzamıştı. Bayındırlık Bakanı’na bu konuyla ilgili bir rapor sunduk. Hemen Büyükşehir ile diyalog kurdular. Bu süreç hızlandı. Vergi Barışı ile ilgili raporları dönemin Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Babacan’a verdik.

MÜSİAD Kocaeli Şubesi olarak bugüne kadar başka neler yaptınız?

KOBİ’lerin destek alması için düne kadar sadece imalatçı olması gerekiyordu. 10 tane adam çalıştıran imalatçı destek alıyor. 400 tane adam çalıştıran hizmet sektöründe diye KOBİ desteği alamıyordu. Kocaeli Şubesi olarak hemen devreye girdik. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı nezdinde girişimlerde bulunduk. 15 gün içinde kararname çıktı. Bugün hizmet sektöründe faaliyet gösteren firmalar da KOBİ desteği alıyor. Bu Kocaeli Şubemizin bir başarısıdır.

Bizim işadamlarımızın en büyük sorunu nedir?

Vergilendirme sorunu. Amerika’da bir sanayici, işadamı yaptığı tüm harcamaları giderine kaydedebiliyor. Buradaki sanayiciler ise kaydedemiyor. Bu konuda da girişimlerimiz oldu.

MÜSİAD üyelerine neler katıyor?

Malatya’da küçük bir kayısı dükkanı olan bir küçük esnaf yurt dışı fuarına gelmiş. Daha doğrusu bizim arkadaşlarımız getirmişler bu fuara. 2 yıllık ürününü satmış o fuarda. MÜSİAD’a her hafta bir ülkeden iş heyeti geliyor. Kanada’dan tutun da Patagonya’ya kadar birçok ülkeden iş adamı heyeti geliyor bize. MÜSİAD da her ay mutlaka bir yurt dışı ülkesine gezi düzenler. Başbakan’ın yaptığı tüm yurt dışı gezilere katılır MÜSİAD. MÜSİAD, o küçük kayısı tüccarına nasıl bir vizyon ve iş hacmi yarattıysa tüm üyelerine de aynısını yaratmakla mükelleftir.

Yurt dışı ticaretine çok önem veriyorsunuz değil mi?

60 İslam ülkesinin katıldığı, MÜSİAD’ın kurucusu olduğu IBF Fuarı bir kez yurt dışında bir kez de kurucu olduğumuz için Türkiye’de yapılır. Bu dönüşümlü olarak yapılır. Bakın artık ben İzmit’te bir işyeri kurdum sadece İzmit’e mal satacağım devri bitmiştir. Ben İzmit’te bir işyeri kurdum sadece Türkiye’ye mal satacağım devri de bitmiştir. Artık devir ben İzmit’te bir işyeri kurdum dünyaya mal satacağım devridir. En küçük MÜSİAD üyesi bile yurt dışına gitmiştir. Bu bizim vizyonumuzdur. Dünyanın her yerinden işadamını her yıl İstanbul’a getiriyoruz. İş birliktelikleri oluşturuyoruz. Şu anda bizim üyelerimizden Çin’e bile mal satan üyemiz var. Dünyanın 17 ülkesine mal satan üyemiz bulunuyor. Müsaade ederseniz ilginç bir anımı da sizlerle paylaşayım.

Lütfen buyurun.

Bizi geçen gün Gemlik’ten bir tüccar aradı. MÜSİAD ne iş yapar diye sordu. Zeytin tüccarıymış. Malezya’ya mal göndereceğim. Oradaki adam bana MÜSİAD üyesi olup olmadığımı sordu dedi. MÜSİAD yurtdışında da 17 temsilciliği olan bir kurum. Dünyada tanınan, bilinen referans olan bir kurum.

MÜSİAD, önümüzdeki dönemde de mevcut binasını kullanmaya devam edecek değil mi?

Şu an için mevcut binamızda devam edeceğiz.

Bir dönem buraya verdiğiniz kira bedeli çok tartışılmıştı. Aylık ne kadar ödüyorsunuz. Burada çok ucuza mı kalıyorsunuz?

Şu anda aylık bin 250 TL kira ödüyoruz. Herkes aaaa kocaman yerde ayda bin 250 TL’ye mi oturuyorlar diyebilir. Eskiden burası nikah salonuydu. Buranın rehabilite edilmesi için yaklaşık 500 bin TL harcadık. 2006 yılında buraya taşındık. 2016’ya kadar sözleşmemiz var. Büyükşehir Belediyesi’nin şirketi Belde A. Ş.’nin kiracısıyız. Elbette burası bir sivil toplum kuruluşu. Amacımız topluma fayda sağlamaktır. Buraya bir katma değer kattığımızı düşünüyoruz.

--

Başkan’dan başkasından talimat

almadım, birileri rahatsız oldu!

2009 Mayısında İZAYDAŞ Genel Müdürlüğü’nden ayrıldınız. O günden beri hiç konuşmadınız. Şimdi o günlere ilişkin birkaç şey soracağım. Dilediğinize yanıt vermeme hakkına sahipsiniz.

İstediğinizi sorabilirsiniz. Her şeye hiç çekinmeden yanıt verebilirim. Gizleyecek saklayacak hiçbir şeyim yok. Başım dik alnım açık. Elhamdülillah kimseye veremeyeceğim hiçbir hesabım yok!

İZAYDAŞ’taki görevinizden ayrıldıktan sonra ne yaptınız, sizi fazla göremedik ondan sonra.

7 ay Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanlığı görevini yürüttüm. Ben çok fazla ön plana çıkmayı sevmem ama çalışmayı severim. Tabii danışmanlık pasif bir görev. Benim fıtratıma da uymuyor. Karar verdim ve geçen yıl ekim ayında istifamı verdim. Sanayi Üyesi Meclis Üyeliğimden istifa ettim. 3 ay tatil yaptım. İstanbul’da büyük bir holdinge ait Kocaeli’de kurulan bir firmanın çevre koordinatörü olarak görev yapıyorum. Otomobil ve elektronik geri dönüşümü yapan bir firma.

Sizin ticari yatırımınız var mı?

Kendi şirketim var. Bir danışmanlık şirketi ama aktif değil. Ben yıllardan beri çevre sektöründe görev yaptım. Bu işi bırakmıyorum. Ben bıraksam onlar beni bırakmıyorlar. Şimdiki şirketimiz ANEL Doğa’nın cirosu 5 kat arttı. Daha da artacak. Başkanımızın dediği gibi çalışınca oluyor!...

Görevden ayrılmak durumunda kaldınız. Bunun için Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’na kırıldınız mı? Ya da kırıldığınız başka kimse var mı?

Kol kırılır yen içinde kalır. Başkan ile herhangi bir sıkıntım yok. Kendisi benim saygı duyduğum bir insandır. Ben onu baba yarısı gibi görürüm. Bazı gazeteler benim sözlerimi hep çarpıttı. Ben göreve ilk geldiğimde Başkan’a şunu söyledim; Beni buraya siz getirdiniz siz alırsınız. Ne zaman isterseniz giderim dedim. Bunu bazı gazeteler beni kimse görevden alamaz diye lanse ettiler. Ben bir şey demedim.

Tam olarak sorun neydi, neden ayrıldınız?

Ben belki biraz ailenin haşarı çocuğuydum. Başkanımdan başka kimseden talimat almadım. Alsam da uygulamadım. Bundan bazıları rahatsız oldu. Olayın sebebi de budur. Zaten başka bir şey yok. Yolsuzluk yok. Usulsüzlük yok. Bazılarıyla anlaşamama durumumu var. Elbette burası belediye. İşler yürüyecek. Böyle yürümeyince ben de Başkan ile helalleştik.

İZAYDAŞ’ı başarılı bir şekilde yönettiniz mi?

Geçmiş geçmişte kaldı. Biz ekip çalışması yaptık. 2004’te geldiğimizde İZAYDAŞ’ın çok büyük borcu ve zararı vardı. Kurulduğu günden beri hep zarar açıklamış. Biz ilk yıldan itibaren peşin vergi vermeye başladık. İZAYDAŞ’ı 2009 yılında vergi rekortmenleri listesine sokarak görevimi teslim ettim. Meyve veren ağaç taşlanır.

--

Çamur at sonra görevden

aldır siyaseti yapanlar var!

Size bir karalama kampanyası mı düzenlendi?

İzmit’te yapılan siyaset benim çok fazla tasvip etmediğim bir siyaset anlayışı. İnsanlara çamur at izi kalsın. Hadi görevden aldır diye siyaset yapanlar var. Bazıları böyle siyaset yapmaya kalkıyor. Ben haklı olduğum yerde korkmadım. Çünkü yardımcım Allah dedim. Kimseyle de polemiğe girmedim.

Sizin için 1 milyon dolarlık villalar inşa etti demişlerdi. Sonra bunlar sattınız. 1 milyon dolara satabildiniz mi peki?

Bu bahsettiğiniz iddiayla ilgili bir basın toplantısı düzenledim, bütün iddialara belgesiyle yanıt verdim. Kocaeli tarihinde belki de ilk basın toplantısı yapan bürokrat benim sanırım. Bir işin ederinden ziyade ödenen para esastır. Bazı gazeteciler bu evlerin bir milyon dolar ettiğini yazdılar. Ben bu evlere bir milyon dolar vermedim. Ben bu evleri kendim yaptım. Aldığım fiyat belli. Bir daire fiyatına mal ettim. Birileri de bir milyon dolarlık dedi. Ereğli’de bir milyon dolarlık villa yok ki onlar o kadar etsin. Hayır elbette bu paraya satmadım.

Sahibinden.com adlı internet sitesinde bu vilları 500 bin dolara satılığa mı çıkarmıştınız?

Hayır ben çıkarmadım. O da yanlış bir bilgi. Kardeşim çıkarmış. Ama alan da çıkmadı. Zaten o parayı da etmezdi.

Size getirilen en büyük eleştiri de İzmitli değil eleştirisiydi değil mi?

1979 yılında Ulugazi İlköğretim Okulu’ndan alınmış diplomam var. İzmit İmam Hatip Lisesi’nde öğrencilik yaptım. Babam Kocaeli İŞKUR’da müdürlük yaptık. Üniversitede okurken Karamürsel’den gidip geldim İstanbul’a. İbrahim Başkan Rizeli. Genel Sekreter başka bir yerden, Basın Danışmanı Sivaslı. Yani baktığınızda hiçbirinin nüfus kağıdında İzmit yazmıyor. Ben yaklaşık 25 sene İzmit’te kaldım. İstanbul’da da şimdi bir tane dikili ağacım bile yok. İZAYDAŞ’tan ayrıldıktan sonra bazıları benim için İstanbul’a gider dediler. Çok cazip teklifler geldi ama gitmedim. Çünkü ben İzmit’i, Kocaeli’yi çok seviyorum. Bütün mal varlığımı Kocaeli’ye yatırdım. Yuvacık’ta oturuyorum. Allah bana nasip ettiği müddetçe, rızk verdiği sürece bu kentte yaşamak istiyorum.

Antika otomobillere merakınız var mı?

Otomobil merakım var evet. Elimdekileri sattım. Antika bir meraktır. İlgidir. Çok ucuza alırsınız, toplarsınız. Bir şeyler katarsınız. Sonra güzel bir paraya satarsınız.

Siz de para kazandınız mı bu merakınızdan?

Ben de güzel paralar kazandım. Bu işin Kocaeli’de çok fazla piyasası yok. İstanbul ve Ankara merkezli gider. Gerçi artık asıl piyasa internettir. Ticaretinizi internete açamazsanız büyüyemezsiniz. Bugün büyümek isteyen sanayici mutlaka internette olmalıdır. Gazeteler de artık internettedir. MÜSİAD’ın ana sloganı; ileri teknoloji yüksek ahlaktır.

Başarılı bir işadamı olmak isteyenlere tavsiyeleriniz?

Teknolojiyi takip etsinler. Çalışanların karşılığını teri soğumadan vermeliler. Ağlayanın malı güleni yar etmez. Ticari ahlaka sahip olmalılar. Dürüst olmak, kaliteli mal satmak gerekli. Müşteriyi bir gün kandırırsınız. Uluslararası arenada ticaret yapma becerisi olmalı. Biz yurt dışında çalışacak sanayiciler için destek veriyoruz. Eğitimler düzenliyoruz. Fuarlara katılmalarını sağlıyoruz. Sanayicimize, üreticimize, KOBİ’lere yurt dışı vizyonu kazandırıyoruz

--

Recep Bilal Şengün kimdir?

1969 yılında İstanbul’da doğdu. Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü mezunu. Aynı üniversitede yüksek lisans yapmış. 3 çocuk sahibi. İngilizce ve Arapça biliyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde üst düzey yönetici pozisyonunda görev aldı. Beş yıl boyunca İZAYDAŞ Genel Müdürlüğü yaptı. MÜSİAD’ın yeni şube başkanı. AN-EL Doğa’nın Çevre Koordinatörü.

Röportaj: İlker AKŞİT

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.