1. YAZARLAR

  2. İbrahim ELGİN

  3. ÇAN ARTIK BEŞİNCİ DEFA ÇALMASIN
İbrahim ELGİN

İbrahim ELGİN

Yazarın Tüm Yazıları >

ÇAN ARTIK BEŞİNCİ DEFA ÇALMASIN

A+A-

Eski zamanın birinde krallıkla idare edilen bir ülke varmış. Kralın parası bittiği zaman adamlarını şehre gönderir gidin halktan vergi toplayın dermiş. Onlarda sudan bahanelerle halktan zulümle vergi toplarlarmış. Yine günlerden bir gün bir ayakkabı tamircisine gidip vergi istemişler. Tabii ki tamirciden para almak için bir sebep bulmaları lazım ufakta bir dükkan etrafa bakınmışlar ceza kesecek bir durum görememişler. Fakat adamlardan biri tam çıkarken bahçedeki tavukları görmüş. Ayakkabıcıya Tavuklara ne veriyorsun diye  sormuş. 

Ayakkabıcıda buğday veriyorum demiş. Kralın adamları hemen, millet açlıktan kırılırken sen burada tavuklara buğday yediriyorsun  ha diyerek cezayı kesip oradan ayrılmışlar. Aradan uzun bir zaman geçtikten sonra kral gene adamlarını tekrar vergi toplamak için şehre göndermiş. Adamlar nasıl olsa hazır para alacak yer var diye. Aynı ayakkabıcıya gitmişler. Bakmışlar tavuklar gene orda ayakkabıcıya gene sormuşlar. Bu tavuklara ne yediriyorsun arkadaş diye. 

Ayakkabıcı buğday yediriyorum deyince ceza kestikleri için. Mısır yediriyorum demiş. Adamlardan biri millet,  açlıktan kırılıyor sen burada tavuklara mısır yedirmeye utanmıyor musun diye çıkışıp tekrar para cezası kesmiş. Gariban ayakkabıcı çok içerlemiş ama yapacak bir şeyde yok hemen parayı ödemiş. Kral zulmü biter mi. Seneye adamlarını tekrar göndermiş. Adamlar ayakkabıcıya geldiğinde bakmışlar tavuklar gene orda. Soru yine aynı tavuklara ne yediriyorsun. Ayakkabıcı ceza ödemekten bıktığından. Aklına farklı bir şey gelmiş. Buğday dese olmaz, mısır dese olmaz demiş ki valla arkadaş ben horoza parayı veriyorum horoz tavuklara ne alır, ne yedirir, ne içirir bilmem demiş. 

Ama tabii ki krallık yönetiminde hak aramak o kadar kolay değil o zamanın törelerine göre bir vatandaş öldüğünde şehir merkezinde ki dev çan bir defa çalınırmış. Uzun uzunda yankılanırmış. Eğer eşraftan birisi ölürse çan iki defa çalınırmış. Büyük bir devlet adamı ölürse üç defa çalınırmış. Fakat kral öldüğünde de çan dört defa çalınırmış. Ayakkabıcı amca bir fırsatını bulup çanın olduğu yere çıkmış. Önce çanı bir defa çalınca acaba kim öldü demişler. İkinci defa çalmış acaba eşraftan kim öldü diye merak etmişler. Tabii amca durmamış çanı çalmaya devam ediyormuş. Üçüncü defa çalmış acaba hangi büyük devlet adamı öldü demişler. 

Çan çalmaya devam ediyor dördünce defa çalınca herkes de bir  feryat  bir  figan  eyvah kralımız öldü galiba demişler. Ancak törede görülüp işitilmemiş  bir şekilde çan beşince defada çalınca şehirde bir anda bütün sesler kesilmiş. Herkes bunun ne anlama geldiğini öğrenmek için çanın çalındığı yere koşup gelmişler  ve birde bakmışlar ki çanı haksız yere ceza kesilen ayakkabıcı çalıyor.Ayakkabıcıya  Sormuşlar ne demek beş defa çan çalmak. Kraldan daha büyük birisimi öldü acaba. Ayakkabıcının verdiği cevap şaşırtıcı olduğu kadar anlamlıdır da. Evet beyler  bu sefer adalet öldü der.

Bakın adaletsizliği önleyecek gücümüzün olmadığı zamanlar olabilir ama adaletsizliğe sözümüz ve özümüzle itiraz etmeyi beceremeyeceğimiz bir zaman asla olmamalıdır. Çünkü öyle bir zamanda yaşıyoruz ki Cumhurbaşakanımızın dediği gibi güçlünün haklı,güçsüzün haksız  olduğu  bir  devirdeyiz.Bu gün Ortadoğu da birçoğunun krallıkla yönetilen ülkelerinde yaşanan olayların çanı bundan çok seneler evvel aslında çalmaya başlamıştı. Fakat yukarıdakiler bu çan sesini ya duymadılar yada duymak istemediler. İnsanlar doğuştan özgürlük ve adalet üzere yaratılmıştır. Fakat krallık rejiminin baskılarından dolayı belli bir süre belki seslerini çıkaramaya bilirler. Ama zamanı geldiğinde içlerinde ki özgürlük ve adalet volkanı patladığın da kral ve kralın adamları bu volkanın lav ve külleri altında kalırlar.Bugün Ortadoğu da olduğu gibi. 

Onun için krallık ve zulüm üzere yönetilen ülkelere artık ders olmalıdır ki adaletsizlik ve zulüm ebediyen devam etmez. Zulüm ile abad olanlar, bir gün gelir zulüm ile berbat olurlar. Türkiyemizi de Ortadoğuda ki Ülkeler gibi karıştırıp kendi krallıklarını ilan etmek isteyenlerin hepsi bugün adalete  hesap veriyorlar. 

Artık hem Ortadoğuda, hemde ülkemizde yaşananlardan dersler çıkaralım da, yeni hazırlanacak olan anayasamızı ona göre hazırlayalım. Bundan sonra karanlık güçler, demokrasi dışı örgütlenmelere asla yeltenmemeli. Türkiyemiz artık darbelerle özgürlüklerin kısıtlandığı adaletin adaletsizce uygulandığı bir ülke haline gelmemeli. Bugün hazır bütün duyarlı  partiler ittifak halindeyken yeni anayasa hazırlama fırsatı da kaçırılmamalı diyelim ve  Herkese iyi pazarlar dileyelim…

Bu yazı toplam 1350 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.