1. YAZARLAR

  2. Alaettin KÖKSAL

  3. Çanakkale harbinin ruhunu anlamak ve o ruhla yeniden dirilmek
Alaettin KÖKSAL

Alaettin KÖKSAL

Yazarın Tüm Yazıları >

Çanakkale harbinin ruhunu anlamak ve o ruhla yeniden dirilmek

A+A-
Çanakkale savaşı, birinci dünya savaşı sırasında Gelibolu yarımadasında meydana gelen ve 18 Mart 1915 tarihinde zaferle sonuçlanan, tarihimizin belgide en kanlı ve en hüzünlü savaşıdır. Bu savaş Osmanlı imparatorluğu ile batılı itilaf devletleri arasında yapılan, kara ve deniz savaşı olarak, tarihe altın harflerle yazılan, var olma ve yok olma savaşıdır. 
Çanakkale harbi, maneviyatla, maddiyetin harbidir. Hak ile batılın savaşıdır. Mananın, maddiyatta galebe çaldığı bir harptir. Seyit çavuşun, 250 kiloluk top mermisini Bismillah diyerek sırtlayıp namluya sürmesi ve İngiliz donanmasının amiral gemisini batırılması, maddi cepheyle anlatılamayan mana yüklü bir olaydır. Bu harp, vatan, din, namus, bayrak ve mukaddes değerlerin korunması uğrunda, İslam ümmeti ile gayri İslami olan birleşik şer güçlerle,  yapılan maneviyat ağırlıklı bir muharebedir. 
Çanakkale muharebesi, insanlıktan nasibini almayan, şer güçlere insanlık dersi veren bir harptir. Savaşın ahlakını ve hukukunu, insan onurunu ve şerefini,  dünyaya yeniden öğreten bir savaş olarak tarihe geçmiştir. Savaşın sadece öldürmekten ibaret olmadığını dünyaya hatırlatan, harp esnasında yaraladığı düşman askerini, canı pahasına sırtlayarak, düşman siperlerine götürme yüceliğini ve cesaretini gösteren Mehmetçiğin tarihe gecen altın destanıdır.  İngiliz General W.Birdvord'un tarihe gecen su sözlerinden yeni nesillerimiz gerekli dersleri almalıdırlar. " Çanakkale'de savaşan Mehmetçiğin vatanı ve dini için gözünü kırpmadan ölen, savaş anında müthiş fırtınalar çıkaran, ateş kesildiği zaman, düşmanın yaralarını saran, sırtına taşıyarak onu ölümden kurtaran, onun kadar yürekli ve yumuşak kalpli bir asker yeryüzünde görülmemiştir." 
Çanakkale harbi, Şer güçlerin, Müslüman Türk milletini Balkanlardan söküp atmak, İstanbul'dan çıkarmak, Ayasofya'yı yeniden kiliseye çevirmek, Malazgirt'in doğusuna sürmek suretiyle yeniden Anadolu'yu Hıristiyan yurdu haline getirmek için alçakça planladıkları bir harptir. 
Şer güçlerin bu sinsi planını bozmak için Çanakkale harbinde 253 bin şehit verdik. Bugün yaşamakta olduğumuz Türkiye cumhuriyetinin tapusu, Çanakkale'de şehit düşenlerin kanıyla yazılmıştır. Çanakkale, dünyayı sömürenlerin yenildiği bir mekândır. Dün Çanakkale"yi geçemeyenler, bugün başka yollardan geçmeye çalışmaktadırlar. 
Aziz milletimiz, Çanakkale ruhunu taşıdığı, koruduğu ve yaşadığı surece, değil Çanakkale'yi, Türkiye'nin hiçbir sınır ucundan geçemeyeceklerdir. Dikkat edilmesi gereken husus, bu aziz milleti ve gençliğimizi, Çanakkale ruhundan koparmak isteyen şer güçlerin maşası olan ruhsuzların yazdıklarına, konuştuklarına asla itibar etmemeliyiz. Irkı, dili, rengi, makamı, mevkisi, ne olursa olsun, Çanakkale ruhunu anlamak istemeyen ruhsuzların, bu ülkeye zarardan başka hiçbir faydaları yoktur. Maddi cephemiz ne kadar güçlü olursan olsun, manevi cephemiz zayıfsa,  Allah göstermesin yeni bir Çanakkale destanı yazamayız. En güçlü silahlara, füzelere, tanklara, savaş uçaklarına sahip olsanız da bu silahları kullanacak olan insandır.  Bu insanda; din, iman, vatan, millet, din, tarih, bayrak ve mukaddesat sevgisi yoksa ne yarsa yapsın, tarihe altın harflerle yazılacak insanlık onuruna yakışacak bir savaşı kazanamaz ve istediği hedefe ulaşamaz.
Çanakkale harbi, müstevlilerin hedefine engel olan bir harp olduğu gibi, Müslüman Türk milletinin yeniden tarih sahnesine çıkmanın ve Türkiye cumhuriyetinin kurulmasına vesile olan bir harptir. Çanakkale muharebesinin ruhunu anlayamayanlara, anlamak istemeyenlere, Gazı Mustafa Kemal Atatürk'ün o ruhu nasıl anlatmaya çalıştığına bir bakalım. " Biz ferdi kahramanlık sahneleriyle meşgul olmuyoruz. Yalnız size Bomba sırtı vaka'sını anlatmadan geçemeyeceğim. Karşılıklı siperlerimizin arasındaki mesafe 8 metre, yani ölüm muhakkak... Birinci siperdekiler hiçbiri kurtulmadan kâmilen düşüyor. İkinciler onların yerine geçiyor. Fakat ne imrenilecek bir itidal ve tevekkül, öleni görüyor, üç dakikaya kadar öleceğini biliyor. En ufak bir tereddüt bile göstermiyor. Sarsılmak yok! Kur'an bilenler Kur'an okuyor, bilmeyenler kelime-i şahadet getirerek düşman siperlerine atlıyor. Emin olmalısınız ki, Çanakkale muharebesini kazandıran bu yüksek ruhtur.  
Çanakkale muharebesine unutmayan şer güçler ülkemiz ve İslam dünyasının manevi gücünü yok etmek için ellerinden gelen her türlü alçaklığı yaparlarken, üzülerek ifade edelim ki,  içimizde bazı şuursuzlar, bilerek veya bilmeyerek bu ruhun yok olması için utanmadan çalışmaktadırlar. Kendi medeniyet köklerinden koparılmış bir milletin birlik ve beraberlik içinde yaşayamayacağını çok iyi bilen hain güçler, alabildiğine ülkemiz ve İslam dünyası üzerinde fitne ve fesat üreterek, İslam ümmetinin birliğini ve beraberliğini bozma hususunda, her türlü terör faaliyetlerine destek vererek, ümmet-i Muhammed-i birbirine kırdırmaya çalışıyorlar. Her hain güç ve onların yerli uzantıları şunu bilsinler ki, bu aziz milletin kalbinden Çanakkale ruhunu sökemeyeceklerdir. İslam dininin sahibi ve koruyucusu Yüce Allah'tır. Asla bu dini ve bu dinin mensuplarını mağlup edemeyeceklerdir. Zulüm zirve yaptığı için, yıkılmaya mahkûmdur. Tarih buna şahittir.
Bu yazı toplam 584 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.