1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Canlar, sevgide buluştu
Canlar, sevgide buluştu

Canlar, sevgide buluştu

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Cem Vakfı ve Alevi İslam Din Hizmetleri Başkanlığı tarafından düzenlenen “Sevgide Buluşalım” etkinliğinde Canlar, 11’inci kez bir araya geldi.

A+A-

DERNEKLER KATILIM SAĞLADI
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Cem Vakfı ve Alevi İslam Din Hizmetleri Başkanlığı tarafından “Sevgide Buluşalım” etkinliğinin 11’incisi dün Uluslararası Fuar Merkezi’nde yapıldı. “Sevgide Buluşalım” etkinliğinin 11’incisine Cem Vakfı, Alevi İslam Din Hizmetleri Başkanlığı, Gebze İlçesi Cem ve Kültür Evi Yaptırma ve Yaşatma Derneği, Hacı Bektaşi Veli Kültür ve Dayanışma Derneği, Hacı Bektaşi Veli Anadolu Kültür Vakfı İzmit, Derince ve Körfez Şubeleri, Anadolu Kültür ve Görgü Derneği Darıca Cem Evi, Derince İmam Hüseyin Cem ve Kültür Evi, Cem Vakfı Kocaeli Şubesi Abdal Musa Cem ve Kültür Evi katıldı.

PROTOKOL KATILIM SAĞLADI
Protokolün yoğun katılım sağladı etkinlikte Vali Hasan Basri Güzeloğlu, AK Parti Milletvekilleri İlyas Şeker, Zeki Aygün, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zekeriya Özak, Genel Sekreter Tahir Büyükakın,  İzmit İlçe Kaymakamı Ersin Emiroğlu, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Bekir Yümlü, İl Müftüsü Yusuf Doğan, Kent Konseyi Başkanı Abdullah Köktürk, AK Parti Kadın Kolları Başkanı Serpil Yılmaz yer aldı.

ALNI SECDEDE OLANLARI GÖRDÜK
Katılımcı dernekler adına konuşma yapan Darıca Cem ve Kültür Derneği Başkanı Şeref Aslan,” Kerbela’da bir acı yaşandı. O acı aynı tazelikte sürüyor. Bizler bu ayrıştırmayı kavga sebebi olarak görmüyoruz. Osmanlı döneminde Aleviler en parlak dönemini yaşadı. Zaman zaman sıkıntılar yaşanıyor. Biz ‘alnı secdeye varmıyor’ diye algılanabiliriz. Alnımızdan, önce özümüz secdededir. Alnı secde de olanlar gerçekten bu ülkeyi karanlık hale getirdi. 15 Temmuz darbe girişiminde bunu gördük. Bizler Aleviler bu ülkede iktidarların seçimle gelip, seçimle gideceğini biliyoruz” dedi.

İSTEKLERİNİ SIRALADI
Cem Vakfı Genel Başkanı Erdoğan Döner, “Sevgiden payını almamış birey ve toplumların bir arada yaşaması zordur. Günümüzde ülkede bu eksikliği fazlasıyla görüyoruz. Gönül bağımızın olmasına en çok ihtiyacımız olduğu zamanlardayız. Bizim bizden başka dostumuz yoktur. Gidecek başka yerimizde yoktur. Amacımız, insanların inanç ve düşüncelerini baskı altına tutmak yerine özgür tutmak olmalıdır. Bizim İslam inancımızda, kin ve nefret yoktur  kuralı vardır. Bizler Cem evlerinin ibadet evi olmasını, Alevi inancı hizmetlerinin kamu hizmeti saymalarını, ve  Alevi dedelerin kamu görevlileri olmasını istiyoruz”  ifadelerini kullandı.

TÜRKÜ-KÜRDÜ VE ALEVİSİYLE BİRİZ
Başkan Vekili Zekeriya Özak şu ifadelere yer verdi: “Rabbim bizi birbirimizden ayırmak isteyen fitnelere fırsat vermesin. Bugün ülkede kimin kimi vurduğu belli olmayan dönemdeyiz. Alevi-Kürt diye ayırarak birbirimize kırdırıyorlar. Türkiye’yi savaşın içine çekerek İslam Dünyasını başsız bırakmak istiyorlar. Gezi olayları, 17-25 Aralık operasyonları ve en son 15 Temmuz darbe günü buna şahit olduk. Yüzlerce şehit verdik ama vatanımızı vermedik. Bayrağımıza sahip çıktı. Dünyanın en kanlı terör örgütlerini başımıza bela ettiler. Biz buna pabuç bırakacak ülke miyiz. Yüreğimizi yakanlar bilsinler ki bu aziz millet Türkü, Kürdü ve Alevi’siyle birdir”

BİZ DÜNDEN DAHA GÜÇLÜYÜZ
Vali Hasan Basri Güzeloğlu, “Bizim en büyük zenginliğimiz bu değerlere sahip olmamız. Bu değerleri her dem yücelten bir milletiz. Mazlumun yanında olan, hakkı tutan temsilcileriz. En son 15 Temmuz’da iç ve dış tüm hainler karşısında dimdik ayakta durduk. 241 şehidimiz kanları ve canlarını verdi. Biz, dünden daha güçlüyüz. Her türlü değeri istismar eden bütün hainleri bertaraf ettik. Bu ülkeye gönülden bağlı bireyleriz. Birlik ve beraberliğimizi bozmak isteyen hiçbir hanine bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrada fırsat vermeyelim. Bunu koruduğumuz takdirde aşılmadık hiçbir sorun olmayacak” şeklinde konuştu.  Programda Türk Halk Müziği Sanatçıları Emre Saltık ve Peyda Yurtsever sahne aldı. Kuran-ı Kerim Tilaveti okunması ve Erkan Cem-i yapılmasının ardından dua sonrası katılımcılara aşure dağıtıldı.

 Çiğdem ARMAĞAN
 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.