1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Cantürk: “Mücadeleye hazırız, bu virüsü yeneceğiz”
Cantürk: “Mücadeleye hazırız, bu virüsü yeneceğiz”

Cantürk: “Mücadeleye hazırız, bu virüsü yeneceğiz”

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Nuh Zafer Cantürk “Mücadeleye hazırız, bu virüsü yeneceğiz” dedi.

A+A-

7 ARTI PROGRAMININ İKİNCİ KONUĞU OLDU

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Nuh Zafer Cantürk, TV 41 ekranlarında yayınlanan “7 Artı” programına konuk oldu. Özgür Kocaeli Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Adem Turgut ve Çağdaş Kocaeli Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Sadun Çetin’in haftanın gelişmelerini değerlendirdiği ve her perşembe 20.00-22.00 saatleri arasında yayınlanan programa ikinci kez bir konuk katıldı. İki gazeteci daha önce sadece Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy’u konuk etmişti.

SAĞLIKÇILAR SAVAŞIN ÖN CEPHESİNDE

Başhekim Cantürk, dünyayı sarsan ve 2.5 haftadır ülkemizi de etkisi altına alan koronavirüs salgını nedeniyle KOÜ bünyesinde ve il genelinde yapılan çalışmaları anlattı. Zafer Cantürk, “Şimdi sağlıkçıların seferberlik zamanı. Nasıl İdlib’de askerlerimiz savaşıyorsa bu düşmana karşı da sağlıkçılar savaşıyor. Cephede biz varız ama bu bir hep beraber olduğumuz bir savaş. Bunu hep beraber yeneceğiz” dedi. Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Nuh Zafer Cantürk’ün iki saatlik programda yaptığı açıklamalar şöyle:

TANIMADIĞIMIZ DÜŞMAN

“Enfeksiyon uzmanlık alanım değil ama artık hem biz hekimler ve hem de vatandaşlar iyi biliyoruz ki bulaş özelliği yüksek, ölümcül vaka istatistikleri çok yüksek ve henüz tam olarak tanımadığımız koronavirüs ailesinden mutasyona uğramış yeni bir virüs ile karşı karşıyayız. Antibiyotikler virüs ile mücadelede doğrudan işe yaramıyor, virüslerle mücadele antiviral ajanlar ile yapılıyor.

SÜREÇ İYİ YÖNETİLDİ

Kovid-19, Çin’de başlasa da şu an merkezi üssü Avrupa. Biz devletimizin-bakanlığımızın aldığı erken tedbirler ile bu hastalığın ülkemize girmesini geciktirdik. Şeffaf, hızlı ve kararlı bir süreç yönetimi var. Bu da bize vakit kazandırdı. Bu zamanın verdiği avantaj, bu mücadeleyi önceden yapmış Çin gibi ülkelerin tecrübelerini de gözlemleyerek, bu virüsle mücadeleye hazırız- yapıyoruz.

6647ef01-40e1-4bb8-9b4b-566023c40b8f.jpg

TURGUT VE ÇETİN’İN SORULARINI CEVAPLADI: İki saat süren ve sohbet tadında geçen programda KOÜ Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Cantürk, Adem Turgut ve Sadun Çetin’in sorularını cevapladı.

İTALYA İLE YAPILAN KIYASLAR DOĞRU DEĞİL

Bu hastalık toplum genelinde nasıl seyredecek önemli. İtalya ile yapılan kıyaslamalar doğru değil. Yapılan test sayısına oranla yakalanan hasta oranları önemli. İyileşme oranları ve kayıplar önemli. Bunların seyri, hastalıkla mücadelenin süresini belirleyecek. Benim kişisel tahminim bu süreç nisan ayı içinde aktif mayıs içinde de tamamen durdurma çalışmaları şeklinde olacaktır. Ama dediğim gibi önce hastalığın bulaş periyodu gözlemlenmeli. Gerçek takvimi toplumsal mücadelemiz belirleyecek. Şu kadarını söyleyeyim meme kanseri hastalığı ile ilgili bizim 30 Mayıs’ta bir etkinliğimiz vardı. Henüz iptal etmedik.

HERKES EVİNDE KALMALI

Evde kalmak bu açıdan çok önemli. Çünkü bu mikrop açık havada 2- 3 saat etkinliğini sürdürebiliyor. Herkes kendi OHAL’ini ilan ederse bu mesele daha kolay çözülür. Evde geçirilecek bir 2- 3 hafta ile kontrolü sağlamak çok kolaylaşacak. Zorunlu ihtiyaçlar için her evden bir kişi dışarı çıkmalı. Kişisel hijyene dikkat edilmeli ve sosyal mesafe korunmalı.

KOÜ HASTANESİ BU MÜCADELEYE HAZIR

KOÜ Araştırma ve Uygulama Hastanesi olarak bu mücadele ile ilgili biz tüm hazırlıklarımızı yaptık. Enfeksiyon hastalıkları bölümümüz Kovi-19 şüphesiyle gelen hastalarımız için karantina alanı oldu. Normal enfeksiyon hastalarını yandaki endokrinolji servisine aldık. Bazı servisleri birleştirdik ve boş mekanlar yarattık. Olası bir pandemi merkezi ilan edilmemiz durumunda hastaları yatırabileceğimiz mekanlar oluştu. Bu mücadelede personelimizi eğitimlere tabi tuttuk ve karşı karşıya olduğumuz pandemi ile nasıl savaşacağımız konusunda bilgiyi üst seviyeye çektik. Ve dönüşümlü çalışıyorlar. Bu aynı zamanda evde kaldığı dönemde hastalığa dair belirti gösterirlerse kendilerini karantinada tutmuş oldukları bir süreye de denk geliyor.

HAYIRSEVERLERDEN DESTEK ALIYORUZ

Tabi en önemli mesele malzeme... Bu noktada terzimiz maske üretiyor. Burada açıkça söylemek istiyorum. Bazı hayırseverlerimizden katkı istedik. Memnuniyetle söylemeliyim, kime söylediysek katkı da aldık. İbrahim Aracı ve Bahattin Ertuğ gibi daha önce de üniversitemize yardım yapmış hayırseverlerden yine katkılar aldık. Başta Kocaeli Büyükşehir Belediyemiz olmak üzere bize destek veren ‘sizin için ne yapabiliriz’ diyen belediye başkanlarımız var. Hepsine teşekkür ediyorum. Bu arada personelimiz de kendi araçlarını yapıyor. İlginç inovasyon ürünleri var.”

KİMLERE TEST YAPILABİLİR

Devletimiz mücadelenin temeli olan ilaç ve test kitleri konusunu çözdü ve artık biz de hızlı testi yapabileceğiz. Ama her gelene test yapılması elbette mümkün değil. Triaj aşamaları var. Önce gelen hastada Kovid-19’u işaret eden ani ateş çıkması ki bu 37.5 derecenin üstü olmalıdır. Kuru öksürük ve nefes darlığıdır. Biz bu durumda önce bilgisayarlı tomografi çekiyoruz. Çünkü Kovid-19 virüsü kapmış hastanın akciğeri aşırı sigara içmiş gibi bir görüntü veriyor ama elbette tek başına bu sonuç değil. Bu görüntü de varsa test yapılıyor. Pozitif çıkan hastalar da Seka Devlet Hastanesi’ne kontrollü biçimde naklediliyor.

VAKA SAYISI NE KADAR?

Sayın Bakanımızın da dediği gibi virüs Türkiye’nin her bölgesinde var artık. Bizim hasta sayısı açıklama gibi bir yetkimiz yok ama İstanbul’un komşusu olduğumuzu ve transit geçişleri düşündüğümüzde bizim yükümüzün bazı Anadolu illerine göre daha ağır olması da normaldir. Ama biz il olarak da koordineli biçimde çalışıyoruz ve mücadeleye hazırız, görevimizi yerine getiriyoruz. Burada yaptığımız çalışma örnek olsun diye söylüyorum Erzurum’u Sivas’ı da koruyacaktır. Ya da diğer illerde yapılan çalışma bizi de koruyacaktır. Bu vaka sayısı meselesine böyle bakmak lazım.

SAĞLIKÇILARLA İLGİLİ KALICI VE OLUMLU BİR TAVIR GELİŞSİN

Hekimler de çok yoruldu. Büyük risk altında çalışıyorlar. Bundan etkilenen psikolojisi bozulan arkadaşlarımız da var. Haklılar. Vatandaşların her gece saat 21.00’de alkışlarla desteklerini biz sağlıkçılara göstermesi çok motive edici. Çok gurur duyuyorum ama bizim ülkemizde geçmişte sağlık çalışanlarının yaşadığı sıkıntıları da herkes biliyor. Şiddete uğrayan birçok meslektaşımız oldu. Umut ediyorum bu yaşadığımız süreç sonunda sağlıkçılarımız ilme ilgili kalıcı ve olumlu bir tavır gelişir.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.