• BIST 79.181
 • Altın 126,227
 • Dolar 3,0820
 • Euro 3,3658
 • Kocaeli 15 °C

Çarşı esnafı bir şeyler yapmalı…

Cem ŞAKOĞLU
Kent hızla gelişiyor. Gelişmenin yanında genişliyor da aynı zamanda. Doğuya, batıya, kuzeye, güneye doğru genişliyor. Yani eskiden sadece bir merkez varken, şimdi her istikamet kendi merkezlerini oluşturuyor. Hal böyle olduğu zamanda o bölgede yaşayanlar kendi meydanlarını kullanıyorlar. Hem alışverişte, hem eğlencede, hem daha bir dolu şeyde hiçbir yere kıpırdamadan konuyu kendi içlerinde hallediyorlar. 
Eskiden İzmit merkezdi. Alışverişe, eğlenceye, gezmeye, ulaşım ihtiyacını karşılamaya, banka, kamu işleri, okul vs. bir dolu şey için hemen herkes şehir merkezi olarak İzmit kent merkezini kullanıyordu. Üç ana cadde Hürriyet, İstiklal ve Fethiye caddeleri kent halkının bu tarzdaki bir çok ihtiyacına cevap veriyordu. Tabi hal böyle iken kent esnafı da tabir caiz ise burnundan kıl aldırmıyordu. İşine gelen alır, gelmeyen almaz havasında bir ticaret dönüyordu. 
Derken hayat tüm Türkiye’de başka bir noktaya doğru akmaya başladı. İstanbul’da ve başka büyük şehirlerde başlayan AVM çılgınlığı bırakın alışverişi insanların hafta sonlarını değerlendirmek ve hatta eğlenmek için tercih ettikleri mekânlar halini almaya başlamıştı. Tabi o meşhur, kocaman isimli ve acayip sosyetik gelen AVM’leri gezmek, alışveriş yapmak için bu kentten de bir dolu insan bize en yakın olan İstanbul’un yolunu tutuyordu. Zaten burnumuzun dibinde İstanbul olmasının dezavantajını yıllar yılı hiçbir şekilde avantaja döndürememenin acısını hala yaşıyoruz bence. 
Fotoğraf aslına bakarsanız o günlerden görünmeye başlamıştı bile. İstanbul’un bir ucu Ataköy/Bakırköy’deki Galeria Alışveriş Merkezi birçok İzmitlinin hafta sonu alışveriş yapmak ve gezmek için tercih ettikleri mekân haline gelmişti. Kaza geliyorum diye bağırıyordu aslında ama bizim kent esnafımız öylesine bir gaflet uykusundaydı ki neredeyse farkına bile varmadılar. Dükkân kiraları almış başını yürümüş, o kirayı çıkartmak için esnaflar fiyatlarda çıldırmış, müşteri alışveriş yapmakta inanılmaz zorlanır bir hal almıştı. 
Kaza geldi. Gulf Star, Carrefour, Real, Özdilek derken, bir anda kenti büyük büyük AVM’ler sarmaya başladı. Kent esnafına verilen aşırı değer sebebiyle şehrin neredeyse göbeğinde yerlere konuşlandırılan bu AVM’ler yeni yüzler olduğundan ve yılların verdiği bıkmışlıktan dolayı kent insanının tercihi halini aldı. Bayram geçtikten sonra kent esnafından duyarlı bir kesim dernekleşmek istediyse de, işin bana sorarsanız sadece dernekleşme tarafında başarılı olundu. Onun dışında kent esnafına uzun vadede fayda sağlayabilecek kalıcı organizasyonların altına bir türlü imza atılamadı. Durum hala da bundan farklı bir hal arz etmiyor. Çünkü bizim kentimizde bir organizasyon başladığı vakit, oraya başkan olmak için birbirleriyle yarış ederler. O yarış esnasında o kadar yorulurlar ki, bütün başkanlıkları döneminde de dinlenmek için uzun uzun otururlar. Unvan derneği olmaktan öteye gidemezler elbette. Etrafınıza şöyle bir bakın. O kadar çok var ki bunlardan. Ya da bir başka senaryoda siyasidir. Bu derneği biz ele geçirmemiz lazım. Pat siyasi bir olgu gelir başa ve derneğin bütün kuruluş olgusu, harcanan onca emek hepsi çöp olur gider. Ele geçirilmiştir dernek ve içi bir şekilde boşaltılmıştır. Bunu ekonomik olarak söylemiyorum. Ki yapısal olarak, organizasyon olarak içi boşaltılan dernekler zaten bir müddet sonra ekonomik olarak da çökmeye mahkûm oluyorlar. 
Konumuz dernekçilik değil elbet. Bu konuda ahkâm da kesmeyeceğim. Konumuz hala sahipsiz olan ancak sahipsiz olmanın yanı sıra git gide çıkmaza ve batışa giden kaos için bir şekilde çözüm üretemeyen kent esnafı. Ya da durumun mu farkında değiller bilemiyorum ama bir tuhaflık var. Şimdi ben dışarıdan bir kafa olarak fotoğrafa baktığımda çok iyi bir tablo göremiyorum. Kent merkezinde sürekli kapanan ve kiralanamadığı için boş duran bir dolu dükkân var. Eskiden insanlar bu dükkânlar için sıraya giriyorlardı. Oysa bu gün istenen yüksek kiralardan dolayı dükkânlar öyle bekliyorlar. Boş geçen her ay cepten uçan paralar anlamına gelse de, istediğim parayı almazsam dükkânı vermem mantığı ağır basıyor. Herkes bankaları bekliyor ancak deniz bitti arkadaşlar. Bankalar yerleşecekleri yerlere yerleştiler. Artık hepsi şehir dışına kaçmaya çalışıyor. On sene sonra şehir içinde banka manka bulamayacaksınız. Bu gidişle böyle bir şehir merkezi de bulamayacağız ya neyse. GSM firmaları, bankamatikler ve yüksek kiralara eyvallah diyen marka gıda kuruluşları artık yüklerini aldılar. Çok kupon bir yeriniz yoksa artık işiniz çok zor. 
Peki ne yapmak gerekiyor? Oturup bir ortak akıl bulmak, çözüm üretmek gerekiyor. Tabi hal böyle olunca herkes kendi fikrinin doğru olduğuna inanarak doğru olsa bile karşısındaki kişilerin fikirlerini pek de kale almadığı için direkt olarak muhalefete geçiyor ve film daha senaryo aşamasındayken başlamadan bitiyor. Bu senaryo kim bilir kaç kez yaşanmıştır bu kentte. 
Hani yıllardır şikâyet ederiz ya burnumuzun dibindeki İstanbul’dan, burnumuzu kaldırıp da bakmayız yahu bu adamlar ne yapıyorlar diye. Tamam, İstanbul dev gibi bir şehir. İnanılmaz bir metropol. Ne satarsanız bir alıcısı var. Var da onu satmak için bir dolu da formül var. 
Yine bizim şehrimize dönüyorum. Şimdi bakın bu kent öyle ya da böyle bir işçi kenti değil mi? Fabrikalar, limanlar, sanayi kuruluşları vs. düşünüldüğünde öyle pek de esnaf şehri değil. Hal böyle iken bu insanların bir şekilde vardiya denilen bir düzeni var. Sadece bu düzen düşünüldüğünde bile bu kentte esnaf doğru bir ticaret stratejisi gütmüyor. Tabi bu bana göre böyle. Davulun dışarıdan duyulan sesi üzerine yazıyorum bunları. Şimdi soruyorum sizlere pıtırak gibi her yanımızı saran AVM’ler saat kaçta kapatıyorlar dükkanlarını? Kışın 22.00, yazın 23.00 Allah Allah neden böyle ki? Bu adamlar niye gecenin bir saatine kadar açık? Hadi onlar açık da bizim kent esnafımızın dükkânları kaçta kapanıyor?
En kabadayı saat 20.00 dediğinizde sokaklarda açık olarak ancak büfe, cafe ve restoranları bulabilirsiniz. Bir de artık gelip yavaş yavaş kent merkezimize yerleşen büyük markaları. Peki bu büyük markalar enayiler mi ki en az saat 22.00’ye kadar kapılarını açık tutuyorlar. Bir tuhaflık yok mu? İş yok, müşteri gelmiyor, işler kesat diyen bizim esnafımız değil mi? İki dönüm bostan, yan gel yat Osman misali olmuyor bu işler maalesef. 
Konuya başka bir yerden devam edelim. AVM’lerin en kalabalık oldukları günler hangileri sizce? Cumartesi ve Pazar günleri değil mi? Yani hafta sonları. Peki, bu adamların dinlenmeye, tatil yapmaya, haftanın bir gününü de evde geçirmeye hakları yok mu? Yok, her halde. Ancak bizim esnafımızın var. Pazar günü kentin sokaklarına çıktığınızda, kent merkezinde alışveriş yapabileceğiniz açık kaç dükkân bulabilirsiniz? Fırınlar, kafeler belki yeni nesil restoranlar. Bakın lokantalar demiyorum. Yahu bu AVM’ler de yeni yeni şeyler icat ediyorlar. 
Şimdi basit bir hesap üzerinden gidelim mi? Pazar günleri deyip geçtiğimiz günler üzerinden gidelim. Haftada bir gün, ayda dört gün. Dört Pazar. Ne olacak canım dört günden dediğinizi duyar gibiyim. 2.000 TL ciro üzerinden gidersek yıllık 100.000 TL cirodan bahsediyoruz havaya uçan. Herkesin kar marjı farklı olduğu için karını herkes kendisi hesaplasın. Sonra gelelim ikinci noktaya. 2000 TL ciro ciroyu 12 saat üzerinden hesap edersek saati 166-167 lira arası bir rakam çıkar ortaya bunu saat 20.00’ de değil de, 22.00’de dükkânları kapattığımızı düşünerek iki saatlik rakam ortalama 333,3 TL’ye gelir. Bir haftası 2.333 TL aylık farkı 9.333 TL yıllık farkı ise 112.000 TL’ye falan gelir. Yani Pazar günleri dükkân açmak ve işyerlerini saat 22.00’de kapatmak (ki bu hesaplama 12 saat hesabı üzerinden dükkânların da sabah 10.00’da açılması kaydıyla) esnafa yıllık 200 küsuru bin TL artı ciro yaratıyor. 
Tabi bu kabataslak, içerisi giydirilmemiş, belki biraz abartılmış ama asla hayal olmayan rakamlar. Deyin ki yarı yarıya farklı, yine yıllık minimumda 100 bin TL artı cirodan bahsediyoruz. Az ve küçük bir rakam mıdır bilemiyorum. 
Bana sorarsanız esnafımızın oturup ciddi anlamda bir toplantı yapması gerekiyor. Kentin büyükleri bu işe ağabeylik, önderlik yapmak zorunda. Ticaret odası bu işte baş rolü eline alıp, kentteki sivil toplum kuruluşları ile birliktelik gerçekleştirerek bu projeyi hayata geçirmek zorunda. Tüm esnafın akşamları dükkânlarını saat 22.00’ye kadar açık tutmaları için teşvikler oluşturulmalıdır. Bu yılların alışkanlığı için çok da kolay olmayacaktır. Müşterilerin de böyle bir alışkanlığı yoktur. Belediyelerin de desteğini alarak bu işi billboardlarla destekleyerek belli bir dönemde halka kanalize edilebilir. 
Tabi ben bunları yazarken okuyan birçok insan, bu adam başımıza iş açacak, bu da nereden çıktı şimdi diyeceklerdir elbet. Ancak burnumuzun dibine kocaman kocaman AVM’ler gelmeye devam ediyor. Her vakit bir yenisi ile anlaşmalar imzalanıyor. Yarın çok yakın bir tarihte iki tanesi daha hizmete giriyor. Sonra Ağustos böceği ile karınca hikâyesindeki gibi biz nerde hata yaptık dememek için, kent esnafının bir an önce projeler üretmesi lazım. Yukarıda yazdıklarım dışarıdan bir göz olarak sadece kendi şahsi fikirlerim. İlla ki bunlar olacak diye bir kaide yok ama kayboluyorsunuz, git gide yok oluyorsunuz. Karar elbette sizin ancak bu kentin bir insanı olarak en çok üzülenlerden birisi yine ben olacağım. Onun için üzüntü duymadan önce dostane olarak üzerime düşen uyarı vazifemi birkaç çözüm önerimle ortaya koymak istedim. Keyifte, karar da size aittir. Herkese iyi Pazarlar diliyorum…
06.06.1998
Sıcak bir Haziran günüydü. Güneş bütün oklarını sanki günün ilk saatleri itibariyle bize yöneltmiş, ışıl ışıl bir gündü. Bakın kavurucu bir gündü demiyorum ama aydınlık bir gündü. Sabahın ilk saatli itibariyle plan programı hazırlanmış, geceleyin neredeyse hiç uyuyamamış olmanın hiçbir etki vermediği bir gündü. Bu öyle bir heyecan ki hani tarif etmek imkansız desem, benim gibi yaşayan hemen herkes hak verecektir. İçimde sanki sadece davullardan kurulmuş bir orkestra aralıksız prova yapıyor, büyük bir şölene hazırlanıyorlardı. Yine de ritim hoşuma gittiğinden midir nedir, beni rahatsız edici bir durumun söz konusu olmadığı gibi enteresan bir keyif alıyordum durumdan. 
Günlerdir defalarca tekrarladığım senaryoyu kim bilir kaçıncı kez baştan aşağı kontrol ediyordum belli değil. Kuaför, arabaların süslenmesi, çalgıcılar, fayton arabası, nikah şekerleri, fotoğraf, gelin alayı ve daha bir dolu şey kim bilir kaçıncı kez seyircisiz prova ediliyordu tarafımdan. Aman bir aksaklık olmasın, aman hiçbir şey bu güzel günü bozmasın, aman aman aman diye kendi kendisiyle çarpılıp, yine kendi kendisine bölünen yüzlerce, binlerce heyecan. 
Gelini kuaförden almaya gittiğimde kapıdan sanki bir kuğu çıkıyordu. Sanki bir melek gelinlik giyinmiş ve başına duvak takmıştı. Artık orkestra daha hararetli ve daha sert çalıyordu. Kat kat büyüyen bir coşku, başka bir şey vardı havada. 
Sanat Okulunun karşısındaki evimizin önünde konvoy hazırlıkları yaparken çalgıcılar geldi. E İzmit çocuğuyuz ne de olsa, üstüne üstlük kızımız da Baba tarafından Kandıra kökenli olunca çalgısız çıkacak halimiz yoktu  Üzerimde damatlık elbise ile kapının önüne indiğimde tabi durmadı çalgıcılar. Kolundan tuttuğumla oynuyordum. Mahallenin kasabı, bakkalı, bahşiş kapmaya gelen çocuklar kimi bulursam oynuyordum. Adam manyak diyen çok olmuştur sanırım. Evet adam manyaktı. Hala da manyak Allaha çok şükürler olsun ki. 
Uzun bir konvoy oldu. Ben en öndeki gelin arabasını kullanıyor olmama rağmen arka araçtan gelen davul zurna seslerini duyabildiğim gibi, Bahçeciğe her yaklaştığımız kilometrede içimdeki orkestra da davul zurnaya daha bir eşlik ediyordu. Arabanın teybinde o günlerin sıkı şarkısı, bizim şarkımızı Cengiz İmren avaz avaz seslendiriyordu ‘Bir tanem, deli gibi severim seni ben, özüm gibi severim seni ben, bu başıma tac ederim inan, bir tanem’
Bahçecikteki evlerinin kapısının önünden kayınbiraderim Oktay’ın kolunda alkışların eşliğinde Berrin çıkıyordu. Herkesle birlikte ben de deli gibi alkışlıyordum. Neden bilmiyorum ama belki de en sıkı ben alkışlıyordum. Sonra utandım bu yaptığımdan, sebebini bilmediğim bir şekilde utandım. Durdum, ellerimi koyacak yer bulamadım. Anlamsız bir duruş sergilemeye başladım. Merdivenler bittiğinde hayatımızın bu gün Allah’ımıza sonsuz şükürler olsun ki 17. senesine doğru yola çıkmak üzere tuttum Berrin’in ellerinden. Birlikte bindik gelin arabasına. 
Konvoy İzmit’te oturacağımız evin önüne, heykelin yukarısına geldiğinde kapının önünde bizi bir fayton bekliyordu. Faytonu iki at çekiyordu. Atın birisinde duvak, diğerinde kravat vardı. Nikah davetiyemiz saatli maarif takvimi, nikah şekerimiz elma şekeriydi. Canım Birgül ablam Seni çok seviyorum. Çok emeği var bu organizasyonda bizde. Faytona bindiğimizde Berrin’in haricinde iki küçük gelinimiz daha vardı. Sevgili Zeynep ve Sevgili İrem ANNAK. Berrin’in yeğenleri. İki minik peri. İki dünya güzeli. Fayton önde, araç konvoyu arkada o zamanların nikah salonu KYÖD’ün alt katındaki Metropol Nikah Salonuna geldik. İçerisi doluydu. Nikahımızı Hikmet Erenkaya kıydı. Ona Sevgili Ayla Kasnak hanımefendi eşlik etti. Benim şahidim Sevgili Ali Bahadır Afşar, Berrin’in şahidi Sevgili SüleymanANNAK’tı.
Kocaman iki evet dedik yürekten. Okyanusun ortasına bırakılmış bir filika gibi hayatın ortasında bulduk kendimizi. Dalgalar, fırtınalar, sakinlikler, güneşli güzel günler, beklentiler, umutlar, hayat ve bu gün de bulduk kendimizi. Sandalı batırmadan 17 yılı tamamlayabildik çok şükür ki. Yaşadığımız birçok fırtınada o büyük ve yıkıcı dalgalardan hep sevgimizin can simidine sarılarak kurtulduk. Biz sevdik Berrin’le. Öyle başladık ve birbirimizi, hala da seviyoruz. İlk yılların mücadelesinin ödülü olarak okyanus bize harika bir balık verdi. Evliliğimizin bir yıl sonrasında 26 Haziran’da Fem aramıza katıldı. 
Şimdi üç kişilik bir aile olarak mutluyuz şükürler olsun. Eksiklerimizle, gediklerimizle, sandalımızda bir dolu yama ile, kimi zaman küreksiz, kimi zaman dümensiz, kimi zaman yelkensiz geçirdiğimiz günlere rağmen hep var olan sevgi can simidimizle bu günlere geldik. Ne yaratılmaya çalışılan suni fırtınalara pirim verdik, ne gemimizi batırmaya çalışan acayipliklere, biz olduk, Allah’a ve sevgimize sarıldık. Bizi sevenlerin Maşallahları ile bir çok nazarı aşarak geldik. 
17 yıl oldu dün Okyanusları akvaryuma sığdırdığımız, kuzey rüzgarlarını gönlümüze doldurduğumuz. Allah kötü gözlerden sakınsın herkesi ve bizi. Dilerim herkes yaşasın bu güzelliği ama herkes. Nazar etmeye gerek yok, istemekle başlıyor her şey. Siz bir şeyi gerçekten istiyorsanız, adına para, pul, mal, mülk, mantık gibi saçma sapan şeyleri koymuyorsanız, okyanusa çıkarken batar mıyım korkusundan uzak, batarsak da birlikte batarız diyerek yola çıkıyorsanız, inanın Allah sizi de nazardan saklayacaktır, bizi sakladığı gibi. Siz de bizim gibi herkesin mutlu olmasını isterseniz, Allah önce size verecektir mutluluğu. 
En büyük teşekkür Yüce Yaratanımıza. Allah’ım sen her şeyi bilensin. Ol dediği her şey olansın. Bizi birbirimize denklediğin için, kızımız Fem’i bize bağışladığın için, hayatımızı bu gün ki gibi anlamlandırdığın için sana sonsuz teşekkürler. Eşime, kızıma, evliliğimize, hayatımıza, yaşantımıza, dünümüze, bu günümüze, yarınlarımıza minicik, ufacık ya da kocaman katkı sağlamış, hala sağlayan her kim var ise, en ufak katkısına milyonlarca kez teşekkürler. İyi ki varsınız ve iyi ki bizim ailemiz, dostlarımız, arkadaşlarımız, akrabalarımızsınız. Hepinizin Mutluluğu okyanuslar kadar olsun, sonsuzluklar kadar olsun. Biz bir katana, Allah bin versin. Amin…

HABİB BABA VE SULTAN 4.MURAD..
Habib Baba, 4.Murad devrinin gizli, kimsenin bilmediği Allah dostlarındandır. Yaşlıdır, fakirdir, gariptir. Fakat Rabbinin katında da alemlere denk bir değerin sahibidir.
Yaşlı Habib Baba, uzun bir kervan yolculuğunun sonunda İstanbul’a gelmiştir.Yolculuğunun tozunu, yorgunluğunu atmak için bir hamama gider… Niyeti, şöyle iyice bir keselenip, paklanmak… Bedenini de ruhuna denk kılmaktır.
Fakat hamamcı Habib babayı içeri sokmak istemez.
- Bugün, der,
- Sultan Murad’ın vezirleri hamamı kapattılar, dışarıdan müşteri alamıyoruz.
Habib baba üzülür… Rica, minnet eder, yalvarır…
- Ne olursun’ der,
- Kimseye varlığımı belli etmem, aceleyle yıkanır çıkarım.
Bu tozlu bedenle Rabbime ibadet ederken utanıyorum. Binbir dil döker. Hamamcı ehl-i insaftır… Dayanamaz… Kabul eder… Hamamın en sonundaki odayı göstererek …
- Baba şu odada hızla yıkanıp çık, para da istemem. Yeter ki vezirler, senin farkına varmasınlar.
Habib Baba sevinerek kendine gösterilen yere girer. Yıkanmaya başlar… Ve bu arada hamamcının karşısında yeni bir müşteri belirir. Boylu, poslu, genç, yakışıklı biridir bu gelen. Onunda görünümü fakirdir… Ama sadece görünümü… İkinci müşteri kılık değiştirmiş, 4.Murad’dır. O gün vezirlerinin topluca hamam alemi yapacaklarından haberdar olan padişah merak etmiştir.
- Hele bir bakalım, demiştir,
- Bizim vezirler, hamamda benden uzakta, kendi başlarına ne yaparlar, nasıl eğlenirler?
Ve bu merak padişahı, tebdil-i kıyafet ettirerek, hamama getirmiştir.
Az önce yaşananlar bir kez daha tekrarlanır…
Hamamcı vezirler der, almak istemez… Padişah ise, ne olursun der, bastırır ve padişah galip gelir… Habib Babanın yıkanmakta olduğu odayı göstererek, genç padişahın kulağına fısıldar:
- Şu odada bir ihtiyar yıkanıyor. Sen de sar peştemali beline, gir yanına…
- Beraber sessizce yıkanın, bir an evvel çıkın… Ve ekler:
- Aman ha! Vezirler varlığınızı bilmesinler.
Sonra 4.Murad da Habib Babanın yanına süzülür. Beraber sessizce yıkanmaya başlarlar. Bu arada, hamamın büyük salonundan gelen tef, dümbelek, şarkı, türkü sesleri ortalığı çınlatmaktadır…
Habib Babanın gözü, genç hamam arkadaşının sırtına takılır. Biraz kirlenmiş gibi gelir ona… Allah hikmeti gereği dostuna, o yanındakinin tedbil-i kıyafet etmiş padişah olduğunu ilham etmemiştir…
Ve yanındakini, görüntüsüne uygun, kendi gibi fakir bir delikanlı zanneden Habib Baba yumuşak bir sesle konuşur:
- Evladım, der,
- Sırtın fazlaca kirlenmiş, müsaade edersen bir keseleyivereyim.
Padişah aldığı bu teklif karşısında şaşkınlaşır ve çok memnun olur…
Memnun olur, çünkü ömründe ilk defa biri ona, padişah olduğunu bilmeden, sırf bir insan olarak, karşılık beklemeksizin bir iyilik yapmayı teklif etmektedir.
Memnuniyetle Habib Babanın önünde diz çökerken:
- Buyur baba, der,
- Ellerin dert görmesin.
Bu arada içerideki alemin sesleri hamamı çınlatmaya devam etmektedir. Habib Baba, 4.Murad’ın sırtını bir güzel keseler… Fakat padişah kuru bir teşekkürle yetinmek istemez.. Ne de olsa insandır ve o da her insan gibi kendine yapılan iyiliklerin kölesidir.
- Baba, der,
- Gel bende senin sırtını keseleyeyim de ödeşmiş olalım. Habib Baba, teklifin kimden geldiğinden habersiz, tebessümle:
- Olur evlad, deyip, sultanın önünde diz çöker. Bu arada, Sultan Murad kese yaparken bir yandan da Habib Babayı yoklar, ağzını arar…
- Baba, der,
- Görüyormusun şu dünyayı… Sultan Murad’a vezir olmak varmış… Bak adamlar içerde tef, dümbelek hamamı inletiyorlar, sen ve ben ise burada iki hırsız gibi…
Habib Baba Sultan Murad’ın cümlesini tamamlamasına fırsat bile bırakmaz, kendi hükmünü söyler… Sultan Murad’ın Habib Babadan duydukları, ağzı açık bırakıp, keseyi elden düşürten cinstendir:
- Be evladım, der, Habib baba,
- Sultan Murad dediğin kimdir? Sen asıl Alemlerin Sultanına kendini sevdirmeye bak ki, O seni sevince sırtını bile Sultan Murad’a keselettirir…

TEMEL’CE..
Temel kütüphaneye gider. Shakespeare'nin bir kitabini ödünç almak ister. Memur sorar,
- Hangisini?
Bir süre sessizlikten sonra,
- Vilyum.

GÜNÜN ÖZÜ
İnsanlara öyle iyi davranın ki, düşmanlarınız bile ölümünüze ağlasınlar. (Hz.Ali R.A.)
Bu yazı toplam 270 defa okunmuştur.
 • Yorumlar 1
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  ÖNE ÇIKANLAR
  • Cumhuriyet’i birlikte kutlamak
  • Kantin işini Güzeloğlu çözer
  • Acıtma
  • Özgür Kocaeli mobil uygulamamız yayında
  1/20
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Özgür Kocaeli | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0262 331 11 11 Faks : 0262 321 21 37