1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Çarşı Yapı mucizesi
Çarşı Yapı mucizesi

Çarşı Yapı mucizesi

Bundan birkaç ay önce, inşaatı henüz bitmiş, dükkanlar yeni yeni açılmaya başlamışken, çok değer verdiğim, saygı duyduğum işadamı Sayın Ramazan Baştürk’ün ısrarı üzerine Mobesko Sitesi’ne...

A+A-

Bundan birkaç ay önce, inşaatı henüz bitmiş, dükkanlar yeni yeni açılmaya başlamışken, çok değer verdiğim, saygı duyduğum işadamı Sayın Ramazan Baştürk’ün ısrarı üzerine Mobesko Sitesi’ne gitmiş, bilgilendirilmiştim. Üretimde olduğu dönemlerde, çevreye verdiği olumsuzluklar nedeniyle çok sık eleştirdiğim Fürsan Fabrikası’nın arazisinde, İzmitli girişimci işadamlarının ortaya çıkarttığı mucize karşısında etkilendiğimi de bu sütunlarda yazmıştım.

Bir süreden beri, sevgili dost Hasan Ayaz, “Abi biz de Mobesko gibi bir site yaptık. Bitirdik. Seni bir gezdirmek istiyoruz” diyordu. Sanayi Mahallesi’nde yapılan, inşaat malzemesi, yapı gereçleri ticareti yapan işyerlerini bir araya toplamayı hedefleyen Çarşı Yapı Sitesi’nden söz ediyordu.

Çarşı Yapı’yı gidip gezmek, bilgilenmek, benim de istediğim bir şeydi. Ama projenin başında Metin Alan vardı ve Çarşı Yapı’yı gezmeye gidince, Metin Alan’la da karşılaşmak kaçınılmazdı. Hasan Ayaz’ı birkaç hafta atlattım. Ama dün sabah geldi, gazeteden aldı ve İzmit’in yanıbaşında yapılan bu yeni, gerçekten mükemmel İnşaat Malzemesi Satıcıları Sitesi’ni tanıma imkanı buldum.

Çarşı Yapı adı verilen siteye giriş, Outlet’in karşı tarafından. Ana yoldan gözükmüyor. Sanayi Mahallesi’nin biraz içinde kalıyor. Site’nin adı Çarşı Yapı, Siteyi yapan firma Metin Alan, Erhan Güleryüz, Mehmet Yılmaz ve Hasan Ayaz’ın yüzde 25’lik eşit paylarla ortaklaşa kurdukları Rengin İnşaat firması.

Sitenin yapıldığı 90 dönümlük alan, bundan iki yıl öncesine kadar, bataklık, çöplük halindeydi. Hatta, 17 Ağustos 1999 felaketi sonrasında bu alan, yıkılan binaların enkazlarının, molozlarının döküldüğü, üzerinde inşaat yapmaya kimsenin cesaret edemeyeceği bir alandı. Şimdi, çok özenle yapıldığı ilk bakışta anlaşılan mükemmel bir site var. Dükkanların hepsi tamamlanmış. 20 kadarı açılmış. Diğerlerinin içinde sahipleri son hazırlıklarını yapıyorlar.

Çarşı Yapı Sitesi,  üç tip (415 metrekare, 545 metrekare ve 825 metrekare)  toplam 206 işyerinden oluşuyor. Kooperatif sistemiyle yapılmamış. Rengin İnşaat firması, arazi sahipleri ile dükkan karşılığı anlaşmış. İşyerlerinin büyük bölümü, daha proje aşamasında satılmış.

Beni Hasan Ayaz siteye götürdü. Sitenin yönetim odasında şirket ortaklarından Mehmet Yılmaz ile Rengin İnşaat Genel Müdürü Muammer Ayaz karşıladılar. Bir süre sonra Metin Alan da geldi. Bir ara bu sütunlarda Metin Alan’la birbirimize girmiştik. İki medeni insan gibi el sıkıştık. Metin Alan, projenin mimarı, babası. O’nun ağzından gelişmeleri dinlemek kuşkusuz çok daha iyi oluyor.

…….

Siteyi dolaştık. Geniş, mükemmel caddeler. Açılan az sayıdaki işyerini ziyaret ettik. Site içindeki en büyük bina, Çınar Lokantası tarafından alınmış. İzmit’in bence en iyi lokantacısı Mustafa Çınar’dır. Aynı zamanda Çınar ailesi, İzmit’in en iyi pastacısıdır. Çarşı Yapı içindeki Çınar Lokantası, çok geniş, çok iddialı olacak. Tesis büyük. Mustafa Çınar, bir bölümünü de düğün salonu olarak kullanacakmış.

Dükkanlar satılırken, işyerlerini satın alanlara bir şart konulmuş. “Biz size dükkanları teslim ettikten sonra, 4 ay içinde taşınıp, açmazsanız, ceza işler” denilmiş. Bu nedenle, yıl sonuna kadar Çarşı Yapı’daki dükkanların tamamına yakınının açılması bekleniyor.

Rengin İnşaat, 206 dükkandan oluşan siteyi, yaklaşık 50 milyon TL’ye maletmiş. Metin Alan, “Şimdiki değeri 90 milyon TL’nin üzerindedir” dedi. Dükkanlar, en küçük olanlar için 335 bin TL, en büyükleri için 450 bin TL’den satılmış. Henüz sahipsiz olan 15-20 işyerinin de yıl sonuna kadar satılacağı öngörülüyor.

Çarşı Yapı, İzmit için her açıdan önemli bir site. İzmit’te inşaat malzemesi satıcıları, genellikle şehir içinde bulunuyor. Bu sektör, İzmit trafiği üzerinde de ciddi bir kambur. Özellikle Ankara Caddesi (Şahabettin Bilgisu Caddesi) üzerindeki inşaat malzemesi dükkanları Çarşı Yapı’ya taşınsa, herhalde İzmit trafiğinde önemli bir rahatlık sağlanacaktır.

Site, bu sektörde iş yapanlar için de önemli. İnşaat malzemesi, yapı dekorasyon, yalıtım malzemesi satan bütün işyerleri bir yerde toplandığında, kuşkusuz onlar için de avantaj sağlayacaktır.

Siteyi dolaştık. Şirket ortaklarından Mehmet Yılmaz’ın tamamlanan, faaliyete geçen mağazasında kahvelerimizi içtik.

Metin Alan, Rengin İnşaat firmasının yeni projelerini anlattı. Yuvacık sırtlarında büyüklükleri 140 metrekare ile 325 metrekare arasında değişen toplam 121 konutluk “Alan Panorama Kent” projesini başlatmışlar.

Metin Alan, uygun bir arazi bulduklarını, sadece İzmitli esnaf ve işadamlarının dükkan sahibi olacağı, modern, lüks bir alışveriş merkezi ile eğlence merkezi projesi üzerinde de son hazırlıkları yaptıklarını söyledi. Alan, “Ben zamanında şimdi N City olarak hizmet veren eski Gulfstar binasını İzmitli esnafların birleşip alması için çok çaba harcamıştım. Ne yazık ki olmadı. Şimdi, İzmitli esnafları bir araya toplayacak çok modern bir alışveriş merkezi ve eğlence merkezi yapacağız” dedi.

………

Çarşı Yapı’ya bir gün herkesin işi düşecek.  206 tane modern dükkan. Yapı malzemesi, inşaat malzemesi için alışveriş yapmak isteyenlerin öncelikli tercihi burası olacak. Güvenlik, aydınlatma, otopark her şey mükemmel. Hatta bütün işyerleri için yangın koruma sistemleri kurulmuş, yanmayan malzemelerle çatılar kaplanmış.

Mobesko’dan etkilenmiştim. Yine İzmitlilerin yaptığı, işyeri sahiplerinin büyük bölümünün dükkan sahibi olduğu Çarşı Yapı Projesi de etkileyici. Bu bölgede hala bataklık, sazlık görünümünde boş araziler var. Öyle sanıyorum ki, yeni AVM’ler, yeni siteler, hatta belki oteller bu alanda yapılacak. İzmitli girişimcilerin bu tür büyük projelere girişmesi ciddi bir cesaret gösterisidir. Zamanında bitirmeleri de kuşkusuz ciddi bir başarı. Çarşı Yapı’dan işyeri alanların pişman olmayacağına inanıyorum.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.