1. HABERLER

  2. MEKTUP

  3. Çarşıda bir kapımız daha kapanıyor
Çarşıda bir kapımız daha kapanıyor

Çarşıda bir kapımız daha kapanıyor

Kardeşim, çocukluk arkadaşım Ahmet Kobak, ağabeyi Selim Kobak ile birlikte aldıkları kararı, aslında aylar önce bana söylemişti: “Yeni yılda dükkanı kapatacağız”..

A+A-

Yıllar önce yine can kardeşim, çocukluk arkadaşım Ahmet Küçükörs babasından kalan konfeksiyon mağazası ile ilgili aynı kararı aldığında, ben çok itiraz etmiştim. Ahmet Küçükörs benden ötürü dükkanı kapatmayı birkaç yıl erteledi. Baktık ki olacak gibi değil, ben de vetomu çekmiştim. Küçükörs, babasının terzi olarak başlattığı dükkanı kapatıp, konfeksiyon alanından çekildi. Şimdi gıda sektöründe başarılı bir profesyonel olarak hayatını sürdürüyor. 

Ahmet Kobak’a hiç itiraz etmedim. Nasıl edebilirim.. Şehrin hali ortada. Gidişat ortada. Ben babadan kalan dükkanı devretmiş, yıllarca patron olduğum gazetede işçi haline gelmişim. Kardeşim Ahmet’e “Yapma, dayan” diyebilir miyim? 

KOBAK KIRTASİYE BİR TARİH KENT İÇİN BİR SEMBOLDÜ 
Kobak Kırtasiye, İzmit Cumhuriyet Caddesi üzerinde, 2’nci Geçit mevkiinde küçük bir dükkandır. İçeride üç kişi birbirinize değmeden duramazsınız. Ama bu şehrin, İzmit’in bence en önemli dükkanlarından biridir. 2017 başında Selim-Ahmet Kobak kardeşler dükkanı kapatacak, kiraya verecekler. Kendilerini tam anlamıyla emekliye ayırıyorlar. 
Kobak Kırtasiye, sabahları en erken açılan, akşamları en geç kapanan dükkanlardan biridir. Selim Ağabey, kolunun altına evden çıktığında bayiden aldığı ÖZGÜR KOCAELİ’yi sıkıştırır, gelip saat 08.00 sıralarında dükkanın kepenklerini açar. Gün boyu, dükkanın önünden gelip geçen herkese laf atarlar. Şakalaşırlar. İzmit’in sembol isimleri, taaa rahmetli Tayyar Kobak’ın dostları her gün Kobak’larla mutlaka selamlaşır, şakalaşır.

Ben çarşıya indiğimde, mutlaka Kobak Kırtasiye’ye uğrardım. Zaten dost dükkanların giderek azaldığı İzmit’te, artık Kobak Kırtasiye’ye de uğrayamayacağım.

Büyük dede Ahmet Kobak, bütün aileyi toplamış, mübadele yıllarında Yunanistan’dan göç etmiş. Tarih 1924.. Cumhuriyet yeni kurulmuş, Atatürk dönemi. Mübadele ile gelenlere, yerleşsinler, iş yapsınlar diye yer veriliyor. Kobak’lar İzmit’e yerleşmiş. Ahmet Kobak, “Dükkanın bulunduğu bu yeri bize Atatürk vermiş” diye övünür. Büyük dede Ahmet Kobak burada tekel bayiliği, ufak tefek kırtasiye satan bir dükkan açmış.  1930’lu yıllarda oğlu, rahmetli Tayyar Kobak dükkanı tamamen kırtasiyeye çevirmiş. Tayyar Kobak bu şehrin en renkli insanlarından biriydi.  1984 yılında vefatına kadar dükkanın başındaydı. Küçük dükkana Tayyar Kobak ve iki oğlu sığamadıkları için bu gazete ilk kurulduğunda Tayyar Amca rahmetli babamı aramış; “Dündar, benim küçük oğlum Ahmet’i senin yanına vereyim. Orada biraz çalışmayı öğrensin” demiş. Yıl 1970’ler.. Tayyar Kobak Demokrat Partili. Babam CHP’li. Ama o yılların İzmit’inde böyle siyasi görüş farklılıkları insan ilişkilerine egemen değil.

Ahmet Kobak uzun yıllar bu gazetenin spor servisinde çalıştı. Ben spor müdürü, O muhabirdi. Çok kısa süre içinde bu şehrin değil, Türkiye’nin en başarılı, en önemli spor fotoğrafçısı haline geldi. Sancar Şener çok genç yaşta rahmetli olunca O’ndan kalan Ashai Pentax fotoğraf makinasını almıştı. Kocaelispor maçlarında rakip kalenin arkasında durur, Kocaelispor’un gollerini çekerdi. En büyük tutkusu, kaleye giren topu, tam filelere değdiği anda, kalenin içinde ampul gibi durduğu anda görüntülemekti ve bunu da yapardı. 

1984’te Tayyar Kobak rahmetli olunca, Ahmet gazeteden ayrıldı. Ağabeyi Selim Kobak ile birlikte dükkanı sahiplendiler. Hiçbir zaman gözleri büyük paralar kazanmakta olmadı. Birlikte çok çalıştılar. Kimseyi kazıklamadılar. Mütevazı yaşadılar. Çocukları evlendi, torun tombalak sahibi oldular.. Şehir merkezinde de olsa, küçük bir kırtasiye dükkanının günümüzde süpermarketlerle başa çıkması mümkün değil. Kobak Kırtasiye’de eskiden damga pulu bile satılırdı. Damga pulu bayiliğini devlet çok güvenilir insanlara sattırır. Yıllarca İzmit’te damga pulunu bile Kobak’lar sattı. 

Selim Ağabey’le fazla samimiyetimiz yoktur. Selim Ağabey, Ahmet’e oranla çok daha ağırdır. Bizden de büyük olduğu için biraz çekiniriz. Ama Ahmet Kobak’la yemediğimiz halt kalmadı. Dükkanı kapatma kararlarını “Emekliye ayrılmak” olarak açıklıyorlar. Ahmet, eşi Handan’ı da yanına alıp, burunsuz Mitsubishi minibüs ile gezmeye, yeni yerler keşfetmeye bayılır. Bundan sonra bol bol gezecekler. Eminim bir yere giderken, bizi de çağıracaklar. 

Kobak Kırtasiye’nin kapanması, Selim ve Ahmet Kobak için doğru karar. Ama biz ne yapacağız?.. İzmit ne yapacak?.. Murat Gümüşkaya Çinili’yi kapattı. Ferruh Öven, Kebapçı Fettah’ı sattı. Ben gazeteyi sattım. Kobak’lar kendilerini emekliye ayırdı. Küçükörs Konfeksiyon işini bıraktı. Daha yüzlerce örnek var. Kobak Kırtasiye’nin önünde Limoncu Kemal’e kim sataşacak?. Bahri Gök çarşıya indiğinde kimle  sohbet edecek?.. Rahmetli Veli Çam yaşasaydı, Kobak Kırtasiye kapandıktan sonra, eminim bir daha Cumhuriyet Caddesi’nden geçmezdi. 

Sevgili kardeşim Ahmet’e ve ağabeyim Selim Kobak’a, hayatları konusunda aldıkları kararın hayırlı, uğurlu olmasını diliyorum. Çok sağlıklı, çok mutlu yaşamalarını, torun tombalak içinde çok mutlu olmalarını diliyorum. Ahmet’le birlikte sanırım bundan sonra bol bol gezeriz. Ama o dükkan kapandıktan sonra İzmit’in orasından geçmek benim için artık iyice zor olacak. Hemen karşısındaki Küçükörs çoktan kapanmıştı. Hemen yanındaki Murat Kebap, can kardeşimiz Arif Kobak 17 Ağustos felaketinden bir süre sonra hayatını kaybedince kapanmıştı. Oralarda, 2’nci Geçit çevresinde artık eski tanıdık bir tek güler yüzlü Serdar’ın Yavuz Pastanesi kalıyor. 

Fatma Hürriyet siyasette öne çıkmayı başardı 
M.Alipaşa’nın afacan kızı olarak  2014’de CHP’den İzmit Başkanlığı için aday adayı olduğu dönemlerde tanıdım Fatma Kaplan Hürriyet’i.. CHP’deki Meral Akşener  olacağı izlenimini aldım. Hatta İzmit adaylığı için ön seçim yapılırken, Sefa Sirmen’in karşısında Fatma Hanım’ı gönülden desteklemiştim. 

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Fatma Kaplan Hürriyet’i milletvekili yaptı. Meclis’teki Kocaeli milletvekilleri- elbette Bakan Fikri Işık hariç- bu dönem son derece pasif. Fatma Hanım’ın performansı da ilk aylarda benim beklentimin altındaydı. Ama öyle bir çıkış yaptı ki, bence Türk siyasetinde ve CHP’de kalıcı olacağını gösterdi. CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Hürriyet’in, Kütahya ve Pamukkale belediyelerinin yeni evlenen çiftlere verdiği kitaplarla ilgili çıkışı son derece önemlidir. Bir kafayı, bir zihniyeti bu kadar açık biçimde kimse ortaya koyamamıştı. M.Alipaşalı Hürriyet, son çıkışı ile, CHP adına son yıllardaki en başarılı muhalif çıkışı yapmıştır. Meclis kürsüsünden olayı çok güzel anlattı. AK Partili kadın milletvekillerinin bile isyan ettiği bir skandalı ortaya koydu. Milletvekilliği böyle bir şeydir. Doğru bir konuyu kendiniz bulacak, kendiniz sunacak ve gündem yaratacaksınız. Fatma Hanım bunu yaptı. Tebrik ediyorum. 

Aman tatsızlık olmasın 
Bugün Gölcük stadında çok önemli bir maç var. Kentimizin 3’üncü Lig’deki iki temsilcisi Gölcükspor ile Kocaelispor karşı karşıya gelecekler. İki takım da gruplarında iddialı. Kocaelispor şampiyonluğa, olmuyorsa ilk 5 içinde kalıp Play-Off’a oynuyor. Gölcükspor da ilk 5 içinde yer almanın mücadelesini veriyor.

Belki sezon sonunda bu iki temsilcimiz, 2’nci Lige yükselmek adına Play-Off turunda birbirlerine rakip olacaklar. Bugün bu maçı izlerken, olayın öncelikle futbol olduğunu, bir oyun olduğunu unutmamalıyız. Gölcükspor son haftalarda çok formda. Kocaelispor’un önemli oyuncuları eksik. Elbette biz Kocaelispor kazansın, zirve yarışındaki mücadeleyi sürdürsün isteriz. Ama bugün Gölcükspor da kazanabilir. Bence beraberlik iki takıma da yaramaz. İkisinden birinin kazanmasını tercih ederim.

Biz Kocaelisporluların bugün, “Gölcük bizim kardeşimiz. Önümüzü açsın” türünden bir beklenti içinde olmaya hakkımız yok. Gölcükspor’un da hedefleri, iddiası var. Bu maç nasıl gelişirse gelişsin, öncelikle tribünlerdeki dostluk ve kardeşlik hiç bozulmamalı. Maça giden herkesin bu konuda azami dikkatli ve titiz olması gerekiyor. Hem Kocaelispor’a, hem Gölcükspor’a başarılar dilerim.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
1 Yorum