1. YAZARLAR

  2. Sevcan TAMER

  3. ÇARŞIDAN ALDIM BİR TANE, EVE GELDİM BİN TANE...
Sevcan TAMER

Sevcan TAMER

Yazarın Tüm Yazıları >

ÇARŞIDAN ALDIM BİR TANE, EVE GELDİM BİN TANE...

A+A-
Bu hafta sizlere mitolojik bir hikaye yazmak zorundayım.. Evet zorundayım, çünkü bu mevzuu araştırıp yazmamı değerli akillerim istedi..( bu konu hakkında derin bilgileri yokmuş, hayret).. İşin esprisi bir yana, geçen gün dernekte meyvelerden falan söz ederken  söz “NAR” a geldi..  Haydaaa, bir nar tartışması başladı ki, size anlatamam.. Meğer nar meyvesinin ne kadar çok  söylentisi varmış..                                  

 Kimi arkadaş  “ Cennet meyvesi” dedi, kimisi “kutsal meyve” kimisiyse “ bereket”.. Faydalarını anlatmayaysa  koro halinde girdiler.. Ama ben yüzlerinden anlıyorum ki, kimse diğerinin anlattığına pek ehemmiyet vermemiş görünüyor..Nihayet dayanamadım ve ben araya girdim.. “ Arkadaşlar sizin takıldığınız olaylar üzerine her zaman  benden ne istersiniz.? Şimdi soruyorum.. Bunu yine yapayım mı.? dedim.. Aaaa isteriz tabi, isteriz  dediler.. Çok önemli ve özel bir konu değil mutlaka ama, benim canlarım bir kere takıldılar  buraya.. Konunun üzeceğine biraz araştırma yapar, narın gelmişini geçmişini bulur, çıkarırım ortaya.. Çok önemli değil diyorum ancak, şu kahredici, hüzün dolu ve yıpratıcı  günlerin içinde kısa bir süre de olsa, kafanızı dağıtan değişik bir konuya yönelir, “Bak bakkk.. Bu nar da ne meyveymiş beee” diyebilirsiniz..
İnternette yaptığım araştırmaya göre “nar”, gerçekten bereketin simgesiymiş.. Arkadaşların narla ilgili anlattıkları kenarından, köşesinden  uysa da, pek aynısı gibi değil. Ayrıca talihsiz narın  oldukça kara bir bahta sahip olduğunu söyleye bilirim. En iyisi ben size narla ilgili mitolojik hikayeyi aynen aktarayım.. İçimiz rahatlasın..
*Genç kız babası tarafından tacize maruz bırakılmaktadır..Bu durumdan bıkan kız kaçıp, ölen annesinin mezarının başına gider ve orada intihar eder..Kızın amacı sonsuza kadar saf ve temiz kalabilmektir.. Mitolojiye göre tanrılar, saf ve temiz kalmak için canını veren bu kızın kanından bir ağaç yaratırlar.. İşte bu ağaç NAR ağacıdır..Kızını taciz eden babaya  tanrılar  tarafından verilen ceza ise çaylağa dönüşmek olmuştur.. Deler ki, çaylağın nar ağacına asla konmama nedeni budur..
Nar Yunancada “side” demektir.. Ve Antalya yakınlarındaki antik kente adı da Anadolu’da yaşayan bir kahramanın kızının adından esinlenerek verilmiştir..Çünkü bu kızın adı yukarıdaki hikayeden esinlenerek  konulmuştur..
Çin de dahil olmak üzere, bir çok kültürde doğurganlığın ve bereketin simgesidir nar. Mezapotamya ‘da bir erkek aşık olduğu kadının kendisini sevmesi için bir dua eder ve bu duanın içinde mutlaka nar meyvesi de vardır..Bazı kültürlerdeyse evlenmek üzere olan çiftlere ikiye bölünmüş nar resmi hediye etmek adettir çünkü bu, evliliğin başarılı olması için yapılan bir dilektir..Anavatanı Akdeniz’dir narın..Ama hemen bütün Avrupa’da yaygın olarak yetiştirilir..Çünkü Araplar tarafından İspanya’ya oradan da bütün Avrupa2ya yayılmıştır..Şimdi birazda tartışmanın bir parçası olan faydalarına kısaca değinelim..Bir kere nar müthiş bir antioksidan kaynağıdır..Tansiyonu dengeler..İçinde barındırdığı antioksidanlar kanseri önler..Nar aynı zamanda kalp ve damar sağlığı açısından da önemli bir meyvedir..Ayrıca şifa kaynağı narın sadece meyvesi değil, çekirdeği ve yaprağı da çok faydalıdır.. Sonra nar, C vitamini, potasyum ve demir yönünden de çok zengin olduğu biliniyor..
 Evett, uzmanlar boşu boşuna nar, nar suyu deyip durmuyorlar..  

Anlayacağınız “ Çarşıdan aldım bir tane, eve geldim bin tane” denen nar bu bir dünya  gerçeklerin ta kendisiymiş ve bizim arkadaşların uzun uzun  tartıştığı kadar da varmış…
Bu yazı toplam 1046 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
2 Yorum