1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Çatırdayan aile yapımız ve çocuk
Çatırdayan aile yapımız ve çocuk

Çatırdayan aile yapımız ve çocuk

Sebepleri doğrudan ve bizimle ilgili olmamakla beraber, bölgede yaşananlar,Milletçe yüksek moral motivasyona ihtiyaçımız olduğunu göstermektedir. Büyük çoğunluğu komşumuz sayılabilecek bölge

A+A-

Sebepleri doğrudan ve bizimle ilgili olmamakla beraber, bölgede yaşananlar,Milletçe yüksek moral motivasyona ihtiyaçımız olduğunu göstermektedir. Büyük çoğunluğu komşumuz sayılabilecek bölge ülkelerinde başlayan ve giderek de yayılmakta olan toplumsal hareketler, istikrar ve huzur toplumu olarak yüksek moralle var olmamızı gerektirmekte. Son birkaç yıldır yükselen yıldızımızın, milletçe müktesebatımıza yakışır biçimde yükselişini sürdürebilmesi,kendi içinde barışık huzur toplumu olmamıza ve bunu sürdürmemize bağlı. Elbette bu durum daha sorumlu ve gerektiği zaman gerektiği kadar ve gerektiği biçimde davranmayı gerektirmekte. Bu anlamda bazen kendi içimizdeki bazı farklılıklar belli bir süre de olsa ertelenebilmeli, gücümüzü ve birliğimizi zayıflatacak tartışmalardan kaçınmalıyız. Ancak hayat da devam etmekte bütün gerçekleriyle. Devam eden hayatın gerek ve gerçeklerinin tamamı değilse de en azından bazıları ertelenemez ve görmezden gelinemez önemdedir. Zamanında ve gerekli müdaheleyi gerektirmektedir bazı sorunlar. Meselâ aile, meselâ çocuk.. Aile yapımız ve kendi içinde işlerliği ile geleceğimizin en güçlü teminatı gençlik (çocuk), hiçbir şekilde ihmale edilmemesi gereken değer ve hassasiyetlerimiz. Belki bazıları , en yüksek moral motivasyona ihtiyaç duyulan böyle bir dönemde, “aile,kadın ve çocuk gibi konularda sıkıntıların dillendirilmesi neden?”diyebilir. Hem kendi içinde barışık huzur ve istikrar örneği bir millet diyeceksiniz,hem de böyle bir dönemde aile ile ilgili çocuk ve kadınla ilgili yarayı deşeceksiniz;oldu mu? diyenler olabilir. Ancak bu ikisi sağlam olmadan diğerlerinin sağlam olması düşünülemez. Önce aile ve çocuk.

Önce aileden başlamak gerekirse, istatistiklerin hiç te iç açıcı olmadığını görüyoruz. Boşanmalar artmış.. Nikah yerine birlikte yaşama tercih edilir,hatta özendirilir hale gelmiş. Hiç de iç açıcı olmayan istatistiki rakamları sıralayıp ümitsizliğe zemin hazırlamak elbette doğru olmaz. Ancak görmezden gelmek de doğru olmaz;görmeli,görülmesini sağlamalı ve iyileşmeleri adına tedbirler alınmalı. Yoksa,bunu yıllar önce yaşamış ve ne kadar ciddî tedbirler almış ve ne kadar destekler vermiş olsa da tedaviyi tam olarak yapamayan milletlere döneriz. Neredeyse çatı uçmuş,sıra temele dayanmış. Sorumluluktan kaçma, Aile ve Sosyal araştırmalar Genel Müdürlüğünün istatistiklerine girmiş. Neden sorumluluktan kaçar da nikah yerine birlikte yaşamayı tercih ederler?. Bunu sadece ekonomik nedenlerle izah edebilirmiyiz. Elbette hayır. Öyleyse bir an önce nedenleri araştırılmalı ve tedavi başlamalı.

İkincisi çocuk.. En önemli sorunlardan biri de çocuk. Çocuk istismarı..taciz ve tecavüzler,kaçırılmalar ve evden kaçmalar en önemli sorunlardan biri, belki ilki. Değilse de en azından ikincisidir. Eğitimleri ayrı sorun,iş tutmaları ve sürdürmeleri ayrı sorun. Hatta korunmaları ciddî sorun olmaya başladı son yıllarda. Yıllar itibariyle kaçan,kaçırılan yada kayıp çocuk oranları ürkütücü boyutlarda. Bu ciddî bir sorundur ve sadece Hükümetlerin yada sorumlu bürokrasinin çözeceğe bir sorun olmaktan çıkmış, aileden başlayarak tüm kişi, kurum ve kuruluşların ciddî biçimde ilgilenmesi gereken sorun haline gelmiştir. Öyleyse biraz başımız ağrımalı bu sorunu düşünürken. Bireyler olarak düşünelim..aileler olarak düşünelim..sivil toplum kuruluşları olarak düşünelim ve sorumluların işini

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.