1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. "ÇED süreci işlesin, biz denetçi olacağız"
"ÇED süreci işlesin, biz denetçi olacağız"

"ÇED süreci işlesin, biz denetçi olacağız"

Kocaeli Akademik Odalar Birliği (KAOB) Kandıra’ya yapılması gündeme gelen çöp tesisinin yer seçimine dair tüm süreci bugün kamuoyu ile paylaştı.

A+A-

KAOB yetkilileri, bugün de Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’a konu hakkında sunum yapacak. Akademik Odalar Kandıra’da seçilen alan ile ilgili olumlu ya da olumsuz görüş belirtemediklerini ÇED sürecinde kamu adına denetçi olacaklarını açıkladı.

 

BELEDİYE İLE TOPLANTI YAPILACAK

Kandıra sınırlarında yapılması planlanana Katı Atık Bertaraf ve Geri Kazanım Tesisi ile ilgili Kocaeli Akademik Odalar Birliği tarafından hazırlanan rapor kamuoyuna sunuldu. Mimarlar Odası Taş Bina’da gerçekleştirilen toplantıya; Akademik Odalar Birliği’ne bağlı oda temsilcileri, CHP İl ve İzmit İlçe yönetiminden katılım oldu. Toplantıda, Kandıra Akçakese’ye yapılması planlanan tesisinin yerinin büyükşehir yetkililerince bile alternatif olarak gösterilmediği belirtilirken, farklı iki yerin alternatif olabileceği sonucuna varıldığı kaydedildi. Kocaeli Akademik Odalar Birliği adına konuşan Murat Kürekçi süreç hakkında kısa bilgilendirme yaptıktan sonra bu konu hakkında belediye yetkilileri ile bir toplantı yapacaklarını belirtti.

 

İKİ ADET ALTERNATİF YER BELİRLENDİ

Tabip Odası Başkanı Zeki Hamşioğlu ise şunları anlattı: “-KAOB ve Büyükşehir ortak çalışma iradesi ortaya koyması ile birlikte 5 Temmuz’dan sonra çalışma komisyonları oluşturulması ve Büyükşehir ile ortak çalışma yapılması kararlaştırıldı. Büyükşehir ve KAOB başkanlarına sunulmak üzere ilk etap çalışmasını tamamladık. 19 Şubat’ta (bugün) Büyükşehir Belediye Başkanı Büyükakın’ın katılacağı rapor sunumu sonrası, KAOB ve Büyükşehir uzmanları çalışmaya devam edecek. Tahir Büyükakın’a daha önce sunulan raporda 5 Ekim 2019 ve 30 Ocak 2020 tarihli toplantı çalışmaları sonrası oluşan görüşü paylaştık. Toplam 12 toplantı yaptık. Atık miktarları dikkate alınarak İzmit Körfezi güneyinde bir adet, kuzeyinde de 2 adet yer planlandı. Alternatif alanların araştırılmasında öncelik olarak; sırası ile çevresel, ekonomik, sosyal/kamu memnuniyeti kriterleri benimsenmiştir.

 

katilim-yuksek-oldu-003.jpg

 

16 YERDEN 12’Sİ LİSTEDEN ÇIKARILDI

16 alternatif yerden 12’si ‘çevresel faktörler’ temelinde ve önceliğinde, komisyonda görev alan KAOB üyelerinin görüşleri doğrultusunda ön değerlendirmeden elenerek alternatif yer olmaktan çıkartılmıştır. Karar sürecinin ön değerlendirme aşamasını geçen Gebze 1 Nolu Alan, Dilovası 2 Nolu Alan, Gebze 4 Nolu Alan ve Dilovası Kapatılan Depolama Alanları kendi özgül durumları açısından yeniden değerlendirilmiş olup, Dilovası Kapatılan Depolama Alanı kapasite azlığı nedeniyle, Gebze 4 Nolu Alan da özel bir şirketin faaliyet yürütmesi sebebi ile çalışma grubuyla birlikte arazi incelemesi yapılmaması, özel şirket işletmesi ekonomik ömrünü sürdürmesi, ekonomik ömrünün tamamlanması için gerekli süre konusunda bilgi bulunmaması, hakim rüzgar etkisi ile Ballıkayalar Tabiat Parkı’na olası etkisine yönelik araştırmanın varlığı hakkında bilgi edinilmemiş olması gerekçeleriyle alternatif alanlar arasında bulunmakla birlikte, bu aşamada değerlendirme dışı tutulmuştur.

 

GEBZE VE DİLOVASI ÖNE ÇIKTI

Bu yaklaşımla, 16 adet alternatif alan içerisinde Atık Bertaraf Depolama Alanı olarak öncelik sırası ile Dilovası 2 Nolu Alan, Gebze 1 Nolu Alan tarafımızca uygun olarak değerlendirilmiştir.

 

AYRINTILI OLARAK DEĞERLENDİRİLDİ

bulunan yer ile ilgili yol güzergahının değişimi senaryosuna göre KAOB tarafından olumlu ya da olumsuz bir değerlendirmede bulunulmamıştır. Son olarak,30.01.2020 tarihli toplantıda KBB Başkanlığı, konunun önemi, aciliyeti ve bu bölgede başkaca alternatif bir yer geliştirilememesi gerekçeleri ile bu alanda ÇED sürecinin başlatılmasını öngördüklerini ifade etmiş ve KAOB’ un ilgili uzman birimleriyle ÇED sürecinde yer almasını, bu süreci birlikte yönetmeyi önermiştir. KBB Başkanlığının bu önerisi, KAOB Başkanlar kurulunun 03.02.2020 tarihli toplantısında görüşülmüş ve KAOB’ un Atık Yönetimine ilişkin görüşlerini içeren ve 2018 yılında KBB Başkanlığına sundukları rapor ile 05.10.2019 tarihli toplantıda sunulan ve yukarıda özetlenen Yer Belirleme Çalışmaları temelinde ayrıntılı olarak değerlendirilmiştir.

 

ÇED SÜRECİ BAŞLAMALI

Bu değerlendirmeler sonucunda; Öneri olarak sunduğumuz yerlere ek olarak; KBB Başkanlığının, Akçakese bölgesindeki alternatif alanın Atık Bertaraf Tesisi Ve Depolama Alanı olarak kamuoyu ile paylaştığı ve başlatılmasını öngördüğü ÇED sürecinin, KAOB’un, ÇED süreçleri ve konu ile ilgili uzman kişilerden oluşacak bir Çalışma Grubu aracılığıyla, kamusal denetim rolünü üstleneceğini kamuoyuyla saygıyla paylaşıyoruz.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
2 Yorum