1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Çeker: “Keyfi atama yapılmamalı”
Çeker: “Keyfi atama yapılmamalı”

Çeker: “Keyfi atama yapılmamalı”

Türk Sağlık-Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker, İzmit İlçe Sağlık Müdürlüğünde birim sorumlusu görevlendirilmelerinin usulsüz yapıldığını iddia eden bir basın açıklaması yaptı.

A+A-

Şube binasında dün gerçekleşen basın açıklamasına Türk Sağlık-Sen Başkan Yardımcısı Zekai Dumlupınar da katıldı. 

Ömer Çeker, okuduğu basın açıklamasında şu görüşlere yer verdi:
“Türk Sağlık Sen olarak her zaman yapılacak her atamada ehliyet, liyakat ve mevzuat dedik. Kamuya ait sağlık kurum ve kuruluşlarında çalışma barışını ve huzurunu bozan usulsüz iş ve işlemler hakkında ısrarlı vurgularımıza rağmen yapılmaktadır. Bunun son örneklerinden biri İzmit ilçe sağlık müdürlüğünde yaşanmıştır. Birim sorumlularının nasıl belirleneceği açık ve net bir şekilde T.C. Sağlık Bakanlığı’nın 07.11.2017 tarih, 51275 sayılı Bakanlık oluru ile yürürlüğe konulan Sağlık Bakanlığı Taşra Teşkilatı Kadro Standartları İle Çalışma Usul Ve Esaslarına Dair Yönerge’nin İlçe Sağlık Müdürlüğünün kuruluşu başlığı ile düzenlenmiştir. Mevzuat yok sayılmış, kanun yerine orman hükümleri uygulanmıştır. Kurulacak birim sayılarının ilçe nüfusuna göre belirleneceği ve birim sorumluluğunun şube müdürleri veya uzmanlar tarafından yerine getirileceği yönerge ile düzenlenmiştir. İzmit İlçe Sağlık müdürlüğü tarafından düzenlenen işlemde ise birim sorumlusu olarak görevlendirilen ve imza yetkisi verilenlerin şube müdürü ve/veya uzman olup olmadığına bakılmaksızın usulsüz işlem tesis edilmiş olup açıkça hukuk çiğnenmiştir. 

HUKUKİ SÜRECİ BAŞLATACAĞIZ
Sağlık Bakanlığı by-pass edilmek suretiyle yok sayılmıştır. Kurum usulsüz bir şekilde sevk ve idare edilmeye çalışılmıştır. İdarelerin bazı konularda takdir yetkisi vardır. Fakat bu yetki sınırsız değildir. Bu durum idarelere keyfiyet tanımamaktadır. Amir takdir yetkisini kullanırken kamu yararı ve hizmet gereklerini esas almalıdır. Yüksek mahkemelerin bu konuda kararları da açıktır. Buna rağmen bu tür keyfi işlemlerin yapılması bir anlamıyla da görevi kötüye kullanmaktır. Türk Sağlık-Sen olarak yapılan bu birim sorumlusu görevlendirilmelerinin tekrar değerlendirilmeli Sağlık Bakanlığının yönergesine uygun görevlendirme yapılmalıdır.” 

Çeker, tüm bu işlerin takipçisi olacaklarını ve konuyla ilgili hukuki mücadelenin her platformda süreceğini de dile getirdi. 
 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.