1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Çelik: '4 Mayıs, Dersimliler için kara gündür'
Çelik: '4 Mayıs, Dersimliler için kara gündür'

Çelik: '4 Mayıs, Dersimliler için kara gündür'

Kocaeli Dersimliler Derneği Başkanı Ruhi Çelik 1938’de Tunceli’de yaşanan olayla ilgili yaptığı açıklamada “Biz Dersimliler için 4 Mayıs kara gündür” dedi

A+A-

Kocaeli Dersimliler Derneği, 1938’de Tunceli’de yaşanan olayla ilgili dernek binasında basın açıklaması gerçekleştirdi. Basın açıklamasına Kocaeli Dersimliler Derneği Başkanı Ruhi Çelik, CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, Eski AB Bakanı Ali Haydar Konca, STK’ların temsilcileri ve dernek üyeleri de katılım gösterdi.

ANMA GÜNÜ KABUL EDİLSİN

Kocaeli Dersimliler Derneği Başkanı Ruhi Çelik basın açıklamasında şunları söyledi: “4 Mayıs, 'Dersim 38 Tertelesi Günü' olarak kabul edilsin. 4 Mayıs 1937 Bakanlar Kurulu Kararı, Dersim'de imha ve sürgün süreci açısından bir başlangıç teşkil ettiği için 2010 yılında Dersim halkından geniş bir kesimi temsil eden katılımcılar ile birlikte yaptığımız toplantıda; 4 Mayıs’ın “Dersim 38 Tertelesi Anma Günü” olarak kabul edilmesine karar verdik.

ZORLA EVLATLIK VERİLDİ

Tunceli Tenkil Harekâtı olarak bilinen Dersim halkına yönelik toplu imha kararı 4 Mayıs 1937’de yapılan bir Bakanlar Kurulu toplantısı ile karar altına alınmıştır. Bu kararı takiben imha hareketi başlamış ve Dersim bomba yağmuruna tutulmuştur. Bunun sonucunda binlerce insan hayatını kaybetmiştir. Sonrasında, takriben iki yıldan fazla süren askeri operasyonlarla on binlerce Dersimli katledilmiş; bir o kadarı da bilinmedik diyarlara sürgün edilmiş; aileler birbirinden uzak ve ayrı olarak yaşamaya mecbur edilmişler; çocuklar zorla evlatlık verilmişlerdir. Dersim’in önde gelenleri, haksızca ve zamanın hukuk sınırlarına bile uygun olmayan şekilde idam edilmişlerdir.

BİR KISMI HALA KAYIP

4 Mayıs 1937 Bakanlar Kurulu toplantısı ile alınan karar çok açıktır: bir bölgenin bir halkın planlı ve sistemli olarak yok edilmesidir. Biz Dersimliler için 4 Mayıs kara gündür. Dersimli bir nesil, anasız-babasız bırakıldı; binlerce bebek ve çocuk ya ailelerin elinden alınıp başka ailelere evlatlık verilerek topraklarından uzaklaştırılarak ya da kendilerine öksüz bir yaşam dayatıldı. Bizler, daha sonra gelen nesiller bu kara günün mirasını devraldık; akrabalarını ve yakınlarını tanıma olanağından mahrum yaşama mahkum edildik. Çoğumuz kardeşe, amcaya, dayıya, halaya sahip olma duygusundan yoksun büyüdük. İdam edilen Dersim Seyitleri'nin yakınları, bugün hala dedelerinin mezarlarını aramaktadırlar. 1938 de evlatlık verilen ya da kimsesizler yurduna verilen binlerce çocuğun önemli bir kısmı hala kayıp.

BARAJ PROJELERİ İPTAL EDİLSİN

4 Mayıs Dersim 38 Tertelesi Gününde ölülerimiz ve kayıplarımız için dua etmek, onların anısına mum yakmak ve niyaz vermek istiyoruz. Coğrafyamızda yaşanan katliamların bilinmesini, tarihimizin, kültürümüzün, dilimizin ve inancımızın yaşamasını ve yaşatılmasını istiyoruz. 4 Mayıs’ın Dersim 38 Tertelesi günü olarak kabul edilmesini ve ölülerimize saygı gösterilmesini talep ediyoruz.Arşivler Açılsın Dersim ismi iade edilsin. Dersim halkından özür dilensin. Sürgünler, kayıplar ve evlatlık alınan çocukların listesi ve Seyit Rıza ve arkadaşlarının mezar yerleri açıklansın. Dillerimize ve Kızılbaş Alevi inancımıza özgürlük tanınsın. Munzur’daki Baraj projeleri iptal edilsin.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
6 Yorum