1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Çelik, koşulsuz kulübü Arslan’a bırakmalıdır
Çelik, koşulsuz kulübü Arslan’a bırakmalıdır

Çelik, koşulsuz kulübü Arslan’a bırakmalıdır

Bugün ayın 12’si. Jestroviç’e olan borcumuzu ödememiz için önümüzde sadece 19 gün kaldı. Bunun bir haftasının da yazışmalar için geçeceğini düşünürsek geriye 12 gün kalıyor demektir. Yoksa...

A+A-

Bugün ayın 12’si. Jestroviç’e olan borcumuzu ödememiz için önümüzde sadece 19 gün kaldı. Bunun bir haftasının da yazışmalar için geçeceğini düşünürsek geriye 12 gün kalıyor demektir. Yoksa küme düşeceğiz. Şu anda sadece bu konuya odaklanmalı, söz konusu parayı nasıl buluruzu konuşmalıyız. Başkan Muammer Çelik, adaylığını ilan eden Güngör Arslan’a ödemeleri yapması durumunda kulübü hemen teslim edeceğini söylüyor. Sözü edilen rakam 1. 5 milyon TL. Öyle bir hafta-on gün içinde bulanabilecek bir rakam değil. Burada Muammer Çelik, Arslan’a güvenmediği için böyle bir şartı ortaya koyuyor. Kulübü tehlikeye atmayayım, işi sağlama alıp bırakayım diye düşünüyor. Malum, yakın geçmişte Osman Nuri Yaman felaketi yaşanmıştı. Yaman ödemeleri yaparım diye geldi ama palavra üretmekten başka bir işe yaramadı. Sonuçta bunun zararını Kocaelispor çekti. Çelik, Arslan’a bırakırsam benzer bir felaketle karşılaşırız, kulübü iyice ateşin içine atarız diye düşünüyor. Güngör Arslan’a güvenmediğini, işin içinde bir ayak oyunları olduğunu sıkça seslendiriyor.

YAMAN İLE ARSLAN’I AYNI KEFEYE KOYMAK YANLIŞ

Doğrudur, O. Nuri Yaman’a kulübü emanet etmek önemli bir yanlıştı. Kocaelispor bu yanlışın bedelini ağır ödedi. Ancak Yaman ile Arslan’ı aynı kefeye koymanın doğru olmadığı düşüncesindeyim. Sonuçta Yaman tanımadığımız, hakkında bilgi sahibi olmadığımız bir isimdi. Başka alternatif olmayınca denize düşen yılana sarılır misali Yaman’a kulübü emanet ettik. Sonrası malum. Oysa Güngör Arslan, kentin tanınan, bilinen ismi. Yerel bir gazetenin patronu. Yaman, bizi kandırdı çekti gitti. Bir daha gören olmadı. Ama Arslan’ın böyle bir şansı yok. Bu kentte gazetecilik yaptığı için kaçabilecek yeri yok. Bu kente hesap vermek durumunda. Çünkü bu kentin sokaklarında dolaşmak, halkla sık sık karşı karşıya gelmek zorunda.  Dolayısıyla güvenilirlik noktasında Yaman’a duyulan endişe, Arslan için geçerli değil. Buradan yola çıktığımızda Başkan Muammer Çelik’in görevi Arslan’a bırakmayı, Yaman’a bırakmak gibi görmesi ve Kocaelispor’u yeniden bir çıkmaza sürükleme endişesi yaşaması doğru bir yaklaşım değildir. Bununla birlikte işi garantiye alma adına bazı şartlar öne sürmesi gibi bir durum da olmamalı.

ARSLAN “KURTARIRIM” DİYORSA ÖNÜ AÇILMALI

Güngör Arslan madem çıkıp ben bu işi hallederim, maddi sorunları çözerim takımı kümede bırakırım diyor. Kendine ve kuracağı ekibe güveniyor. Arslan kurtarırım diyorsa önü açılmalıdır. Bu noktada Muammer Çelik’e düşen görev hemen kulübü Arslan’a teslim etmektir. Hemen diyorum çünkü zaman yok. Sevgili Çelik, “Arslan ödemeleri yapsın, kamuoyunun önünde kulübü devredeyim” şartını koymuştu. Şartı iptal edecek ve yine kamuoyunun önünde, kulübü kurtarıcı olarak ortaya çıkan Arslan’a devredecek. Sonrası Güngör Arslan’a kalmış. Öncelik Jestroviç’e olan borçta. Hemen bu para bulunup küme düşme yaptırımı ortadan kaldırılacak. Futbolcu ve personele ne zaman ödeme yapılacağı konusu Arslan’ın bileceği iş. O ödemenin hemen yapılması gibi bir şart yok. Bir de şu malzeme borcu var. 250 bin TL tutarında. Başkan Çelik kendi çeklerini kesmiş ama ödeyememiş. Güngör Arslan’ın bu konuda Çelik’e yardımcı olması gerekiyor. Malzeme borcunu da Arslan’ın üstlenmesi ve Çelik’i bu dertten kurtarması gerekiyor.

MUAMMER ÇELİK ARTIK KENARA ÇEKİLMELİ

Kocaelispor’un menfaati için gidilmesi gereken yol budur. Yok, Muammer Çelik buna yanaşmadı, Arslan’a kulübü bırakmak istemedi. Bu durumda Çelik, söz konusu kaynağı yaratıp devam edecek. Yarın Jestroviç’in parasını ödeyemedim, futbolculara para veremedim demek gibi bir lüksü olmayacak. İki yol var, Çelik birini seçecek. Özellikle Çelik ile futbolcular arasında yaşanan karşılıklı suçlamalar, iplerin kopma noktasına gelmesi ve taraftar grubunun tepkisi dikkate alındığında doğru ve sağlıklı yolun kenara çekilmek olduğu görülüyor.  Muammer Çelik’in ne kadar iyi bir Kocaelisporlu olduğunu biliyoruz. Kocaelispor uğruna ne büyük fedakarlıklar yaptığını, yapacağını da. Bu işi zorlamanın, ısrar ve inat etmenin bir anlamı ve faydası olmadığı gibi Kocaelispor’a zararı var. Muammer Çelik gibi Kocaelispor sevdalısına yakışan burada bırakmaktır. Kocaelispor’un menfaati bunu gerektirmektedir. Ben inanıyorum Muammer Çelik, gereğini yapacaktır.

NOT: Bu yazıyı yazdıktan sonra Güngör Arslan’ı arayıp Başkan Çelik’in çağrısı, daha doğrusu şartlarıyla ilgili düşüncelerini sordum.  Arslan’ın açıklamasını 1’nci sayfada okuyacaksınız. Arslan ortaya koyulan koşulları yerine getirmek gibi bir sorunu olmadığını, kulübü şartsız devralabileceklerini söylüyor. Bence çok haklı. Zaten yazımda da bunu belirttim. Olması gereken budur.  Çelik’in bundan farklı hareket etmesi işi yokuşa sürmek olur, bu da Kocaelispor’un önünü kapatır. Kocaelispor’un düşmesini isteyecek belki de son kişi Muammer Çelik’tir.  Kocaelispor’a böyle bir kötülük yapacağı aklımın köşesinden geçmez.

 

Körfezspor ve Ali Mumcu

Son dönemde ilimizin yetiştirdiği top tekniği ve oyun zekası en yüksek oyunculardan biridir Ali Mumcu. Forma giydiği her takıma hayat vermiştir. Ne yazık ki yetiştiği kulüp olan Kocaelispor ondan faydalanamamıştır. Ali, üç sezon önce Gölcükspor’da oynadı. Çok başarılı oldu ve Göztepe tarafından transfer edildi. Göztepe’de başlangıçta işler iyi gidiyordu, taraftarın sevgilisi olmuştu. Ancak bu güzel günler fazla uzun sürmedi. Ali Mumcu, Göztepe’ye alışamadı. Ve yollar ayrıldı.

Geçen perşembe günü Gölcükspor maçında gördüm Ali Mumcu’yu. Faruk Sarman ve Cenker Dirlik ile birlikte maçı izliyordu. Ali Mumcu bu sezon hiçbir takımda görev almıyor. Böylesine yetenekli bir oyuncu, kendisine kulüp bulamıyor. Şaşırmamak mümkün değil. Malum 3. Lig’de yaş statüsü var. Ali Mumcu yaştan dolayı 3. Lig’de forma giyemiyor. 2. Lig’de ise yaş sınırı yok. Körfezspor sezon başında o kadar adam aldı, çoğunun varlığı ile yokluğu belli değil. Kırmızı-Beyazlı ekibimiz Ali Mumcu’yu neden almaz, yanı başındaki bu değerin nasıl olur da farkına varmaz?

Körfezspor ligde sürünüyor, Ali Mumcu gibi bir değer tribünde oturuyor. Böyle bir durumu kabul edemiyorum. Körfezspor yönetiminin yerinde olsam hemen bugün Ali Mumcu ile oturur anlaşırım, devre arasında bu transferi yaparım. Ali Mumcu yeteneğinde bırakın ilimizi Türkiye’de fazla oyuncu yok. Körfezspor yanı başındaki bu yeteneği kaçırmasın. Bu işten kesinlikle Körfezspor karlı çıkacaktır.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.