1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Cem Bialetti greve çıktı
Cem Bialetti greve çıktı

Cem Bialetti greve çıktı

DİSK’e bağlı Birleşik Metal İş Sendikası’nın örgütlü olduğu Cem Bialetti’de çalışan 130 işçi, toplu sözleşme görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine greve çıktı. 

A+A-

Kartepe Acısu’da faaliyet gösteren, Birleşik Metal- İş Sendikasının örgütlü olduğu Cem Bialetti Fabrikası’ nda devam eden toplu sözleşme görüşmelerinde anlaşma sağlanmaması üzerine üretim durdurularak işçiler greve çıktı. Toplam 130 işçinin bulunduğu Cem Bialetti Ev ve Mutfak Eşyaları San. Tic. A.Ş. ‘de işverenle yapılan görüşmelerde saat başı ücret artışında bir anlaşmaya varamamış ve grev kararı alınmıştı. Anlaşma sağlanamayan maddeler arasında; ücret zammı, bayram, izin, yakacak gibi sosyal haklar, fazla mesai ücreti maddesi de yer alıyor. Toplu Sözleşme görüşmelerinde ve arabulucu sürecinde de sendika üyelerinin taleplerinin karşılanmaması üzerine 130 işçi bugün itibariyle fabrikada greve çıktı ve üretimi durdurdular. Greve çıkan Cem Bialetti işçilerine, Toplu sözleşme görüşmelerine devam eden Bekaert işçileri de destek verdi. Grevin ilk gününde grev pankartını fabrika kapısına Birleşik Metal İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu ve Kocaeli Şube Başkanı Telat Çelik astılar. 
 

İŞVEREN YÜZDE 3 VERDİ
Grevin ilk gününde konuşan Birleşik Metal İş Kocaeli Şube Başkanı Telat Çelik, “OHAL var greve çıkamazsınız dediler. Bekaert işvereni, Bialetti işvereni sesimizi duyuyorsunuzdur. O sene bu sene. İşçilerin evinde hep savaş var OHAL ne eylesin bize. Şimdi burada işveren yok ama çalışanlar burada. Eğer bu sendikanın diğer yüzünü görmek istiyorsanız işte grev pankartını buraya astık. Bizler ilk 6 ay için ücretlere yüzde 18 zam ve saat ücretlerinin de 1,5 TL’ye çekilmesini istedik. Ancak işveren sadece yüzde 3 verdi. İşveren tutum değişmeyince greve çıktık” dedi. 
 

ONURLU CEM BİALETTİ İŞÇİLERİ
Birleşik Metal İş Sendikası Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu ise: “Günlerdir fabrikada stresli ortam içinde, sözleşmenin bu şekliyle bitmesini isteyen onurlu Cem Bialetti işçilerini selamlıyorum. Zor bir ülkede yaşıyoruz. Bu ülkede alın teriyle geçinen işçiler her gün farklı zorluklarla karşılaşıyor. Fabrikalarda her gün iş kazalarıyla uğraşıyoruz. İşçi ücretleri asgari ücretin çok az üzerinde seyrediyor. Türkiye’de çalışan insanların yüzde 80’i asgari ücretle çalışıyor.  Her türlü zorlukları göğüslüyoruz. Bir dilim ekmeği fazlalaştırmak için uğraşıyoruz. Bunların nedeni işverenin uzlaşmaz tutumunun nedenidir.  Daha önce derme çatma bir işyeriyken, insanların emeğiyle bir yerlere geldi. 10 yıldır İtalyan şirketinin ortaklığıyla faaliyet gösteriyor. Yıllardır bu fabrikada sözleşmeler sancılı geçti. Bialetti firması, İtalya’nın en önemli firmaları arasında yer alıyor. Tencere alanında dünyada söz sahibi olmuştur. Cem Tencere Türkiye’de en önemli firmalardan biridir. Bu marka insanların el emeğiyle olmuştur. 
 

BİZİ SINAMAYA KALKMAYIN
Her sözleşmede bize aynı dayatmalar yapılıyor. Bu sefer bitirilecek bir aşamaya bile gelinemedi. İtalyan firması her görüşmeye başka yönetici gönderiyor. Biz her seferinde yeniden her şeyi anlatmak zorunda kalıyoruz. Cem Tencere işçileri üstlerine düşen sorumluluğu yerine getirdi. 8-10 yıllık işçiler bu firmada asgari ücretin az üstünde çalışıyor. Yöneticilerinde fabrika içerisinde arkadaşlarımızın yüzüne bakacak yüzleri yok. İnsanlarla dalga geçer gibi çok düşük ücretlerle işi yokuşu sürüyorlar. Bialetti ‘işçileri bu iş nereye giderse gitsin onurumuzu kimseye teslim etmeden bu sözleşmeyi bitireceğiz ve greve çıkacağız’ dediler. Biz işverenin gözünde çok isteyen işçi konumundayız. Yüzde 17-18 zam istiyoruz. Kendini ispat etmek isteyen yöneticilerle muhatap olmak zorunda kalıyoruz. Bizi sınamaya kalkmayın. Biz 70 yıldır işçilerin haklarını savunan bir sendikayız. İşçiler biz grev istiyoruz dediler. Grevleri hayırlı olsun” dedi. 
 

Ayşegül Kalaycı
 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.