1. YAZARLAR

  2. M.Zeki CANŞİ

  3. CEMAL KAŞIKÇI VAHŞETİ!
M.Zeki CANŞİ

M.Zeki CANŞİ

Yazarın Tüm Yazıları >

CEMAL KAŞIKÇI VAHŞETİ!

A+A-

Cemal Kaşıkçı hadisesine inanın bir türlü isim bulamıyorum. Cinayet derseniz, cinayet değil. İdam derseniz, idam değil, suikast derseniz suikast değil… Olsa olsa vahşettir. Hem öyle bir vahşet ki, eşi benzeri görülmemiş bir vahşet. Bu vahşeti işleyebilecek insan ve hayvan türü de yok. Hani vahşi hayvanlar diyorlar ya, İnanın vahşi hayvanlar bile böylesi bir iğrençliği yapmaz. Çünkü, vahşi hayvan acıktığı için avını parçalayıp yiyor. Yoksa, zarar vermek maksadıyla böylesi bir iğrençliği onlar da yapmıyor. 
Ta işin başından beri Türkiye; hükumetiyle, istihbaratıyla, polisiyle ve medyasıyla tam bir sorumluluk örneği sergilediler ve bu işin karanlıkta kalmasına mani oldular. Onun için Suud yöneticileri Türkiye’ye ateş püskürtseler de, dünya kamuoyu bu konuda Türkiye’ye şükran borçludur. 
Hürriyet gazetesinden Abdülkadir Selvi, yetkili kişilerden gereken desteği almış olmalı ki, baştan beri konunun takipçisi oldu ve en ince ayrıntısına kadar köşesinde işledi. Akıl almaz yol ve yöntemleri kamuoyu ile paylaştı. 
Değerli dostlar İslam; kelime itibariyle esenlik, güvenlik içinde olmak, bir başkasına zarar vermemek manasınadır. Yani bir Müslümana sığınan kendisini güvende hisseder. İşin esası budur. Bakınız, aşağılamak maksadıyla peygamber efendimizin üzerine işkembe atarak onu küçük düşürmek isteyenlere bile peygamberimiz müdahale etmiş ve ona her hangi bir zararın verilmesini istememiş ve kim bilir belki bir gün hidayete erer diyerek linç girişimine müsaade etmemiştir. Böylesine hoşgörülü bir peygamberin ümmeti ve onun hadimi olmakla övünen insanların organize bir biçimde bir insanı bu şekilde ortadan kaldırma ameliyesi ancak vahşet ile izah edilebilir. Çünkü örneği pek yok. Bu nasıl bir kindir, bu nasıl bir intikam alma duygusudur ve bu nasıl bir hayvani dürtüdür ki bu fiil birkaç kişi tarafından organize bir biçimde, üstelik emin sayılması gereken konsoloslukta işlenebiliyor?
Her devletin olduğu gibi, S. Arabistan’ın da kendine göre bir anayasası var. Ama iyi; ama kötü suç işleyen insanlar bu yasaya göre yargılanmalı ve eğer cezası idam ise, yargılanıp infaz edilmeli. Kimse de buna bir şey diyemez. Kanunları bu şekilde denir ve geçilir. Böylesi bir yol ve yöntem var iken ve hazır kendi ayakları ile Kaşıkçı gelip onların eline geçmiş iken, neden böylesi legal bir yol ve yönteme başvurmayıp; kan donduracak cinsten vahşete imza atarlar anlamak mümkün değil. Öyle zannediyorum ki, buradaki amaç, olası bir takım muhalif seslere gözdağı vermek. Bu fiilin Suud yetkililerin bilgisi haricinde gerçekleşmiş olma ihtimali sıfıra yakındır.  
Şimdi, değerli dostlar sorarım size,
Bu örnekten yola çıkarak, Müslüman idarecilerin tebaası altındaki insanların güven içerisinde olabileceğini ve Müslümanlığın erdemliliğini nasıl anlatabiliriz ya da insanları buna nasıl inandırabiliriz? Müllefetü-l kulüp dediğimiz kalpleri İslam’a ısındırmayı hangi örneği göstererek yapabiliriz? İsrail vahşetinden bahsederken, onların da bize bu örneği göstermesine nasıl cevap verebiliriz? 
İslam tarihindeki Kerbelai görüntülere bir yenisinin hem de bu asırda eklemlenmiş olması ve her iki örnekte de Müslümanın Müslümana reva gördüğü bu iğrençlikler iktidarı sağlama bağlamak adına yapılmış olması iğrençliğin daniskasıdır.
Hz. Hüseyin’in şehadet biçimi ile bu hadise bir biriyle örtüşüyor. Ve ilginçtir, her ikisinin de failleri Müslümanlar. Bakınız, Kerbela hadisesi hicri 626, miladi 10 Ekim 680 tarihinde gerçekleşmiş, yani üzerinden tam 1338 yıl geçmesine rağmen, her yıl tazeliğini koruyor ve kara bir leke olarak tarihteki yerini almış vaziyette. Bunun da öyle olması ve unutulması mümkün değil.  

M. Zeki CANŞİ

Bu yazı toplam 846 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.