1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Cemil Meriç EYM: Engellilerin umut kapısı
Cemil Meriç EYM: Engellilerin umut kapısı

Cemil Meriç EYM: Engellilerin umut kapısı

Cemil Meriç Engelsiz Yaşam Merkezi, 17-35 yaş arası orta ve hafif mental olan engellilere umut kapısı oldu. Engelliler bu merkezde yaşama tutunmayı, bağımsız yaşamayı ve meslek eğitimi alarak iş hayatına atılmayı öğreniyor

A+A-

DESTEKLENMELİ

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından Ocak 2018’de kurulan Cemil Meriç Engelsiz Yaşam Merkezi, engelli bireyler için adeta bir umut kapısı. Özel gereksinime ihtiyacı olan bireyleri eğiten ve rehabilitasyonunu sağlayan merkez şu anda 100 öğrenciye hizmet veriyor. 17 ile 35 yaş arasında olan engelli bireyleri kabul eden merkez mutlaka desteklenmesi ve geliştirilmesi gereken bir yer. Engelliler bu merkezde tek başlarına kaldıklarında nasıl yaşayacaklarını öğrendikleri gibi meslek eğitimi de alıyor.

KADRO ÇOK GENİŞ

Eski Kocaeli Üniversitesi Vinsan Kampüsünün prefabrik binalarında faaliyet gösteren Cemil Meriç Engelsiz Yaşam Merkezi’nde engelli bireylere 1 psikolog, 1 sosyolog, 1 sosyal hizmet uzmanı, 3 çocuk gelişim uzmanı, 1 müzik öğretmeni, 1 spor öğretmeni, 1 yiyecek ve içecek hizmetleri öğretmeni, 1 sera öğretmeni, 1 el sanatları öğretmeni, 1 seramik öğretmeni, 1 okuma yazma öğretmeni, 1 matematik ve 1 değerler eğitimi öğretmeni hizmet veriyor. Merkezdeki çocuk gelişim uzmanları engelli bireylere bağımsız yaşamayı öğretiyor. Temizlik, tuvalet eğitimi, alışveriş yapma noktasında kuruma gelen engelliler büyük mesafe kaydetti.

3 İLÇEYE HİZMET

Büyükşehir Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Şubesi Müdürlüğüne bağlı olan proje şu anda 3 ilçeye hizmet veriyor. İzmit, Başiskele ve Kartepe’ye hizmet veren Cemil Meriç Engelsiz Yaşam Merkezi 17 ile 35 yaş aralığında olan özel gereksinime ihtiyacı olan bireyleri kabul ediyor. Bireyler sabah servis ile evlerinden alınıyor ve eğitimleri bittiğinde yine servis ile evlerine bırakılıyor. Çoğu lise mezunu olan merkezin öğrencilerine aldıkları eğitimi yenileyen matematik ve okuma yazma eğitimi veriliyor.

YAŞAMA HAZIRLIYOR

Merkezde seramik, mutfak, el sanatları kursu veriliyor. Ayrıca müzik atölyesinde mucizelere imza atılarak ritm ve halk oyunları eğitimleri veriliyor. Öğrencilerin sosyal aktivitelere katılması ve grup çalışmalarına daha iyi adapte olmaları için spor eğitimi veriliyor. Ayrıca öğrencilerin sebze ve meyve yetiştirmeyi öğrenmesi, aynı zamanda seracılıkla ilgili eğitim almaları için seracılık eğitimi veriliyor. Tabi en önemlisi buraya gelen tüm bireylere uzman psikolog, psikolojik destek veriyor. Aynı zamanda merkezde sosyal etkinlikler kapsamında öğrenciler sinemaya, tiyatroya ve Kocaelispor maçlarına götürülüyor.

AİLELERE DE DESTEK

Özel gereksinime ihtiyaç duyan bireylerin ailelerinin kendine zaman ayıracağı bir ortamı da oluşturan merkez, aynı zamanda anne ve aile bireylerine psikolojik destek veriyor. Özel gereksinime ihtiyaç olan bireylere nasıl destek olunacağı, nasıl bakılacağı ile ilgili ailelere grup ve bireysel eğitimler veriliyor. Özel gereksinime ihtiyaç duyan bireylerin aileleri için bu merkez adeta bir kurtarıcı.

DEĞİŞİM İNANILMAZ

Merkeze başlayan öğrenciler kısa zamanda büyük ilerleme sağlıyor. Evden hiç çıkmayan, insanlarla iletişim kurmayan özel gereksinime ihtiyaç duyan bireyler merkezde sosyalleşiyor ve kendilerini geliştirmek için çaba harcıyor. Merkezin eğitimcileri ve sorumluları, gelen öğrencilerdeki değişimi inanılmaz güzel buluyor. 09.00-16.30 saatleri arasında merkezde kalan öğrenciler gruplar halinde merkezden yararlanıyor.

HER ŞEY ÜCRETSİZ

Büyükşehir Belediyesi tarafından hizmete alınan Cemil Meriç Engelsiz Yaşam Merkezi’nde tüm hizmetler ücretsiz. Özel gereksinime ihtiyaç duyan bireylerin tüm ihtiyaçları, kurs malzemeleri ve kıyafetleri belediye tarafından karşılanıyor. Şu ana kadar 150 öğrencinin faydalandığı hizmet için talep çok fazla. Merkezde tüm öğrencilere 2 yıl eğitim veriliyor. Eğitim süreci içinde işe yerleştiren ya da kendi isteği ile ayrılan öğrencilerin yerine yeni öğrenciler alınabiliyor.

bana-kek-yaptirdilar.jpg

BANA KEK YAPTIRDILAR

Cemil Meriç Engelsiz Yaşam Merkezi’ndeki öğrenciler mutfak eğitimi dersinde bana kek yapmayı öğrettiler. Öğretmenlerinden öğrendikleri tarifleri uygulayan öğrenciler, keke koyacakları tüm malzemeleri öğretmen Emel Ulukut gözetiminde hazırladı ve kek yapmam için tek tek malzemeleri verdiler. Öğrenciler yaptıkları keki daha sonra Beyaz Kalpler’deki arkadaşlarına ikram etti.

seramik-onlardan-sorulur.jpg

SERAMİK ONLARDAN SORULUR

Merkezdeki öğrencilerin en keyif aldıkları eğitimlerden biri seramik yapmak ve boyamak. Seramik yapımı ile ilgili tüm malzemelerin bulunduğu atölyede öğrenciler çamurlarını yapıyor, çamura çarkta şekil veriyor, kurutuyor ve ardından boyuyor. Öğrencilerin hem hayal gücünü hem de motor becerilerini geliştiren bu eğitimi Sultan Melek Kabaca veriyor. Öğrenciler, ilk kez seramik ile bu merkezde buluştuklarını söylüyor.

,asc.jpg

İTÜ’DE GÖSTERİ YAPTILAR

Halk oyunları eğitmeni Selma Kırdudu tarafından merkezde oluşturulan Grup Suare Halk Oyunları ve Ritm Topluluğu aslında çok etkin ve ünlü bir grup. Bir yıllık eğitim ile 19 Haziran’daki mezuniyet töreninde sahneye çıkan topluluk üyeleri, İTÜ’de yapılan Uluslararası Dünya Dans Günü etkinliklerini de açtı. Topluluk yeni sürprizler için çalışmalarını sürdürüyor.

spor-en-onemli-aktivite.jpg

SPOR EN ÖNEMLİ AKTİVİTE

Cemil Meriç Engelsiz Yaşam Merkezi’ne gelen özel gereksinime ihtiyaç duyan bireylerin en önemli aktiviteleri spor. Beden Eğitimi ve Drama Öğretmeni Sultan Akdeniz’in gözetiminde spor yapan öğrenciler en fazla masa tenisi oynuyor. Masa tenisinde öğrenciler büyük ilerleme sağladı.

seralarda-uretim.jpg

SERALARDA ÜRETİM

Cemil Meriç Engelsiz Yaşam Merkezi’nde kurulan seralarda öğrenciler meyve, sebze ve bitki yetiştirmeyi öğreniyor. Öğrenciler mevsimlik sebzeleri yetiştirmenin yanı sıra serada çilek yetiştiriyor. Aynı zamanda kendi sukulentlerini yetiştirip, çoğaltıyor ve bunlardan terrarium yapıyorlar. Öğrencilerin bu yetenekleri çok güzel fırsatlara dönüştürülebilir.

İş başı yaptılar

Cemil Meriç Engelsiz Yaşam Merkezi’ne giden engellilerden 16’sı aldıkları aşçı yardımcılığı eğitimi ile kenttin farklı otel ve restoranlarında aşçı yardımcısı olarak işe başladı

Cemil Meriç Engelsiz Yaşam Merkezi ve Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğünün protokolü kapsamında merkeze gelen engellilere meslek edindirme kursu da veriliyor. Bugüne kadar aşçı yardımcılığı ile ilgili verilen eğitimlerin ardından 16 engelli birey kentin çeşitli otel ve restoranlarında iş başı yaptı. Merkezde bu yıl servis elemanı eğitimi de verilecek. Bu eğitim ile işe başlayan sayısı daha da yükselecek. Merkezde eğitimlere katılan öğrencilere Çalışma ve İş Kurumu tarafından 25 lira harçlık veriliyor.

yemekleri-ogreniyorlar.jpg

YEMEKLERİ ÖĞRENİYORLAR

Cemil Meriç Engelsiz Yaşam Merkezi’nde eğitim alan özel gereksinime ihtiyaç duyan bireyler oluşturulan mutfakta bağımsız yaşamayı öğrenme kapsamında kendilerine yemek yapmayı öğreniyor. Aynı zamanda bu mutfakta aşçı yardımcılığı eğitimleri de veriliyor. Öğretmen Emel Ulukut’un verdiği eğitimlerde öğrenciler yiyecekleri yemekleri yapıyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.