1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Cemil Yaman’la “Kanka” olduk
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Cemil Yaman’la “Kanka” olduk

A+A-

Cemil Yaman… 2009-2014 yılları arasında Dilovası Belediye Başkanıydı. Şimdi, Kocaeli Milletvekili.

7 Haziran seçimlerinde bütün Türkiye’de olduğu gibi, ilimizde de büyük hüsrana uğrayan, tek başına iktidar olma şansını kaybeden AK Parti, 1 Kasım seçimlerine gidilirken, ilimizdeki aday listesinde rötuş yapmıştı. 2014’de Dilovası’nda yeniden Belediye Başkan adayı yapılmayan Cemil Yaman,  1 Kasım seçimlerinde AK Parti Kocaeli Listesinde 7 nci sıradan aday gösterildi. 7 Haziran’da HDP’ye giden bir milletvekilliğini, 7 nci sıra adayı Yaman 1 Kasım’da AK Parti’ye getirdi, kendisini milletvekili seçtirmeyi başardı.

Cemil Yaman, özellikle Dilovası bölgesinde çok tanınıyor. Ama kentin diğer bölgelerinde, özellikle İzmit’te en az tanınan milletvekili. Kendisi de bu durumu kabul ediyor. Ama rahatsız değil. Milletvekili olarak fazla tanınmadığı için avantajlarının olduğunu, halkın arasına daha kolay girebildiğini ve  diyalog kurabildiğini söyledi.

AĞRI DOĞUMLU, KÜRTÇE BİLİYOR

Cemil Yaman’la hiç tanışmamıştık. 1 Kasım seçimleri için aday listesine konulunca gazeteye gelmiş. O seçim döneminde ben bir aylık tatildeydim. Tanışamadık.  Geçenlerde AK Parti heyeti ile Mardin’e yaptığımız günü birlik ziyaret sırasında tanıştık. Ayaküstü sohbetimiz oldu.  Geçen gün gazeteye geldi. Uzun uzun, dereden tepeye muhabbet ettik.

Cemil Yaman farklı bir adam. Renkli bir adam. Siyasette yeni biri değil. Milli Görüş Partilerinde gençlik kolları yöneticisi olarak siyasete girmiş. Daha sonra AK Parti’nin Dilovası-Gebze bölgesindeki kurucuları arasında yer almış. “Kaç yaşındasın” diye sordum.

Yaman yaşını şöyle anlattı:

“- Nüfus kağıdında doğum tarihim 16 Temmuz 1970 olarak yazıyor. Ama annem her zaman  (Senin doğduğun gün lapa lapa kar yağıyordu) diye anlatır.”

Ağrı doğumlu. Ailesiyle birlikte 5 yaşındayken Dilovası’na gelip yerleşmiş. “Biz geldiğimizde Dilovası diye bir yer yoktu. Çerkeşli’ye bağlı mezraydı” dedi.

Yaman işletme alanında yüksek öğrenimini yurt dışında tamamlamış. İngilizce biliyor. Hala eğitimine devam ediyor, siyaset alanında yüksek lisans yapmakta kararlı.

Kürtçe de biliyor. Ama Kürtçeyi, Dilovası Belediye Başkanı olduktan sonra öğrendiğini anlattı. 1 Kasım seçimlerinde Milletvekili adayı olunca,  kendi bölgesinde katıldığı toplantıların büyük bölümünde halkla Kürtçe konuşmuş.

TİYATROCU, KÜTÜPHANECİ

Cemil Yaman kendisini öncelikle “İslamcı” olarak tanımlıyor. Geçmişte, “Başörtüsüne özgürlük” mitinglerinde en ön saflarda yer aldığını anlattı.  Gerçek bir dindar. Dinin bütün kurallarını gayet iyi bilen ve uygulayan biri.

Ama aynı zamanda bir entelektüel. Dilovası Belediye Başkanı olmadan önce Gebze Belediyesi’nde Kültür İşleri Başkanlığı yapmış. Gebze Belediyesi bünyesinde Tiyatro Okulunu kurmuş. Tiyatro ile çok yakından ilgileniyor. Kendisinin de amatör bir oyuncu olduğunu, bazı oyunları yönettiğini de anlattı. Bir de kütüphaneciliğinden söz etti. Gebze Belediyesi bünyesinde çok büyük bir kütüphanenin kuruculuğunu yapmış. Kitap işlerinden de çok iyi anlıyor.

AK Parti Kocaeli Milletvekili Cemil Yaman, tam anlamıyla bir “Recep Tayyip Erdoğan fanatiği”. “Reis ne diyorsa doğru der, ne yapıyorsa doğru yapar” diyenlerden. Başkanlık sisteminin en hızlı savunucularından. Başkanlık sisteminin “Dar bölge seçim sistemi” ile birlikte getirilmesi gerektiğini savunuyor. Siyasete bakışını şöyle anlattı:

“-Beni tanıyanlar bilir.  Çaycılıkla, milletvekilliği arasında ayırım yapmam. Benim için, işini en iyi yapan kişi, vatanını en çok seven kişidir”

ADAYSIN DEDİLER ADAY OLDUM

Cemil Yaman, Dilovası Belediye Başkanı olarak gayet başarılıydı. 2009-2014 yılları arasında Dilovası gerçekten çok önemli yatırımlar aldı. Pekçok eksiği tamamlandı. Cemil Yaman belediye başkanlığı döneminde,  hem Büyükşehir Belediyesi’nden, hem devletten bölgeye önemli yatırımlar getirdi.

2014 yerel seçimlerine gidilirken, Yaman’ın yeniden aday gösterilmesine kesin gözüyle bakılıyordu. Ama büyük bir sürpriz oldu. Yaman’ı partisi aday göstermedi. Cemil Yaman’dan o süreci, daha sonra milletvekili adayı olmasını anlatmasını istedim. Şunları söyledi:

“- Ben, yeniden Dilovası adayı gösterileceğimden emindim. Aday olmadığımı, kalabalık bir grupla belediyedeki odamda otururken televizyondan öğrendim. Çevremdekiler şaşırdı. Ben hiç bozulmadım. Kalktım, hemen parti binasına gittim, aday gösterilen arkadaşımı kutlayıp, sonuna kadar yanında olacağımı söyledim. Belediye Başkanlığım bitince çalışmam gerekiyordu. İzmit Belediyesi’nde başkan yardımcısı olarak çalışmaya başladım. Partimiz 7 Haziran seçimlerinde tek başına iktidarı kaybetti. Önemli oy kaybı oldu. Partide bazı istişareler yapıldı. Doğu kökenli bir aday gerektiğini söylediler, benim aday adayı olmamı istediler. Başvurumu yaptım. Başvurudan sonra kimseyle konuşmadım, görüşmedim. Liste açıklandı, 7 nci sıradan aday olmuşum. Çok çalıştım. Ev ev dolaştım. 1 Haziran seçimlerinde HDP’ye oy vermiş seçmen kitlesi üzerinde çalıştım. Büyük bölümünü ikna etmişim ki, oylarımız arttı. Ben de milletvekili oldum. “

HAKKARİ FAHRİ MİLLETVEKİLİ

Cemil Yaman, AK Parti Kocaeli Milletvekili. Partisinin yönetimi, bir süre önce ona bir görev daha verdi. AK Parti’nin milletvekili çıkartamadığı Hakkari için “Fahri milletvekili” olarak atandı. Bu nedenle sık sık Hakkariye’ye gittiğini anlattı. Şunları söyledi:

“-Hakkari’ye gidince şaşırdım. Çok modern bir şehir. Şehir merkezindeki yaşam, bizim buralardan farklı değil. Hatta pekçok açıdan ileride olduğunu bile söyleyebiliriz. Hakkari’ye de hizmet etmeye çalışıyorum.”

Cemil Yaman’la muhabbet gerçekten güzel. O’nun ziyareti sırasında aslında yapmam gereken pekçok iş vardı. Buna rağmen hiç sıkılmadım. Çok güzel anlatıyor. Son derece samimi, içten.. Dindar kesimi hiç kırmadığı, onları hep anlayışla karşıladığı için rahmetli Bülent Ecevit’i çok sevdiğini söyledi.

Yaman’la kanka olduğumuzu söyleyebilirim. Bir ziyareti sırasında O’nunla birlikte Hakkari’ye gitmek bile isterim. Bundan sonra, aramızdaki diyalog devam edecek. Ankara’ya yerleşmemiş. Evi, ailesi Dilovası’nda. Seçim bölgesine geldikçe, bana da uğramaya söz verdi; “Abi kente ilgili sorunlar, yapılması gerekenler konusunda beni bilgilendir. Buna ihtiyacım var” dedi.

Bu konuda AK Partililere olan güvenimi kaybettiğimi söyledim. Ama Yaman, biraz farklı gözüküyor. Bir işin peşine düşerse,  o işi bitirmek için sonuna kadar çalışacak türden birine benziyor. İlimizin milletvekillerini şöyle bir aklınızdan geçirin. Tanıdığım kadarıyla en samimi, en içten ve en farklı milletvekillerinden biri kesinlikle Cemil Yaman’dır. Kocaeli siyasetinde her zaman kentin batısının(Gebze-Dilovası- Çayırova-Darıca) önemli bir ağırlığı olacaksa, Cemil Yaman’ın da bu kent siyasetinde uzun yıllar var olacağını tahmin ediyorum.

Cayır cayır siren

Bu konuyu daha önce de yazmıştım. Şimdi gazete binası D-100’ün kenarında olduğu için çok daha sık duyuyorum ve gerçekten her defasında tüylerim diken diken oluyor.

Bilirsiniz, Amerikan filmlerinde, özellikle New York’ta geçen filmlerde, fonda hep siren sesi duyulur. Bizim şehrimizde bu siren cayırtısı, New York’u bile geçti.

Trafik tıkalı, gitmiyor.  Bu yoğun trafiğin içinde ambulanslar, itfaiyeler, polis arabaları,  ünlü siyasetçilerin eskortları, hatta pekçok sivil aracın sirenleri sürekli cayır cayır bağırıyor.

Ambulansın, itfaiyenin böyle ısrarlı siren çalmasını anlarım. Ama trafik düğüm. Gitmiyor işte. O çalan sirenler karşısında, siren çalan aracın önündeki sıkışmış trafikte insanların yapabileceği bir şey yok. Ana yollara yakın bölgelerdeki evlerde, işyerlerinde yaşayan insanlar etkileniyor. Ürperiyor, tedirgin oluyorlar.

Bu siren işine bir düzen getirmek yazım.. Tabii asıl konu bu kentteki trafiğin bu denli sıkışık olmasını önlemek. Ama bu yapılamıyorsa, o tıkanmış trafik içinde bu kadar cayır cayır siren çalınmasına da bir formül bulmak lazım. Bazen, 100-200 metrelik bir mesafe içinde aynı anda 3-4 araç birden sirenlerini sonuna kadar açıp çalıyorlar. İnsanların psikolojisi bozuluyor.

Osmangazi Köprüsü’nden pişmaniyeciler şikayetçi

Türkiye’nin gündeminde, İzmit Körfezi üzerinde yapılan ve bayram öncesi  hizmete açılan Osmangazi Köprüsü var. Bayram tatilinde bedava köprüden geçişler, şimdi  köprüden geçenlerden alınan paranın miktarı  tartışılıyor.

Osmangazi Köprüsü ile ilgili çok farklı bir tartışmayı daha gündeme getirmek istiyorum.  İzmitli Pişmaniyeci Yaşar Üçcan aradı. Bayram tatili döneminde, karayollarının ilimizden geçen bölümlerinde bulunan pişmaniye satış noktalarına, bayram trafiğindeki artış da dikkate alınarak bol bol hediyelik pişmaniye dağıtılmış. Üçcan,  bayram tatilinin ardından, karayolları üzerindeki satış noktalarına dağıtılan pişmaniyelerin büyük bölümünün satıcılar tarafından iade edildiğini söyledi.

OTOYOLDA SATIŞ YAPALIM

Pişmaniyeci Yaşar Üçcan,  bu tatil döneminde hediyelik pişmaniye satışındaki azalmanın en önemli nedeninin Osmangazi Köprüsü olduğuna inanıyor. İzmit Pişmaniyesi ünlü. Ama İzmit içinde pek fazla tüketimi yok. Genellikle İzmit’ten transit geçenler hediyelik diye alıyorlar.

Eskiden pişmaniye satıcıları,  banliyö trenlerinde, D-100 karayolu, D-130 karayolu üzerinde satış yaparlardı. Üçcan, “Otoyol devreye girdikten sonra pişmaniye satışı çok düşmüştü. Şimdi, Osmangazi Köprüsü ile birlikte yeni bir darbe yiyeceğiz. İzmit Pişmaniyesi sadece bizim sorunumuz değil” diyor.

Pişmaniyeciler kendilerine TEM Otoyolunun İzmit’ten geçen bölümünde satış noktaları gösterilmesini istiyor. Üçcan şunları söyledi:

“- TEM Otoyolunda Bolu tüneli tamamlanınca, D-100 üzerinde Bolu Dağı bölgesinde bulunan turistik tesisler hep birlikte isyan etmişti. Hükümet, bu işletmelere Otoyol üzerinde de yer gösterdi. Zararları engellendi. Biz Pişmaniye üreticileri, malımızı ağırlıklı olarak yollarda satıyoruz. Osmangazi Köprüsü ile birlikte bizim ilimizden transit geçen araç sayısı azalıyor. Bu da en fazla biz Pişmaniyecilerin işini etkiliyor. Bizim için de bir formül bulunmalı. Otoyol üzerinde pişmaniyeciler için satış noktaları gösterilebilir. Malımızı Otoyol’da satabilirsek, zarardan kurtulabiliriz.””

FESTİVAL YAPIYORUZ AMA

İzmit Belediyesi, aslında pişmaniye tanıtımına büyük önem veriyor. Son yıllarda yurt dışında Pişmaniye Festivalleri düzenliyoruz. Bugünlerde de Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de İzmit Pişmaniyesinin tanıtımı yapılacak. Aslında Pişmaniye’nin pek fazla tanıtım sorunu yok. Asıl önemli sorun pazarlama sorunu. Başkan Nevzat Doğan Pişmaniye konusunu yıllar önce gündeme getirdiğinde, Otoyol üzerinde satış noktaları konusunu da proje olarak söylemişti. Ama bu konuda herhangi bir gelişme olmadı. Şu yeni bir Pişmaniye Festivali döneminde,  İzmit Pişmaniyesi'nin pazarlanması konusunda yeni bazı formülleri de hayata geçirmeyi düşünmek gerekiyor.

HER NİMETİN KÜLFETİ

Kuşkusuz, hepimiz ilimizdeki trafik yoğunluğunun azaltılmasını, yeni yollar yapılmasını istiyoruz. Osmangazi Köprüsü’nün yapılmasıyla birlikte,  D-100 ve D-130 karayolu üzerindeki trafik yükünün azalmasını bekliyor ve seviniyoruz.

Ama her nimetin bir de külfeti var. Karayollarının ilimizden geçen bölümlerinden transit geçişin azalması,  başta pişmaniye satıcılarını vurdu. Sadece pişmaniyeciler değil,  ilimizdeki akaryakıt istasyonları, yollar üzerindeki büfeler de iş kaybına uğruyorlar. Bu da işin bir başka boyutu.

 

Bu yazı toplam 2290 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum