1. HABERLER

  2. MEKTUP

  3. Cemiyet kongresi ve Gebzeli dostlar
Cemiyet kongresi ve Gebzeli dostlar

Cemiyet kongresi ve Gebzeli dostlar

Biliyorum, okurlarımın büyük bölümünün burada yazacaklarım konusunda en küçük bir bilgisi bulunmuyor. Ama yine biliyorum ki pazartesi günleri bu sütunlardaki yazılarımı, özellikle ilimizdeki meslektaşlarımın hemen hemen tamamı büyük bir dikkatle okuyorlar

A+A-

Geçen hafta ben, Kocaeli’deki çirkin sosyal medya gazetelerinde ve Gebze basınında çok yoğun saldırıların hedefi oldum. Şahsımla ilgili abuk sabuk yazılar yazıldı, çok çirkin yakıştırmalar yapıldı. 
Hiç birine cevap vermedim. Zaten emin olun, hiç birini de okumadım. Ailem, arkadaşlarım en galiz olanları gösterdiler. Yine emin olun, bunları da umursamadım. Ama kimsenin aklında bir şüphe kalmaması için, bu yazıyı da yazma gereği hissediyorum. 
……………………
Değerli okurlar, Kocaeli’de yerel basın dediğimiz camianın hali, emin olun, AK Parti’nin, CHP’nin içindeki durumdan çok daha kötü. 15 Aralık’ta Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti’nde olağanüstü kongre yapılacak. Cemiyet bünyesinde bir seçim kavgası var ki, siyasetteki kavga solda sıfır kalır. 
Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti, özellikle son yıllarda çok bozuldu. Hani tabir yerindeyse kokuştu. Mevcut yönetim başlangıçta güzel işler yapmış, birleştirici olmuştu. Ama sonradan Kocaeli Gazeteciler Cemiyetinden ortalığa yayılan dedikoduların, çirkinliklerin haddi hesabı yok. 
Cemiyet yönetimine muhalif grup, tüzüğe, kurallara ve yasalara uygun biçimde olağanüstü kongre istedi. Ama mevcut yönetim; süresi içinde kongre kararı almadı. Gazeteci olmayan pek çok kişinin 15 Aralık’taki kongre öncesinde üye kaydedildiği konuşuluyor. Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti, sırtını tamamen siyasete dayadı. AK Parti’nin kayığına bindiler, bir bakıma cemiyet yönetiminde saltanat sürmeye kalktılar. 
Emin olun bu tartışmalar da beni ilgilendirmiyor. Dedikoduların her türüne de kapalıyım. Ama 15 Aralık’taki olağanüstü kongrede seçime girecek Cemal Kaplan liderliğindeki muhalif kanat yönetimin destekleyen, benim yıllardır birlikte çalıştığım, çok güvendiğim, çok inandığım iki değerli isim de bulunuyor. Bunlar Murat Yoldaş ve Hayrettin Albayrak. 
Murat ve Hayrettin’in içinde bulunduğu her oluşuma gözü kapalı destek veririm. Çünkü onların dürüstlüğüne, adamlığına kefilim. Kongre öncesinde benden de destek istediler. Önceki hafta kısa bir yazı yazdım. Cemiyet’teki muhalif gruba destek verdiğimi açıkça beyan ettim. Bu yazının içinde, bir satırlık şöyle bir ibare vardı: “İzmit’teki gazeteci arkadaşlar, kendi içlerindeki kavgayı bir yana bıraksınlar. Aksi halde, birkaç yıl içinde Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti de Gebze’ye taşınır.” 
…………………..
Benim yazım, mevcut cemiyet üyelerini çok rahatsız etti. Saltanatı kaybetmekten korkuyorlar. Yönetim kurulu üyelerinden biri, yazı içindeki bu cümleyi çekip almış, “İsmet Çiğit ayrımcılık yapıyor. Gebze’yi, Gebzelileri dışlıyor” diye bir yazı yazıp, Gebze’deki bütün gazetecilerin bana cephe almasına neden olmuş. 
Her internet sitesinden bana saldırıya geçtiler. Gebze gazetelerinde manşetlere çıkmışım. Elbette beni savunan aklı başında meslektaşlarım da oldu. Ama beni bu yazıyı yazmaya mecbur bıraktılar. 
……………..

Değerli okurlar, ben bu kentte gazeteciliği, bütün kurallarına uygun olarak ve en uzun zamandan beri yapan kişiyim. Bir tek kişi çıkıp da benim için, “İsmet Çiğit haber karşılığı, yorum karşılığı para istedi, reklam istedi” diyemez. Artık bu kentte gazeteci olduğumu söylemeye utanıyorum. Ben üzerimde basın kartı taşımam. Ben arabamda basın plakası taşımam. Gittiğim hiçbir yerde gazeteciyim diye hava basmam. Ki bu kente birisi gazetecilik havası atacaksa, bunu en çok hak eden kişi de benim. Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti ile falan da ilgim yok. Ben Türkiye Gazeteciler Cemiyeti üyesiyim. 
Geçen hafta uğradığım saldırılarda beni üzen, sanki Gebze’ye karşı ayrım yapıyormuşum gibi gösterilmem olmuştur. 
Sevgili Gebzeli dostlarım, böyle bir şeyi aklımdan bile geçirmedim. Elbette Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti merkezinin Gebze’ye gitmesini istemem. Ama günün birinde giderse, bunu da kişisel mesele olarak görmem. 
Yıllarca gazete yöneticiliği, patronluk yaptım. Hep bana, “Gebze’de çok büyük rant var. Şu gazeteyi Gebze’de de sattır. Hatta gel Gebze’de yeni gazete kuralım” dediler. 
Bu tekliflerin hepsine, “Ben İzmit’in gazetecisiyim. Gebze ayrı bir yer. Orada değerli arkadaşlar var. Gebze gazetesi Gebze’de, İzmit gazetesi İzmit’te satılmalı” diye karşı çıktım. Bu gazete Kandıra’ya, Karamürsel’e gider. Ama Gebze’ye gitmez. Gebze’nin rantında falan da gözüm yok. 
Ayrıca İzmitli gazeteci olarak, her fırsatta, her ortamda “Gebze bağımsız il olmayı çoktan hak etmiştir. Kocaeli’nin gölgesinde kalmamalı, Gebze ayrı bir vilayet, valilik olmalıdır” demişimdir. Gebze’den çok daha küçük ilçeler il olurken, Gebze yapılmadı. Çünkü AK Parti biliyor ki, Gebze ayrılsa, Kocaeli siyasetinde AK Parti egemenliği de ortadan kalkacak. İzmit’in siyasetinde neden Gebze etkili olsun. Bundan 15-20 yıl önce belki Gebze İzmit’in gölgesindeydi. Ama bugün siyaseti belirleme, yatırımlardan aslan payı alma gibi konularda, İzmit Gebze’nin gölgesindedir. Biz geçen sene, gazete Gebze’de satılmamasına rağmen Gebzespor’u destekledik. Ama Gebze’de her fırsatta Kocaelispor’a küfür edildi. Bunu da mesele yapmadık. 
……………….
Lafı belki çok uzattım. Ama bir hafta boyunca hakaretlere, haksızlığa maruz kaldım ve öfkelendim. Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti’nin mevcut yönetimi gerçekten çok çirkinleşti çirkefleşti. Bu sıfatları elden gittiğinde fena halde açıkta kalacaklarını da biliyor, panik yapıyorlar. 
Bana bulaşmasınlar. Benim onlarla işim yok. Murat Yoldaş, Hayrettin Albayrak neredeyse, ben de hasbelkader cemiyet üyesi olarak onların bulunduğu yere oy veririm. Hepsi bu kadar. 
Gebze’deki işini doğru yapan bütün meslektaşlara da saygım var. Ama durduk yerde dolmuşa gelip, bana hakaretler yazanlara da sözlerini misliyle iade ediyorum. 
Bu şehir, İsmet Çiğit’i de tanıyor, diğerlerini de tanıyor. Benim adımı ağzına veya kalemine alacak olanların önce biraz düşünüp, kendileri ile beni mukayese etmelerini isterim. 
Bütün okurlara ve iyisi, kötüsüyle bütün meslektaşlara, sağlık, esenlikler dilerim. 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.