İlksen ÇAĞLAYAN

İlksen ÇAĞLAYAN

Yazarın Tüm Yazıları >

Cemreler

A+A-

Üç cemre de düştü sırasıyla, önce havaya, sonra suya, en sonda da toprağa. Arapça anlamı “kor durumunda ateş” anlamına gelen “cemre” bu seneki kışın çok da soğuk ve yağışlı geçmemesiyle belki çok büyük bir merakla beklenmedi. Eskiden yıl “Kasım 180 gün”,  “Hızır 185 gün” olarak ikiye ayrılır, Kasım, Kasım ayının 8.günü başlar ve kışın en soğuk günlerinin de bu şekilde başladığı düşünülürdü. Ve Kasım ayının başından itibaren 100 gün geçtikten sonra zorlu kış günlerinin geçtiğine inanılır ve hatta halk arasında “Geldik yüze, çıktık düze” denirdi.

Bunun yanı sıra eski bir Türk inanışına göre “Cemre” gökyüzünde yaşayan yakışıklı bir delikanlıymış, bir gün dünyayı merak edip yaklaşmış “Cemre” adındaki bu delikanlı, havaya düşmüş o sırada bir kıza aşık olmuş. O güzel kıza yaklaşmak isterken suya düşmüş, yıkanmış, temizlenmiş. En sonunda karada sevdiğine kavuşmuş ve bu aşk yeryüzüne bereket getirmiş, sıcaklık getirmiş.

Mart ayının ilk haftası geçti bile ve ilkbahara, yaza ne kadar da az zaman kaldı. Tam anlamıyla bir kış yaşamamış da olsak dediğim gibi, hem eskilere hem de şu andaki takvime göre kış büyük ölçüde geride kaldı. Artık gün be gün daha ılık, gün be gün daha uzun olacak günler. Belki uzun zamandır yapılmak istenen bir bahar temizliği, belki uzun zamandır beklenen bir görüşme, yapılacak bir plan için kollar sıvanacak.

Bahar temizliği derken sadece evde, iş yerinde veya yaşam alanlarımızda yapılacak bir temizliği mi düşünmeliyiz? Aslında bence değil. Bu temizlik bazen bir korku, bazen kötü ve anlamsız bir düşünce, bazen bir önyargı, bazen de olumsuz herhangi başka bir duygu için olabilir. Sırtımızda anlamsız ve boş bir duyguyla, bizi aşağı iten olumsuz bir yükle neden günlerimizi, neden bu yepyeni baharı geçirelim? Ya da aynı şekilde neden temizliği sadece ev içinde, yaşam alanımızda yapalım? Belki vücudumuzun, belki ruhumuzun, belki de kalbimizin bu arınmaya, bu temizliğe ihtiyacı olmaz mı? Bence mutlaka olur. Hatta bu bazen, bir kilo fazlası olur, bazen de çok olumsuz bir düşünce de olur.

Zaman değişiyor ve geçiyor, dedim ya eski inanışlar bile zamanla yerini başka bir hale çeviriyorlar. Ama özde kalan hep güzellik, iyilik olmuyor mu? Negatif ne varsa ondan hızlı bir şekilde ayrılmaya, ondan kurtulmaya ihtiyacımız var hepimizin. Öyle ki işte o zaman çok daha farklı bakmaya, daha iyi kalmaya, biraz daha mutlu olmaya zamanımız olacak. Ve aslında cemreler gibi ortamı ısıtıp, çiçeklerin açmasına imkan vereceğiz.

cc6-004.jpg

Bu yazı toplam 860 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.