1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Çenesuyu Ankara’yı fethetti
Çenesuyu Ankara’yı fethetti

Çenesuyu Ankara’yı fethetti

Derince Belediye Başkanı Zeki Aygün, Çenesuyu’nu cam şişeye koymaya hazırlanıyor. Çenesuyu’nun ününün ve markasının tüm ülkeye yayılmasını isteyen Aygün, çalışmaya Ankara’dan başladı.

A+A-

Projelerine destek ve kaynak buldu

Derince Belediye Başkanı Zeki Aygün, AK Parti İl Başkan yardımcılığından itibaren yakından takip ettiğim siyasetçilerden biri. İl başkanlığı, milletvekilliği dönemlerinde elde ettiği deneyimle şimdi Derince de halka hizmet üretiyor. 31 Mart Yerel seçimlerinden önce adaylığı açıklandığında Derince’ye hizmet yapamaz eleştirileri geldi. Ancak seçimin üzerinden 9 ay geçtikten sonra ziyaret ettiğimiz Aygün, ilçesine hizmet etmek için bakanlıklarda, Cumhurbaşkanlığından hiç çıkmamışa benziyor. Birçok projeyi yapıp, projelerin yapım maliyetlerini bakanlıklardan aldığı hibe ile hayata geçirmiş.

Sıfır atık projesi ile ilgili çalışmaların dışında Aygün, ilçedeki köpek sorunun çözmek için de doğal bir dönüşüm sağlayacak bir çalışma yapmaya hazırlanıyor. Kamu binalarını anımsatan gençlik merkezleri yerine spor alanları, kütüphanesi ve yaşam alanları ile yeni bir merkezinde inşaatı da Derince’de yükseliyor.

Tüm bunların yanı sıra Aygün, Çenesuyu’nu ülkenin markası haline getirmek için önemli adımlar attı. Şu anda Ankara’da birçok bakanlığa ve kuruma Çenesuyu veriliyor. Çenesuyu’nun Külliye ve diğer kurumlara girmesi için de Cam şişelere konulması için çalışmalar başladı. 9 aylık süreçte anladığım kadarıyla belediye başkanları tebrikleri kabul ettiği dönemde Aygün, tüm bakanlıklara giderek projelerine destek ve kaynak bulmuş.

 

ÖNCELİK TARIMSAL KALKINMA

Gazetemizin Genel Yayın Yönetmeni Adem Turgut, Yazı İşleri Müdürü Cemalettin Öztürk, Reklam Müdürü Didem Köseoğlu ile birlikte ziyaret ettiğimiz Derince Belediye Başkanı Zeki Aygün, 9 aylık süreçte yaptığı çalışmaları anlattı. Seçim döneminde vatandaşların ekonomiye dokunan projelerinin olup olmadığını sorduğunu belirten Aygün, tarımsal kalkınma ve üretim için köylere proje hazırladığını kaydetti. Derince’nin 7 köyünde 20’şer dönüm arazide Aspir bitkisinin ekimi için seçilir seçilmez çalışma başlattım.

 

calismalarini-gazetemize-anlatti.jpg

ÇALIŞMALARINI GAZETEMİZE ANLATTI: Derince Belediye Başkanı Zeki Aygün, ilçe sınırlarında yaptığı çalışmaları Gazetemizin Genel Yayın Yönetmeni Adem Turgut, Yazı İşleri Müdürü Cemalettin Öztürk, Reklam Müdürü Didem Köseoğlu’na anlattı.

 

4 ÜRÜN ALINABİLİYOR

Aspir bitkisinin bir ekiminden 4 ayrı ürün alabilirsiniz. Aspir bitkisinin çiçeği doğal bir renklendiricidir. Özellikle İran ve birçok ülke alıyor. Tohumundan omega 6 açısından çok zengin bir yağ üretiyorsunuz. Küspesini tavuklara, saplarını ise diğer hayvanlara yem olarak kullanabiliyorsunuz. Nerede ekerseniz orada yetişebilecek bir yapıya sahip olan bu bitki ile ilgili köylülerimizi bilgilendirdik. Hatta Konya’ya ekim yapılan yere götürdük, yerinde gördüler.

 

aspir-tohumu-ekildi.jpg

ASPİR TOHUMU EKİLDİ: Tarımsal Kalkınma hamlesi kapsamında aspir tohumunu 7 köyde 20’şer dönüm arazide dikimini sağlayan Derince Belediyesi, 600 kilo tohumu Aralık ayında toprakla buluşturdu. Temmuz ve Ağustos ayında yapılacak hasat ile köylüler ilk ürünü alacak.

 

GEREKİRSE FABRİKAYI KURARIM

Selçuk Üniversitesi’nden Fikret Akın Erdem hocamız da gelip çiftçilere eğitim verdi. Kasım ayında 600 kilo tohum aldık ve köylere dağıttık. Köylülerle ekimi yapıldı. Temmuz-Ağustos ayında ilk haşatımızı yapacağız. Aspir yağını çıkarmak için bir yağ fabrikası kurmak gerekiyor. Köylülerle oluşturacağımız bir ortaklık ya da Çenesuyu üzerinden bir fabrika kurarak Aspir yağını üreteceğiz. Bu çalışma köylerimizin kalkınması için çok büyük bir adım olacaktır.

 

en-cok-gencler-yararlaniyor.jpg

EN ÇOK GENÇLER YARARLANIYOR: Deniz Mahallesi’nde yer alan iki katlı Tarihi Gar Binası’nı Millet Bahçesi yapan Derince Belediyesi, burada 4 bin 500 kitaplık bir kütüphane oluşturdu. Kütüphaneden ders çalışan öğrencilerden, araştırma yapmak ve kitap okumak isteyen vatandaşlara kadar 7’den 70’e herkes yararlanıyor.

 

SÜT DURAKLARI İÇİN ÇALIŞIYOR

Ayrıca köylerde süt satışları ile ilgili de sıkıntı var. Hayvanların aşıları ve diğer veteriner bakımları ile ilgili köylerde eksikler oluyor. Biz onlara veteriner masraflarını karşılamak kaydı ile sütlerinin mahallelerde kurulacak süt satış noktalarında satılmasını önerdik. Ayrıca Antropark çalışması yapıyoruz. Burada tarımsal ürünler satılacak. Çiftçimiz ürettiğini burada satacak ve devlet parka üye olması halinde sigortasının yüzde 80’nini yatıracak.

 

yaza-yetisecek.jpg

YAZA YETİŞECEK: Geçtiğimiz aylarda temeli atılan Dumlupınar Gençlik ve Spor Merkezinin yüzde 90’ni tamamlandı. 30 bin metrekare alan üzerine inşa edilen Merkezde kütüphane, derslikler, özel ders çalışma odaları, bilgisayar odasının bulunduğu 2 katlı gençlik merkezi, açık futbol, basketbol ve tenis sahaları, yürüyüş ve bisiklet yolları, fitness grubu, çocuklar için yaş gruplarına göre oyun alanları ve kaykay pisti yer alacak. İlçede ikinci gençlik merkezi ise Fatih Mahallesi’ne yapılacak.

 

DİNLENME ALANI OLACAK

Tahtalı Göleti ile ilgili de çalışma yapıyoruz. Bu bölgeyi hafta sonunu doğada geçirmek isteyenler için vazgeçilmez bir alan haline getireceğiz. Bungalov evler, yürüyüş parkurları, günü birlik tesisler, hobi bahçeleri ile çok güzel bir yer olacak. Ayrıca burada bulunan Divanlı Rıza Bey Konağı da tarihsel açıdan bölgeye değer katacak. Biz köylerimizin olduğu bölgede toplumsal kalkınmayı çok önemsiyoruz. Projelerimizi da bu yönde yapıyoruz” dedi.

 

kurumlara-boyle-goturuyor.jpg

KURUMLARA BÖYLE GÖTÜRÜYOR: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a Çenesuyu’nu özel bir kutuda götüren Derince Belediye Başkanı Zeki Aygün, anlaşma yapmak istediği kurumlara da daha sonra bu kutu ile suyu götürmeye başladı.

 

KÜLLİYE’YE GİDECEK

Çenesuyu’nu ülkenin markası haline getirmek için çalışmaları başlatan Aygün, Çenesuyu’nu kaptığı gibi Külliye’ye gitti ve Cumhurbaşkanı’ndan Külliye’ye Çenesuyu alınmasını istedi. Aynı zamanda Ankara’da bakanlık ve kurumları gezen Aygün, “Kendi suyumuzu elin adamından parayla alıyoruz. Ben yabancı sermayeye karşı değilim ama bu tamamen kamunun ürettiği bir su. Bunun yaşatılmasını ve kurumlara verilmesini istiyorum.

 

siseye-koy-getir.jpg

ŞİŞEYE KOY GETİR: Çenesuyu’nu Külliye’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a götüren Derince Belediye Başkanı Zeki Aygün, 100 yıl önce sarayın suyu olan Çenesuyu’nun şimdi Külliye’nin suyu olmasını istedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise suyu cam şişeye koyup öyle getirmesini istedi. Bunun üzenine Çenesuyu’nda cam şişe için çalışma başlatıldı.

 

CAM ŞİŞEYE GİRECEK

Cumhurbaşkanımıza Çenesuyu’nu götürdüm. 100 yıl önce sarayın kullandığı suyun artık Külliye’ye girmesini istedim. Cumhurbaşkanımız da ‘cam şişeye koy getir’ dedi. Şimdi cam şişe için çalışma yapıyoruz. Belediyenin öz kaynağı olan bir sudan bahsediyoruz. Cam şişeye girince hem daha çok kuruma verebileceğiz hem de vatandaşımıza da cam şişede satmaya başlayacağız. Ankara’da çalışmak için teklif verdiğimiz ve anlaşma aşamasında olduğumuz firmalar ve kurumlar var. Devlet kurumlarının tamamında Çenesuyu satılması için çaba gösteriyoruz” dedi.

 

Ankara’da Çenesuyu kullanan kurumlar

Çenesuyu’nu devletin tüm kurumlarına koymaya hazırlanan Derince Belediye Başkanı Zeki Aygün, yapılan çalışmalarla belediyenin suyunu adeta Ankara’da tüm kurumlara vermeye başladı.

Anlaşmaları yenilenecek kurumlar: Bak Piliç, Koza Holding, TEDAŞ, TEİAŞ, Şeker Fabrikası, TRT, EPDK, Kültür Bakanlığı Yemekhanesi, Hazine Bakanlığı, Altındağ Belediyesi, Adalet Bakanlığı Yemekhanesi, TES-İŞ, Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Et Balık Kurumu, DSİ, Bilgi Teknolojileri Kurumu, Maden Tetkik Arama,

Teklif verilen kurumlar: Maliye Bakanlığı, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, EÜAŞ, Hava Kuvvetleri Komutanlığı.

Anlaşma yapılan kurumlar: Sağlık Bakanlığı, Hakimevi, Ankara Sefa Kız Yurdu, AK Parti Ankara İl Başkanlığı, AK Parti Genel Merkezi.

 

Sokak hayvanları için doğru çözüm

Derince Belediye Başkanı Zeki Aygün, sokak havanları için yapacakları rehabilitasyon merkezinin yanına lokantalardan toplayacakları fazla yemekleri koyacakları yemek noktaları da inşa ederek hayvanların doğal yaşamda kalmalarını sağlayacaklarını belirtti.

 

REHABİLİTASYON MERKEZİ

Derince’nin en büyük sorunlarından biri olan sokak havanların rehabilitasyonu için çalışma yaptıklarını söyleyen Derince Belediye Başkanı Zeki Aygün, Sokak Hayvanları Rehabilitasyon Merkezi için proje hazırladıklarını söyledi. Yenikent’in üst tarafında bulunan alanda merkezi yapacaklarını söyleyen Aygün, “Merkezin yüzde 45’ini bakanlık, diğer yüzde 55’lik kısmını da biz yapacağız. Burada hayvanların bakımları yapılacak.

 

LOKANTALARDAN TOPLANACAK

Sadece rehabilitasyon merkezi yapmakla kalmayacağız. Aynı zamanda havanların o bölgede hayatlarına devam etmesi içinde bir projemiz var. Bu aynı zamanda bir atık projesi de sayılır. Derince’deki lokantalardan kalan artık yemeklerini alacağız ve merkezin çevresinde yaptığımız yemek noktalarına bırakacağız. Hayvanlar burada karınlarını doyuracak. Havanları sevmek isteyen vatandaşlarımız da buraya gidip hem onları sevebilir hem de sahiplenebilir” dedi.

 

sokak-hayvanlari-icin-entegre-proje.jpg

SOKAK HAYVANLARI İÇİN ENTEGRE PROJE: Derince Belediyesi tarafından yapılacak olan Sokak Hayvanları Rehabilitasyon Merkezi tam bir entegre proje olacak. Merkezde tedavileri yapılan hayvanlar, yine merkezin çevresinde yapılacak beslenme alanlarında mama ve yiyecek ihtiyaçları karşılanacak. Derince Belediyesi, bölgedeki lokantalardan ve kasaplardan alacağı yiyecek ve etleri burada hayvanlara verecek. Hatta etler aş evinde pişirilerek hayvanlara verilecek.

 

1071 bu yıl bitecek

Derince’de kültür merkezi olarak planlanan ancak Zeki Aygün’ün belediye başkanı seçilmesi ile birlikte planı değiştirilen 1071 Kültür Merkezi, hizmet binası oluyor. Aygün, binayı Büyükşehir’in katkıları ile 2020’de tamamlamayı hedefliyor

 

HİZMET BİNASI OLACAK

1071 Kültür Merkezi’ni belediye binası olarak projesini revize edeceklerini belirten Derince Belediye Başkanı Zeki Aygün, 300 araçlık kapalı otoparkı ve 200 kişilik meclis salonu ile Derince’nin uzun yıllar hizmet binası ihtiyacını bu değişimle sağlayacaklarını kaydetti. Büyükşehir Belediyesi ile projeyi birlikte yapmayı hedeflediklerini söyleyen Aygün, Denizciler ve Dumlupınar Mahallesinde yapılacak kentsel dönüşüm ile ilgili de vatandaşla oturup konuşacaklarını kaydetti.

 

EN KÖTÜ POLİS OKULU OLUR

Başiskele’de yapılan yeni Emniyet Müdürlüğü binasının bitmesi ile birlikte emniyetin tamamının taşınmayacağını söyleyen Aygün, “Burada Çevik Kuvvet ve lojistik bölümünün kalması bekleniyor. Onlar da giderse bina boş kalmayacak. Zaten bu bina polis okulu olarak inşa edilmişti. Yine amacına uygun olarak polis okulu ya da koleji olarak kullanılacaktır. İsmet Paşa Stadı’nın yerini Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Millet Bahçesi olarak yapacak” dedi.

 

belediye-binasi-olacak.jpg

BELEDİYE BİNASI OLACAK: Derince Belediyesi tarafından geçtiğimiz dönem 1071 Anadolu Kongre Merkezi olarak yapımı başlayan bina revize edilip belediye binasına dönüştürülecek. Bu çalışma Büyükşehir Belediyesi ile koordineli bir şekilde yürütülecek.

 

Üniversiteyi Derince’ye getirecek

Derince Belediye Başkanı Zeki Aygün, Derince’ye fakülte getirmek için önce Sırrı Paşa Mahallesinde kampüs okul projesini yapacaklarını, buranın yapılması ile birlikte boşalacak olan Sabancı Ortakları ve Çalışanları okulunu da kampüs olarak planlayacaklarını söyledi.

 

KAMPÜS OKUL YAPILACAK

Derince Belediye Başkanı Zeki Aygün, Derince’ye fakülte getirerek kenttin ekonomisine ve kültürel gelişimine katkı vermek amaçlıyor. Bunun için yer çalışmasını yaptı ve projesini tamamlamak üzere. Sırrı Paşa Mahallesinde bulunan 30 dönüm arazileri üzerine kampüs okul projesi yapacağını belirten Aygün, “Burada anaokulundan lisesine kadar eğitimin tüm kademeleri olacak. Bu proje ile kampüs okulda anaokulunda başlayan bir öğrenci liseden mezun olarak çıkacak.

 

SABANCI ORTAKLARI FAKÜLTE OLACAK

Kampüste öğrencilerin spor faaliyetlerini yapacakları tesisleri, kütüphane, çok amaçlı salonları da olacak. Projemizle birlikte Derince Lisesi ve Sabancı Ortakları ve Çalışanları İlkokulu buraya taşınacak. Taşınmanın ardından Derince Lisesi’nin mevcut binasını yıkacağız. Sabancı Ortakları ve Çalışanları Okulunun binasını ise fakülte haline getireceğiz. Böylece Derince’ye fakülte binası içinde yer bulmuş olacağız” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
4 Yorum