1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Centilmenliği korumalıyız
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Centilmenliği korumalıyız

A+A-
Elbette bu seçim döneminde de, siyasetin ulusal boyutlarında zaman zaman gerilim yaşanıyor. 7 Haziran seçimleri çok önemli. Şunun şurasında 40 günden az zaman kaldı. Ulusal siyasetteki gerilim, karşılıklı eleştiriler, sert sözler giderek daha keskin hale gelecek, hatta belki hepimizin canını sıkacak boyutlara ulaşacaktır. Ortada iktidar kavgası var. Bu iş, karı-koca kavgasına benzemez. 
Cumhurbaşkanı seçimde açıkça taraf. Zaten, başka türlü davranması beklenemezdi. 
10 Ağustos seçimlerinde aday olduğunda Recep Tayyip Erdoğan nasıl bir Cumhurbaşkanı olacağını halka açık açık anlatmıştı. Şimdi seçime bütün gücüyle asılıyor ki, bu da en doğal hakkı. 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 7 Haziran seçimleri için hırs yaptı. Her yere yetişmeye, herkese “İktidar olması halinde” yapacaklarını anlatmaya çalışıyor. Kılıçdaroğlu da zaman zaman üslubunu sertleştiriyor ki, bu da hakkı. 
Kişiliğine, tarzına çok fazla yakışmıyor. Üzerine tam oturmuyor ama, Başbakan Davutoğlu için de 7 Haziran seçimleri kendini kanıtlama seçimi. Zaman zaman Başbakan da üslubunu sertleştirmeye çalışıyor. 
MHP ve lideri Bahçeli, 3 Mayıs Pazar gününden sonra ortaya çıkacak. MHP de, hedef olarak önüne iktidar olmayı koydu. Hiç kuşku yok ki, Bahçeli de, “Türk tipi siyasetin” sert üslupla yapıldığı görüşünden hareket edecek. Meydanlarda esip, gürleyecek. 
HDP ve lideri Demirtaş yüzde 10’luk ülke barajını atlamanın derdi içinde. Demirtaş, zaman zaman yumuşak üslupla taşı gediğine koyarak üslubunu sakin tutmaya çalışıyor. Ama HDP de son virajda sertleşecektir. 
…………
Kocaeli en azından şimdilik, siyasetin bu sert üslubunun dışında kalmayı başardı. Geçen pazar günü, İzmit Çukurbağ Mahallesi’nde Musa Kazım Caddesi üzerinde birbirine 50 metre mesafedeki iki ayrı binada, iki ayrı siyasi partinin seçim bürosu açılışı vardı. Üstelik, ideolojik açıdan bakıldığında, birbirine tamamen zıt kutuplarda bulunan iki partinin, MHP ile HDP’nin seçim bürosu açılışı yapılacaktı. MHP İzmit İlçe Başkanı Kaan Dilmen’den dinledim. İki partinin yetkilileri, partilileri seçim bürosunun önüne yığıp, gövde gösterisi yapmadan önce, oturup medenice konuşmuşlar. Dilmen, “HDP’liler bizim açılışımızdan birkaç saat sonra kendi bürolarının açılışını yapmayı kabul etti. Çevremizde polis arkadaşlar bizden daha tedirgindi. Oturup konuştuk, birbirimizle anlaşıp, iki parti olarak seçim bürolarımızın açılışını ayrı ayrı yaptık. En küçük bir sorun çıkmadı” dedi. 
Demokraside pek çok şey önemlidir de, siyasi partiler, yöneticileri arasında bu uygarca ilişki kurabilme becerisine ulaşmak hepsinden önemlidir. Çok uzağa gitmeyelim.. Bundan 3-5 sene öncesinde bile, HDP ile MHP’nin, aynı gün, aynı mahallede, aynı sokakta, birbirine 50 metre mesafede seçim bürosu açma töreni düzenlemesi halinde tatsızlık, en azından itiş-kakış kaçınılmaz olurdu. 
Kentimizin bu açıdan bir hayli olgunlaştığını büyük bir memnuniyetle görüyorum. Emin olun, bu süreçte, siyasi partilerin, rakip partilerin yönetici veya adayların arasındaki ilişkiler, birbirlerine karşı kullandıkları üslup; sözde aynı partinin içinde, yakalarında aynı rozetle ve  yine sözde aynı idealler için çaba harcayan kimi adaylar ve parti yöneticileri arasındaki ilişkiden çok  daha güzel, yapıcı ve uygarcadır..Bugün her siyasi partinin içinde birbirleri ile karşılaşmamaya, karşılaştıklarında birbirlerine selam vermemeye özen gösteren pek çok  kişinin adını sayabiliriz. Ancak farklı siyasi partilerin yöneticileri ve adayları arasında böyle bir gerginlik yok. Husumet hiç yok.. 
Kocaeli’nin, 7 Haziran sonrasına kadar bu üslubu, bu medeniyet ve demokrasi örneğini sürdüreceğine inanıyorum. 
…………
Dün bu sütunlarda yazdım. Geçen gün konuştuğum AKP İl Başkanı Şemsettin Ceyhan’ın, ilimiz siyasetindeki bu olumlu havaya önemli katkı sağlayacağına, en azından bu havayı bozacak kişi olmayacağına emminim. Ceyhan, “İlimizin her yerine halkı rahatsız edecek biçimde parti bayrakları asılmamasını, şehrin kirletilmemesine özen gösterilmesini Valilik’te ben önerdim. Biz teşkilat olarak bu sözümüzün arkasında duracağız” dedi. 
CHP İl Başkanı Altunyuva, zaten yapı olarak, kişilik olarak yapıcı ve uygar bir adamdır. Partiye, örgüte ne kadar sözü geçer, kendisini ne kadar dinletebilir bilemem ama, Altunyuva’nın da kent siyasetini gerecek bir üslup içine gireceğini hiç sanmıyorum. MHP İl Başkanı Ünlü, partisinin içinde yaşananlar yüzünden kontrolünü kaybetmezse, bu gidişata O’ndan da zarar gelmez. 
AKP’nin aday listesi içinde bulunan Fikri Işık, İlyas Şeker kimi zaman sivri dil kullanıp, rakiplerini tahrik edebilirler. Ama eminim, kesinlikle tahrik konusunda dozu kaçırmayacaklardır. CHP’de Fatma Kaplan Hürriyet, partisine zarafet getirdi. CHP’de Haydar Akar, MHP’de Saffet Sancaklı, kimi zaman üsluplarını sertleştirseler de, çok fazla dikkate alınmayacaklardır. MHP’de Lütfü Türkkan, kent siyaseti kalitesinin yükselişine katkı yapacaktır. HDP’de 1 nci sıra adayı Ali Haydar Konca da, demokrasiyi özümsemiş, en kızdığı zamanlarda bile tepkilerini kontrol altına alabilecek olgunluğa sahip bir karakter olarak tanımlanabilir. 
Bütün bu nedenlerle, 7 Haziran’a kadar ilimizde siyasi centilmenliğin, bugüne kadar hiçbir büyük seçim öncesinde görüşmemiş biçimde korunacağını umuyorum. Partili gençlerin, mensubu oldukları partiye kendi geleceklerini endekslemiş kimi siyasi menfaat çetelerinin dolmuşuna gelinmez,  üzerinde uzlaşılan centilmenlik kuralları ihlal edilmezse,  ilimizde tarihe geçecek ve bundan sonraki seçimlere örnek oluşturacak olgunlukta bir 7 Haziran seçimi geçirebiliriz. 
………
İlimizin bir de trafik sorunu var. Seçime çok yakın günlerde gövde gösterisi yapmak adına  araç konvoylarının yapılmaması, önümüzdeki günlerde liderlerin katılımları ile gerçekleşecek mitingler öncesinde halkın çok fazla rahatsız edilmemesi de siyaset yapanların üzerinde özenle durması gereken konulardır. 
Elbette seçimi kimin, kimlerin kazanacağı önemlidir. Ama daha önemlisi, artık bu ülkede, özellikle bu kentte demokrasinin bir erdem, bir uzlaşma sanatı olduğunu, kavga gürültü çıkartmadan, karşılıklı hakaretler, küfürler yağdırmadan bir seçim dönemi yaşanabileceğini de göstermektir. Bu açıdan bu defa umutluyum. Umarım, önümüzdeki 38 günde beni yanıltacak olaylar yaşamayız.
Bu yazı toplam 403 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum