1. HABERLER

  2. Cep telefonu dolandırıcılığında bankalar da sorumlu tutulmalı
Cep telefonu dolandırıcılığında bankalar da sorumlu tutulmalı

Cep telefonu dolandırıcılığında bankalar da sorumlu tutulmalı

Cep telefonu üzerinden yapılan dolandırıcılık yapılan bütün uyarılara rağmen artarak devam ediyor. Yozgat Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürü Alpay Tok, cep telefonu üzerinden polis ya da savcı olarak

A+A-

Cep telefonu üzerinden yapılan dolandırıcılık yapılan bütün uyarılara rağmen artarak devam ediyor. Yozgat Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürü Alpay Tok, cep telefonu üzerinden polis ya da savcı olarak tanıtan kişilerce yapılan dolandırıcılıkla ilgili bir internet sitesinde yayınlanan makalesinde; GSM operatörleri ve bankaların, para ve kontör dolandırıcılığında ortamı kolaylaştırdıkları ve ve suçu önleyici güvenlik tedbirleri almadıklarını iddia etti. Polis müdürü Tok, yeni mevzuatta, mağdurların maddi kayıplarının dolandırıcıdan tanzim edilememesi halinde bankaları ve GSM operatörlerinden tanzim edilmesi için kolluk ve cumhuriyet savcılarının, bankaları ve GSM operatörlerini ‘suça iştirak, suçun işlenmesine yardım etmek'ten işlem yapmasını istedi. GSM operatörlerinin, GSM numaralarındaki havale ve yükleme hareketlerinin on-line izlemesi gerektiğine dikkat çekilen makalede, astronomik miktardaki TL ve kontör biriken, toplayan ve pazarlayan GSM numaralarındaki TL ve kontörlerin dondurulması ve kolluğa bildirilmesi gerektiği vurgulandı.

MAĞDURLARIN TAMAMI GÜVENLİK GÜÇLERİNE MÜRACAAT ETMİYOR

Suç Önleme Platformu'nun internet sitesinde makalesi yayınlanan Yozgat Emniyet Müdürlüğü Şube Müdürü Alpay Tok, GSM operatörleri ve bankaların, ticaret özgürlüğünde yeterli güvenlik tedbirlerini almadığı öne sürüyor. Bankaların az bir kârı, müşterisinin çok büyük maddi kaybına tercih ettiğinin iddia edildiği makalede; suçun mağdurlarının hepsinin kolluk kuvvetlerine müracaat etmediği hatırlatılıyor. Birçok mala karşı işlenen suçlardan daha çok maddi kaybın meydana geldiği cep telefonu dolandırıcılığının anlatıldığı makalede kolluğun, önleyici güvenlik tedbirlerinin de yeterli olmadığına vurgu yapılarak şu görüşlere yer veriliyor: “Özgürce ticareti ve yüksek güvenliği aynı anda uygulamak mümkünken, GSM operatörleri ve bankalar, para ve kontör dolandırıcılığına ortamı kolaylaştırmakta ve suçu önleyici güvenlik tedbirleri almamaktadır. Yeni mevzuatta, mağdurların maddi kayıpları dolandırıcıdan tanzim edilemediğinde bankaları ve GSM operatörlerinden tanzim edilmelidir. Kolluk ve Cumhuriyet Savcıları, bankaları ve GSM operatörlerini ‘suça iştirak, suçun işlenmesine yardım etmek’ten işlem yapmalıdır. Mevcut yasalar uygulanmalı ve yeni yasal düzenlemelerde bankalara ve GSM şirketlerine aşağıdaki yasal sorumluluklar yüklenmelidir. Bankalar kendinde hesabı ve bankamatik, kredi kartı olmayanlara ATM’lerden kartsız işlem menüsünden GSM ve TC kimlik numaralarının havale işlemini kaldırmalıdır. Kişi hesabından GSM ve TC kimlik numaralarına belli bir miktarın üstünde havale, yükleme yapabilmesi için, havale yapacağı kişinin GSM ve TC kimlik numaraları önceden hesabına tanımlı olmalıdır. Kişi hesabından, bir günde veya ayda GSM ve TC kimlik numaralarına havale, EFT yükleme yapabileceği limit talimatı vermelidir. Hesabında tanımlı olmayan GSM ve TC kimlik numaralarına TL ve kontör havalede 100 TL’den az, en fazla 2 kişiye olacak şekilde sınırlama getirmelidir. Dolandırılanın uyanması için, ATM'den GSM ve TC kimlik numaralarına yapılan TL havalelerinde belli bir süre banka havuzunda kalma ve SMS ile uyarma zorunluluğu getirmelidir.”

GSM FİRMALARI SAHTE KİMLİKLE SIM KARTI SATMAMALI

GSM şirketlerine yüklenmesi gereken yasal sorumluluklar hakkında da bilgi verildiği makalede, sadece yetkili iletişim bayilerin SIM kartı satması gerektiği hatırlatılıyor. Yetkili GSM bayilerinin eczanelerin SGK’ya eriştiği gibi, Nüfus ve Vatandaşlık Genel Müdürlüğü’nün ‘www.nvi.gov.tr’ adresinden kullanıcı adı ve şifresini alıp sadece gerçek şahıslara, TC kimlik numaralarına GSM kartı satabilmesi gerektiği tavsiye ediliyor. Makalede, “Bir kişi kendi GSM numarasından, önceden iletişim kurmadığı ve rehberinde kayıtlı olmayan GSM numaralarına TL ve kontör göndereceğinde, bir günde en fazla 2 farklı yeni GSM numaralarına, en fazla 100 TL gönderebilmelidir. GSM operatörleri, GSM numaralarındaki havale ve yükleme hareketlerini on-line izlemeli, astronomik miktardaki TL ve kontör biriken, toplayan ve pazarlayan GSM numaralarındaki TL ve kontörler dondurmalı ve kolluğa bildirilmelidir” denildi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.