1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Cep telefonu zararlı mı?
Cep telefonu zararlı mı?

Cep telefonu zararlı mı?

Danıştay baz istasyonlarının şehir dışına taşınmasına hükmetmiş. Eeee?,,, Hem cep telefonumuz her yerden çeksin, hem şehir içinde baz istasyonu olmasın! Nasıl olacak bu? Cep telefonlarının

A+A-

Danıştay baz istasyonlarının şehir dışına taşınmasına hükmetmiş.

Eeee?,,,

Hem cep telefonumuz her yerden çeksin, hem şehir içinde baz istasyonu olmasın!

Nasıl olacak bu?

Cep telefonlarının ve baz istasyonlarının insan sağlığına zararlı olup olmadığını hukuk insanları, yüksek mahkeme karar veriyor da, bakalım insan sağlığını koruyup kollamakla yükümlü tıp insanları ne diyor. Örneğin Doktor Nedim İnce ne diyor:

“İnsanlar yüz binlerce yıldır yeryüzünde yaşamaktadır. İnsan evriminin başlangıcından bu yana, bir yandan insan nesli gelişirken diğer yandan bilgi, teknoloji ilerleme göstermiş; sosyoekonomik yapı oluşup bu güne kadar gelinerek 2010 Kasım ayında dünya nüfusu 7 milyar kişiyi bulmuştur.

Yüz binlerce yıl içinde çeşitli mucizelerle yaratan ve sonunda yedi milyar gibi bir sayıya ulaşan insan kişi en büyük mucizesini son yıllarda oluşturmuştur: 4. 800. 000. 000; yazı ile dört milyar sekiz yüz milyon cep telefonu kullanıcısı…

Mobil telefon konusunda ilk çalışmalar 1918 yıllarında Almanya’da yapılmış, ancak başarılı olamamıştır.

ABD’de Martin Cooper 1973 yılında cep telefonu icat ederek tarihe geçti. 850 gr, 25x8x4 cm boyutlarındaki telefon gün be gün geliştirilerek günümüzdeki hale getirildi.

Cep telefonun şebekesinin oluşturulup yaygın kullanılması ilk olarak 1991 yılında Finlandiya’da gerçekleştirildi. Yüz binlerce yılda ancak yedi milyara ulaşan insan kişi, cep telefonu aboneliğinde 20 senede beş milyara yaklaştı.

Cep telefonu kullanıcı sayısı artarken, fiziksel yapısı, fonksiyonları da hızla geliştirildi. Konuşmak için icat edilen cep telefonunda artan ve gelişen fonksiyonlar sonucunda artık konuşmak neredeyse tali bir işlev haline gelmiş bulunmaktadır.

Cep telefonu teknolojisi ile ona paralel gelişen internet teknolojisi hızla bütünleşmeye başlayarak başka bir şey olmaya başladı; ne olduğuna gelişimin hızından fırsat bulunup henüz net bir ad verilemedi.

Cep telefonu ve internetin birleştiği yeni teknoloji, yaşamın her alanını; iletişim, sosyal, ekonomik, siyasal ve akla gelebilecek her alanını akıllara ziyan bir şekilde etkilemektedir. Bizler bize sunulan bu olanakları başımız dönerek ve ne olduğunu anlamaya fırsat bulamayarak doludizgin kullanıyoruz.

Bu gelişmeler insanı, insan ilişkilerini, toplumsal ve ekonomik yapıyı, siyaseti, çevreyi, diğer canlıları; kısaca tüm dünyayı nasıl etkiliyor henüz göremiyor, öngörüde de bulunamıyoruz. Sanırım bir süre geçtikten ve bilgi biriktikten sonra bilim görev başı yapıp ilk sonuçlarını bizlerle paylaşacaktır.

Örneğin çok merak edilen ve henüz net yanıt verilemeyen sorulardan biri cep telefonlarının yaydığı yüksek elektromanyetik dalgaların insan sağlığını nasıl etkilediğidir. Bazı çalışmalar beyin tümörü riskini arttırdığını gösterirken diğer bazı çalışmalarda bu kanıtlanamamıştır. Bu belirsizlikte kullanımının, özellikle yaygın kullanımının çok yeni olmasının payı olduğu ileri sürülmektedir.

Halk Sağlığı Uzmanları Derneği, Çevre İçin Hekimler Derneği ve Türk Tabipleri Birliği Halk Sağlığı Kolu’nun ortaklaşa düzenledikleri basın toplantısında bu belirsizliğe dikkat çekilerek:

“…Cep telefonlarının sağlık üzerine etkileri açıklığa kavuşuncaya kadar kullanım konusunda bazı koruyucu önlemleri almakta yarar vardır. Ancak elektromanyetik radyasyonun biyolojik sistemler üzerine bilinen etkileri ve olası potansiyel sağlık etkileri nedeniyle uluslararası kuruluşlar bu konuya "Koruyucu Önlemler" ilkesi çerçevesinde yaklaşmaktadır. Bu ilkeye göre insan ve toplum sağlığına olumsuz riskler ortaya çıktığında, bu risklerin ciddiyeti ile ilgili bilgilerin kesinleşmesini beklemeden koruyucu önlemlerin alınması gerekmektedir.”

Demekte ve bireysel cep telefonumu kullanımında olası zararlarından korunmak için:

“1-Gereksiz ve uzun konuşmalardan kaçınılması,

2-Özellikle çocukların cep telefonu kullanımının kısıtlanması,

3-Kulaklık kullanılması,

4-Numarayı çevirince değil karşı taraf açınca kulağa götürülmesi,

5-Yanıt vermeyen numaralarda ısrar edilmemesi,

6-Araç kullanırken cep telefonu ile konuşulmaması,

7-Kullanılmadığı durumlarda uzakta tutulması,”

gibi önlemler önermektedir.

Ayrıca toplumsal açıdan da; “Bireysel önlemlerin yanı sıra toplumsal düzeyde maruz kalmanın azaltılması anlamında kamusal denetim mekanizmaları önem kazanmaktadır. Bu kapsamda özellikle cep telefonu kullanımını artırmaya yönelik reklam kampanyalarının denetlenmesi, uzun sürelerle konuşmanın teşvikinin önlenmesi toplum sağlığı açısından çok önemlidir. Ayrıca cep telefonu reklamı kampanyalarında çocukların kullanılması ise kabul edilemez bir durumdur. Bu konuda yasal düzenlemeler geliştirilmelidir.” Vurgusunu yapmaktadır.

Cep telefonu konusu daha çok su taşır gibi duruyor…”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.