1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Cephanelik gitti gider
Cephanelik gitti gider

Cephanelik gitti gider

AKP’nin kurmaylarının 12 Haziran seçimleri öncesinde Kocaeli için açıkladıkları 22 büyük proje içinde özellikle iki tanesi gerçekten bizim kentimiz için çok önemlidir. Bunlardan biri,

A+A-

AKP’nin kurmaylarının 12 Haziran seçimleri öncesinde Kocaeli için açıkladıkları 22 büyük proje içinde özellikle iki tanesi gerçekten bizim kentimiz için çok önemlidir.

Bunlardan biri, 2017 Universiad Gençlik Olimpiyatları adaylığı, diğeri ise,  çok büyük olacağı açıklanan Bölge Hastanesi’dir.

Bizim, Bölge Hastanesi olarak bildiğimiz projenin resmi adı  “Kocaeli Entegre Sağlık Kampusu” olarak açıklandı. Önceki gün Resmi Gazete’de bu proje ile ilgili ilk ayrıntılar da resmen duyuruldu.

Kocaeli Entegre Sağlık Kampusu müthiş bir proje. Düşünün, kompleks bünyesinde;

400 yataklı Bölge Hastanesi;

100 yataklı Onkoloji Hastanesi;

250 yataklı Kadın, Doğum, Çocuk Hastanesi;

100 yataklı Kalp Damar Hastanesi;

100 yataklı Psikiyatri Hastanesi;

100 yataklı Adli Psikiyatri Hastanesi;

100 yataklı Fizik Tedavi Hastanesi bulunacak.

Toplam 1150 yatak kapasiteli, Türkiye’nin en büyük sağlık merkezi kurulacak.

Bu proje çok yeni değil. Birkaç yıldan beri üzerinde çalışılıyor. Böyle bir projeye karşı çıkmak, eleştirmek de kuşkusuz akıllı insanın işi değil.

Ancak, yeri konusunu yeterince tartışamadık.

Kocaeli Entegre Sağlık Kampusu projesi, sadece bizim ilimiz için kurulmuyor. Batıda Edirne’ye doğuda neredeyse Ankara’ya kadar geniş bir bölgedeki milyonlarca insan için planlandı. İzmit’in merkez seçilmesi kuşkusuz çok önemli. Bu tesis, hem bu kentte yaşayan insanların en büyük, en komplike sağlık kurumuna kolay erişmesini sağlayacak, hem de ilimizi sağlık turizminin merkezi yapacak.

Proje için, öncelikle Kavakçılık Enstitüsüne ait Fidanlık arazisi düşünüldü. Çok uygun, boş duran bir arazi, Üstelik, hem karayolu, hem demiryolu ile ulaşımı son derece kolay. Hastanesi bulunmayan Başiskele, Kartepe ilçelerinin de çok yakınında.

Ama heyetler geldi, bu araziyi inceledi, “Zemin çürük, burada yapılacak hastanenin deprem güvenliği olmaz” dediler.

Günümüz teknolojisi ile, deprem açısından riskli alanlarda bina yapmak mümkün. Ama  düzgün araziye göre daha yüksek maliyet gerekiyor. Bakanlık yetkilileri, Fidanlık arazisini beğenmeyince, hemen Cephanelik arazisi önerildi.

Kocaeli Entegre Sağlık Kompleksi’nin Cephanelik arazisinde kurulması kararlaştırıldı.

Cephanelik arazisi, İzmit için çok önemlidir. Bu kent, o araziyi yıllarca istedi. Deniz Kuvvetleri Komutanlığına aitti. Zaten bu sayede, bütün çevresi gecekondularla, çarpık yapılaşma ile işgal edilirken, 800 dönümlük o alan İzmit’in yanıbaşında yemyeşil bir bakir ada olarak kalmıştı.

2000’li yılların ilk yarısında bir tesadüf oldu. Milli Savunma Bakanlığı’na Kocaeli Milletvekili Vecdi Gönül, Deniz Kuvvetleri Komutanlığına, bu kentin hayırlı evlatlarından Özden Örnek gelmişti. Kent olarak bastırdık. Gönül ve Örnek imzayı attılar, Cephanelik arazisini Kocaeli Valiliği’ne verdiler.

Kocaeli Valiliği bu araziyi, “Yapılaşmaya açmadan korumak” vaadiyle aldı. Her yıl nüfusu 40-50 bin kişi artan, yakın çevresinde nefes alacak boş alanı kalmayan İzmit için, Cephanelik arazisi, gelecek nesillere korunarak ve boş olarak teslim edilmesi gereken çok değerli bir emanettir.

800 dönümlük Cephanelik arazisi, 1150 yataklı sağlık kompleksinin yapılması ile, tamamen binalarla dolacaktır. Böyle bir kompleks için Uzuntarla’da, Başiskele’de, Kandıra yolu üzerinde çok uygun araziler bulunabilir.

Ama ısrarla Cephanelik arazisine yapmak istiyorlar.

Üstelik Cephanelik arazisinde yapılacak bu dev sağlık kompleksi, “Yap-işlet” modeli ile yapılacak. Resmi İlan’da yayınlanan ilana göre, en yeterlilik belgesi için başvuranlarda son beş yıl içinde yıllık ortalama en az 65 milyon TL’lik ciro yapma şartı ve 40 milyon TL nakit teminat bulunması şartı aranıyor. Yani yerli ve yabancı çok büyük ve muhtemelen hatırlı şirketler bu işe girebilecekler.

Hastaneyi, özel şirket yapacak. Ancak, Sağlık Bakanlığı işletecek. Kompleks bir özel sağlık tesisi değil, kamuya ait hastane olarak işletilecek.

Ama hastaneler kompleksini yapan firma, aynı alan üzerinde otel, Alışveriş Merkezi kurabilecek. Hastanelerin sağlık hizmetleri dışındaki bütün özel işlerini de bu şirket üstlenecek. Kompleksin inşaat süresi 3 yıl öngörülüyor. Tesis bittikten sonra, en az 25 yıl boyunca, bu kompleksteki ticari alanların işletmesi, özel şirketin olacak.

Bu durum, çarpık bir durumdur. Büyük hastane yapıyoruz denilerek, İzmit’in son boş arazisini, yeşil arazisini beton yığınları ile dolduracağız. Üstelik bu bölgede belki yerli, belki yabancı büyük bir firmaya, çok önemli rant aktarılacak. Oteller, ticari işletmeler yapacak, 25 yıl işletecek.

Kent bunu tartışmalıdır. Vali, Büyükşehir Belediye Başkanı, sivil toplum örgütleri Cephanelik alanının bu şekilde peşkeş çekilmesine karşı durmalıdır.

800 dönümlük Cephanelik alanı, “Üzerinde yapılaşma olmayacak” diye taahhütle alınıp, sonra böyle beton yığınına döndürülür, ticari rant için birilerine sunulursa, 3-5 yıl sonra görürsünüz, Seka Fabrikasından kalan 700 dönümlük arazi de bir şekilde kentin elinden gidecektir.

Kocaeli Entegre Sağlık Kampusu yapılsın. Ne yapalım, gerekirse yap-devret modeliyle özel şirket tarafından yapısın. Yanında otel, alışveriş merkezi de olsun.

Ama lütfen; Cephanelik’te değil. Başka bir yerde yapılsın.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.