1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Cephanelik’te Kadın Yaşam Merkezi
Cephanelik’te Kadın Yaşam Merkezi

Cephanelik’te Kadın Yaşam Merkezi

İzmit Belediyesi ile İl Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu’nun(SHÇEK) ortaklaşa düzenlediği 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinliğine Emel Sayın darbe vurdu. Kocaeli Büyükşehir Belediy

A+A-

İzmit Belediyesi ile İl Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu’nun(SHÇEK) ortaklaşa düzenlediği 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinliğine Emel Sayın darbe vurdu. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin de aynı saatte düzenlediği organizasyonda sahne alan Emel Sayın’ı yakından görmek isteyenler programdan adeta kaçarcasına çıktılar.

İzmit Halk Eğitim Merkezi Salonu’nda gerçekleştirilen etkinliğe İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan, Başkan Yardımcısı Hüseyin Üzülmez, İl Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Müdürü Hamdi Kadıoğlu ve kadınlar katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlatılan programın açılış konuşmasını SHÇEK İl Müdürü Kadıoğlu yaptı. Kadıoğlu, şunları söyledi: “8 Mart Dünya Kadınlar Günü, tüm dünya kadınlarının eşitlik, bağımsızlık, özgürlük, daha iyi çalışma ve yaşam koşulları elde etme yolundaki verdikleri mücadelenin bir simgesidir. Kadınlarımızın 21. yüzyılda sosyal, siyasal ve ekonomik yaşamda daha iyi temsil edilmesi, bireysel hak ve özgürlükleri konusunda bilinçlendirilmesi, hümanist ve bireysel mücadelede daha cesur davranabilmeleri için gerekli desteği göstermek herkesin görevidir. Ülkemizde kadınlarla ilgili çeşitli yasal düzenlemeler yapılmıştır. Ancak kadınlarımızın karşılaştıkları bazı sorunlar, toplumun genel eğitim düzeyinin yükselmesi, kadınlarımızın sosyal, siyasal ve ekonomik yaşamda etkinliklerinin artmasıyla ortadan kalkacaktır. Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu olarak; kadınlarımızın katılımcı ve üretken olması, kendine yeterli hale gelmesi, ekonomik, toplumsal, kültürel ve psikolojik sorunlarla baş edebilmesi için diğer kumu kurum ve kuruluşları, yerel yönetimler ve sivil toplum kuruluşları ile işbirliği içerisinde hizmet vermekteyiz. Bünyemizde yer alan Aile Danışma Merkezleri, Toplum Merkezleri, Sosyal Hizmet ve Rehabilitasyon Merkezleri, Kadın Konukevleri, Alo 183 Aile Kadın, Çocuk, Özürlü Sosyal Hizmet Danışma Hattı aracılığı ile, şiddete maruz kalan ya da bu riski taşıyan veya desteğe gereksinimi olan kadınlarımıza yönelik danışma, psikososyal destek ve rehabilite edici hizmetler etkin bir şekilde artarak devam etmektedir.”

Başbakan kadınlara önem veriyor

Kadıoğlu’nun ardından söz alan İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan ise konuşmasında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı övdü. Doğan, “Başbakanımız özellikle kadınların siyasette yer alması için büyük özen gösteriyor. Ben bizzat şahidim, eline bir liste geldiğinde ilk baktığı şey listede kaç kadın ismi var. Kadının sadece siyasette değil, her alanda daha fazla yer alması gereklidir. Bize göre her gün kadınlarımızın günüdür. Keşke biz erkekler kadın gözüyle görebilsek. Allah kadını özene bezene yaratmış. Adeta mimoza çiçeği gibi, koparmaya kıyamazsın” dedi. Doğan ayrıca, Cephanelik de 40 dönüm arazi üzerine Kadın Sosyal Yaşam Merkezi kuracaklarını, bununla ilgili projeyi tamamladıklarını söyledi. Bu merkez içerisinde fitnes salonu, sauna, kafeterya, spor salonu gibi birçok kısım bulunacak.

Konuşmaların ardından Av. Selda İlgöz ve Yrd. Doç. Dr. Berfu Güler tarafından “Kadına yönelik şiddet” konulu konferans verildi. Konferans sırasında Emel Sayın’ın konserine yetişmek isteyenler adeta kaçarcasına salondan çıktılar. Konferansın bitiminde ise sırasıyla Kocaeli Bölge Tiyatrosu “Çerçevelenenler” adlı tiyatro oyununu, İzmit Belediyesi Türk Halk Müziği Korosu ve İzmit Belediyesi Halk Dansları Topluluğu gösterileri gerçekleştirildi.

(Samet Türkyılmaz)

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.