1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Çeşme sahili için ortak proje hazırlandı
Çeşme sahili için ortak proje hazırlandı

Çeşme sahili için ortak proje hazırlandı

İzmir’in en önemli turistik ilçelerinden Çeşme’ye Mimari Kimlik Kazandırılması için İzmir Valiliği, Çeşme Belediyesi, İzmir Ticaret Odası (İZTO), İzmir Ekonomi Üniversitesi ve Mimarlar Odası İzmir Şube

A+A-

İzmir’in en önemli turistik ilçelerinden Çeşme’ye Mimari Kimlik Kazandırılması için İzmir Valiliği, Çeşme Belediyesi, İzmir Ticaret Odası (İZTO), İzmir Ekonomi Üniversitesi ve Mimarlar Odası İzmir Şubesi tarafından ortak yürütülen “Çeşme Merkez Sahil Şeridi Kamusal Yüzeylerin Düzenlenmesi”nde ilk eylem planı hazırlandı.

Ağustos ayı başında İzmir Vali Yardımcısı Haluk Tunçsu, Çeşme Belediye Başkanı Faik Tütüncüoğlu, İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, İzmir Ekonomi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Atilla Sezgin, Mimarlar Odası İzmir Şubesi Başkanı Hasan Topal ve uzmanların katılımı ile yapılan projeye ilişkin ilk toplantıda bir çalışma komisyonu kurulması kararlaştırılmıştı. Komisyon ilk toplantısını Çeşme’de yaptı. Ekrem Demirtaş, projenin sınırlarının belirlendiği ilk toplantıda projenin amacının proje alanında kentsel ve mimari standartların yükselmesini sağlamak, görsel kirliliğin önüne geçmek, kamusal alanların kalitesini artırmak ve proje alanında uygulamaların başarılı sonuç vermesi durumunda projenin sahil şeridi arkasındaki kentsel SİT alanına yayılmasına öncülük etmek olarak belirlendiğini söyledi.

İLK ETAP EYLÜL AYINDA BİTECEK

Proje ile sahile ve plaja kolay ulaşımın, gölgeli yaya sirkülasyonunun, kesintisiz yaya ve bisiklet dolaşımının hedeflendiğini belirten Demirtaş şu bilgileri verdi: “Kale ve kervansaray gibi tarihi yapıların daha kolay algılanması, yatayda ve düşeyde görsel tutarlılığın sağlanması, aydınlatma elemanlarının yeterli hale getirilmesi, kentsel mobilyalarda tasarımsal bütünlük ve işlevselliğin ele alınması da önemli gereksinimler” dedi. Demirtaş, şöyle konuştu: “Komisyon toplantısında projenin ilk etabına ilişkin eylem planı belirlendi. Birinci aşamada teknik bilgi ve belgeler hazırlanacak Halihazır Harita, İmar Planı, Plan Notları, Uydu Görüntüsü, Kadastral Plan temini, mülkiyet paftası hazırlanması, tescilli parseller ve SİT alanları sınırlarının belirlenmesi çalışmaları Çeşme Belediyesi tarafından gerçekleştirilecek. İkinci aşamada Çeşme Belediyesi ve Odamız arazi kullanış haritasını hazırlayacak. Üçüncü aşamada ise proje alanının basit cephe rölvesini hazırlanılacak. Önümüzdeki yaza kadar yapacağımız çalışmalar ile projenin sonuçlarını görünür kılmak istiyoruz.”

Çeşme için büyük önem taşıyan projenin alanı şu şekilde belirlendi: “Çeşme Merkez Sahili Liman Kavşağı - Tekke Koyu arası sahil şeridinde (Beyazıt Cad. - Meydan - Hürriyet Caddesi) yer alan cephe yüzeyleri ve yatay alanlar. Çeşme Meydanı - Tekke Koyu arasında Kokar Tepe Mevkiinde denizden sahile bakıldığında cepheden görünen Kutludağ Sokak, 3052 sokak, 3047 sokak ve istinat duvarı dâhil cephe yüzeyleri ve yatay alanlar.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.