1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Çevre böylemi korunacak?
Çevre böylemi korunacak?

Çevre böylemi korunacak?

Aşağıdaki resim, Kocaeli Çevre ve Orman İl Müdürü başkanlığında bir heyetın Çayırova Emek Mahallesi’ne dökülen atıkları incelerken çekilmiş. Bizim Kocaeli Gazetesi’nin 29 Kasım 2010 tarihli

A+A-

Aşağıdaki resim, Kocaeli Çevre ve Orman İl Müdürü başkanlığında bir heyetın Çayırova Emek Mahallesi’ne dökülen atıkları incelerken çekilmiş. Bizim Kocaeli Gazetesi’nin 29 Kasım 2010 tarihli internet sayfasında yayınlanan bu resim ile verilen habere göre bölgeye gelen heyet, önce ihbarda bulunan CHP İl Genel Meclis Üyesi Sayın Ediz Kutlu ile ağız kavgası yapmış, sonra da atıklardan numune alarak bölgeden ayrılmış.

Değerli okuyucular ,“Namazda gözü olmayanın ezanda kulağı olmaz.” Diye bir deyiş vardır. Bu heyetin öyle atıkları incelemek diye bir niyetinin olmadığını bu fotoğraftan anlamak mümkündür.  Aldıkları numunenin sonucunun ne çıktığını bilmiyorum. Ne çıkarsa çıksın, arazide bu şekilde, bu kıyafetler ile inceleme yapılmayacağını herkesten önce bu heyetteki kişilerin bilmesi gerekir.

AK Partili siyasetçiler gibi AK Parti’nin göreve getirdiği bürokratlar da şov yapmayı çok seviyorlar. Gerçeği söylemek gerekir ise bunu da çok iyi yapıyorlar. Bunu da yaparken yerel basını da çok iyi kullanıyorlar.

Bölgedeki atık rezaletini bundan 2,5 sene önce 8-15 Ağustos 2008 tarihinde bu köşeden yazdığım ‘Gebze’de Neler Oluyor’ ve ‘Çayırova’da Neler Olmuş’ başlıklı yazılarda anlatmış, atıkların dökümü ile ilgili noktasal olayları belirtmiş, ilgilileri uyararak şöyle demiştim.

“Bölgede çok önceleri organize olmuş olan İstanbul İli’nin hafriyat atıklarını bertaraf etme ekibi, 2004 yılından sonra İzmit Büyükşehir Belediyesinin sınırları genişletilerek Kocaeli Büyükşehir Belediyesi olduktan sonra Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nden aldıkları destekle daha da güçlenerek işlerine devam etmişlerdir.

Bunların sonucunda da 2004 yılından bu yana Gebze ve Çayırova Bölgesinde dereler yön değiştiriyor ya da tamamen ortadan kaldırılıyor, vadiler yok ediliyor, evsel ve kimyasal atıklar vatandaşın tarımsal alanlarını ekilmez hale getiriyor, topraklarımız, havamız, yer altı sularımız kirletiliyor, kısacası geleceğimiz bu organize ekip tarafından rant uğruna yok ediliyor.

Bu organize ekip içerisinde veya arkasında kimlerin olduğunu henüz bilmiyoruz. Ortada sadece bu alanlara Çevre ve Orman Bakanlığı ile Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nden hafriyat atıklarını dökme iznini alan firmaların isimleri dolaşmaktadır. Bu denli organize bir çevre katliamının yaşandığı bir yerde olayların arkasında siyasilerin, bürokratların veya bunların yakınlarının olma ihtimali de bir Türkiye gerçeğidir.”

Öyle anlaşılıyor ki, bu uyarıyı kimse dikkate almamış. Atıkların döküldüğü bölgeye giderken heyetin yolunu kaybetmesi, giden heyetin kıyafetlerine dikkat etmemesi, Çevre ve Orman İl Müdürlüğü’nün bölge üzerindeki ilgisizliğini göstermektedir. Çevre ve Orman Müdürlüğü’nün bu anlayışı ile Kocaeli’nde çevrenin, çevreyi kirletenlerden korunması mümkün değildir. Zaten bugüne kadar da korunamamıştır.

Çevrenin korunmasını 2872 Sayılı Kanun ile üstlenen Çevre ve Orman Bakanlığı merkez ve taşra teşkilatları ile bugüne kadar bu görevini yeterince yapamadığı hava, deniz ve karanın kirlenmesinden artık anlaşılmalıdır.

Bu kirlenmenin en yoğun yaşandığı illerden birinin de Kocaeli olduğu gerçeğini, siyasetçisinden bürokratına kadar artık herkes anlamalıdır. Çevre ve Orman İl Müdürlüğü’nün yılda birkaç defa göstermelik yaptığı kontroller ile kanun ve yönetmeliğe uygun olarak denetimlerin yapılması mümkün değildir.

Çevre ve Orman Bakanlığı, Kocaeli’nde kendisine bağlı kuruluşlar ile yapamadığı denetim yetkisinin tamamını; karadan, denizden ve havadan daha organize biçimde çevre denetim birimlerini oluşturan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne aynı kanunun 12.maddesi gereğince devretmelidir.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi de şu anda mevcut olan denetim organlarını daha organize duruma getirmeli, atıkların üzerine hafriyat toprağı ile kapatmak yerine, öncelikle atıkların doğaya atılmasını önlemeli, dökülmüş atıkları da düzenli depolama alanlarına kaldırmalıdır.

Bunları yaparken de Kocaeli Üniversitesi, TÜBİTAK ve ilgili kuruluşlar ile teknik koordinasyonu kurmalı, Sivil Toplum Kuruluşları’nı mutlaka denetim organizasyonu içine almalıdır.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.