1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Çevre hareketi’nden bir açıklama
Çevre hareketi’nden bir açıklama

Çevre hareketi’nden bir açıklama

“POSCO Kocaeli halkını etkilemek ve ikna etmek için her türlü yönteme başvuruyor Posco firması kent yaşayanlarının karşı çıkmasına rağmen zararsız bir firma olduğuna Kocaelilileri ikna etme

A+A-

“POSCO Kocaeli halkını etkilemek ve ikna etmek için her türlü yönteme başvuruyor Posco firması kent yaşayanlarının karşı çıkmasına rağmen zararsız bir firma olduğuna Kocaelilileri ikna etme çabalarından vazgeçmiyor.

Milyarlarca lira harcanarak kentteki gazete sahiplerinin ve köşe yazarlarının KORE’ye tesis gezdirmeye götürülmesi uğraşları niye?

Kentler kendine özgüdür; kentlerin coğrafyaları, iklimleri, yaşam biçimleri, sosyal yaşamları, kültürleri, tarihleri, planlamaları, yapılaşmaları ve tüm bunlarla birlikte mevcut sorunları farklıdır.

Kocaeli’nin yaşadığı çevre ve kentleşme sorunlarını, çevre dostu Posco yetkilileri bilmiyor mu?

Güney Kore’de POSCO’nun kurulu bulunduğu kentte, Kocaeli’mizde var olan sanayi yatırımlarının acaba ne kadarı mevcut? Kocaeli’deki mevcut sanayi yoğunluğu ve çeşitliliğinin ne kadarı  Pusan’da var?”

Tüm bunların kolayca bilinebilir, görünebilir ve anlaşılabilir olmasına karşın, gazetelerimizde birbiri ardına tesisi metheden, yatırımı öven manşetler yer almaktadır. ÇED süreci tamamlanmamışken, Eylül’de temel atma töreni olacağını söylemek ve halkın kafasını karıştırmak niye?

Tüm ilgili ve yetkililere soruyoruz; Kocaeli kentinin kentleşme sorunlarını biliyor ve bu sorunlara bu firmanın gelişi ile bir yenisi eklenmeyecek, (ulaşımda sorun olmayacak, OSB büyümek istemeyecek, çevredeki konut ve tarım alanları yok olma tehdidi altında olmayacak, yeni sanayi tesisleri gelmeyecek, nüfus artmayacak, çevre sorunu hiç olmayacak…) diye mi düşünüyorsunuz? Ya da kentin var olan bu sorunlarını da POSCO mu çözecek?

Tekrar hatırlatıyoruz; ismi ne olursa olsun, sadece kendi icraatları için uygun olanı düşünerek, yanlış yer seçimi yapan ve hatta yanlış kent seçimi yapan herhangi bir yeni sanayi tesisi bu kente kabul edilmemelidir.  Ne vaatler, ne istihdam söylemleri, ne de ekonomik kazanımlar bu düşünceyi değiştiremez, çünkü öncelik; planlı ve sağlıklı bir kent olmaktır. Kocaeli kenti, sağlıklı yapılaşmaya, ulaşım, çevre sorunlarını çözmeye gayret ederken, diğer yandan yeni sorunlar ekleyecek yatırımlara sırf ekonomik getirisi olacak diye evet dememelidir.

Posco, mutlak kendine daha uygun bir kent ve kentsel yerleşim-gelişim sürecini etkilemeyen bir konum bulabilir. Bizim POSCO ile bir sorunumuz yoktur. Ne karşıtıyız, ne de çıkar ortağıyız.

Bizler kente bütünsel bakıyor ve bu firmanın şahsında değil, kim olursa olsun aynı şeyi düşündüğümüzü bir kez daha ifade ediyoruz.

Bu konuda söylediklerimizden, yazdıklarımızdan ve tutumumuzdan kentin geleceğine dair bir sorumluluk taşıdığımızı, hiçbirimiz, hiçbir kurum, hiçbir merci unutmamalıdır.

Kocaeli Çevre Hareketi”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.