1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. “Çevre konusunda hiç kimseye taviz vermem”
“Çevre konusunda hiç kimseye taviz vermem”

“Çevre konusunda hiç kimseye taviz vermem”

Kocaeli Valisi Ercan Topaca, son günlerde kent gündeminde önemli yer tutan çevre sorunları ve OSB’lerdeki denetim eksikliği ile ilgili iddialar hakkında gazetemize ayrıntılı açıklamalar yaptı.

A+A-

Kocaeli Valisi Ercan Topaca, son günlerde kent gündeminde önemli yer tutan çevre sorunları ve OSB’lerdeki denetim eksikliği ile ilgili iddialar hakkında gazetemize ayrıntılı açıklamalar yaptı. Topaca, çevre konusunda son derece duyarlı olduğunu yasaların verdiği yetkileri hiç bir ayırım yapmadan sonuna kadar kullandığını söyledi.

OSB’leri denetliyoruz

Kocaeli Valisi Ercan Topaca, 2005 yılında yayınlanan yönetmelikle OSB’lerde imar değişikliği ve ruhsat işlemlerinde belediyelerin yetkilerinin kaldırıldığını söyledi, “Ancak valilik olarak bizim denetim hakkımız var. Gecenin bir saatinde, herhangi bir fabrikayı gidip denetleyebiliriz. Belki eleman yetersizliğinden söz edilebilir. Ama hem Bakanlık, hem Valilik olarak biz bu konularda son derece duyarlıyız” dedi.

Tever Sunta kapatılıyor

Topaca, geçen yaz aylarında çok büyük bir yangının yaşandığı Gebze’deki Tever Sunta fabrikası için kapatma kararı alındığını da açıkladı. Topaca, “Bu tesis, 31. 12. 210 tarihi itibariyle bu bölgedeki faaliyetini sonlandıracağını taahhüt etmiş. Şimdi birkaç ay daha süre istiyorlar. Bu süreyi vermedik. Kapatma kararı aldık” dedi. Topaca, Dilovası, Gebze bölgesinde yol kenarında açıkta depolanan hurda maddelerin üzerlerinin kapatılması için de sahiplerine 3 aylık süre tanındığını açıkladı.

Çerkeşli suçlusu yakında açıklanır

Kocaeli Valisi Ercan Topaca, geçtiğimiz hafta Tavşancıl ile Çerkeşli arasındaki bölgede doğaya atılmış halde bulunan kimyasal atıklarla ilgili araştırmanın devam ettiğini de belirterek şunları söyledi: “Atıkları toplayan aracı firma belirlendi. Aldığı 100 ton atığın 40 tonu hakkında somut bilgi veremiyor. Yasal boşluk bırakmamak için incelemeler ve analizler devam ediyor. Kimse merak etmesin. Suçlu kanıtlandığı anda, cezasını bulacaktır. Sonucu da kamuoyu ile paylaşacağım”

Arsanbey’e çözüm bulunacak

Kocaeli Valisi Ercan Topaca,  Dilovası Organize Sanayi Bölgesi içinde yer alan 30 fabrikayı uyardıklarını, bu fabrikaların 3 gün içinde protokol imzalayıp, arıtma tesisine bağlandıklarını da açıkladı. Arslanbey OSB alanının kenarında tarım alanlarının da fabrikalarla dolduğu yolundaki iddiaları yanıtlayan Topaca şöyle konuştu: “Geçmişte bölge belediyesi tarafından verilmiş ruhsatla bazı tarım alanlarına fabrika yapıldığı doğrudur. Bu konuya bir çözüm getirilecek. Önceden yapılan fabrikaları yıkmak mümkün değil. Bunlar için bir düzenleme yapıp, bölgedeki diğer tarım alanlarını sanayileşmekten tamamen kurtarabilecek bir formül üzerinde çalışıyoruz.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.