1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Çevre Müdürlüğü’nden gelen açıklama
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Çevre Müdürlüğü’nden gelen açıklama

A+A-
Çevre ve Şehircilik Bakanlığının ilgili birimi tarafından hazırlanan raporda ilimizle ilgili tabloyu 28 Şubat tarihli gazetemizde haber olarak kullanmış, 5 Mart tarihli gazetede de bu sütunlardaki yazımda konuyu ele almıştım.  Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, bu haber ve yorumla ilgili bir açıklama gönderdi. Meslek ahlakı konusundaki anlayışımın gereği olarak,  açıklamayı aynen siz değerli okurlara aktarıyorum:
“- Özgür Kocaeli Gazetesi tarafından 28.02.2015 tarihinde “Bakanlık Raporu: Kocaeli’nin havası kirli” başlıklı haber ve Özgür Kocaeli Gazetesi yazarı İsmet Çiğit tarafından 5.3.2015 tarihinde kaleme alınan  “Bu çok ciddi “ başlıklı köşe yazısında bahsi geçen rapor konusunda aşağıdaki açıklamaya gerek görülmüştür. 
Türkiye Çevre Sorunları ve Öncelikleri Değerlendirme Raporu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 2014 yılında hazırlanmıştır. İsminden anlaşılacağı üzere rapor,  Çevre Sorunları ve Öncelikleri Değerlendirme Raporudur. Rapor ile, çevre sorunlarının öncelik sıralaması değerlendirilmiştir. 
Rapor ile öncelik sıralaması değerlendirmesi yapıldığından sayfa 16’da verilen İllerin birinci öncelikli çevre sorunları haritası, ilimiz ile birlikte içlerinde Ankara, Gaziantep, Konya Büyükşehirlerinin de bulunduğu 27 ilde birinci önceliğin hava kirliliğinde olduğu vurgulanmaktadır. Bu harita, ilimizde hava kirliliği sorunu olduğunu vurgulamamaktadır. Kirlilik değerlendirmesi, ancak ölçüm sonuçları ile yapılabilmektedir.
Aynı raporda tüm illerimiz için Hava Kalitesi İndeksi de yapılmıştır. Hava Kalitesi İndeksi yaşadığımız bölgenin havasının ne kadar temiz veya kirli olduğu konusunu içeren bir indekstir. Hava kalitesi indeksi 6 kategoriden oluşmaktadır. Kategoriler 1(çok iyi), 2 (iyi), 3(yeterli), 4 (orta), 5(kötü), 6(çok kötü) şeklindedir. 2012 yılı Kocaeli için hava kalitesi indeksinde ise durum aşağıdaki gibidir.
1- Kükürt dioksit için hava kalitesi indeksine göre yaz sezonu ve kış sezonu için sınıflama  (1) olarak verilmiştir. Hava kalitesi indeksine göre 1 çok iyi anlamındadır. 
2- Partikül madde 10 için hava kalitesi indeksine göre yaz sezonu ve kış sezonu için sınıflama (2) olarak verilmiştir. Bu rakam iyi olduğunu gösterir.
Değerlendirmelerde de görüldüğü üzere 2012 yılında Kocaeli’nde kükürt dioksit için hava kalitesi hem kış, hem yaz sezonunda çok iyiyken, PM10 için ise iyidir. Ayrıca yeniden belirtmek gerekir ki bu rapor Çevre Sorunları ve Öncelikleri Değerlendirme Raporudur. Hava kirliliğinin bu bölge için 1nci öncelik olması, ilimizde hava kirliliği olduğu anlamına gelmemekte, sadece tedbirler bakımından  dikkat edilmesi gerektiği hususunu vurgulamaktadır. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü” 
……….
Öncelikle gazetemizde yer alan hava kirliliği ile ilgili haber ve yoruma önem verip, böyle bir açıklama gönderdikleri için, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne teşekkür ederim. Ancak, bu şehirde ailesiyle birlikte yaşayan biri olarak şahsen ben, bu açıklama ile yeterince tatmin olduğumu söyleyemem. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yetkililerinden, söz konusu bu raporun bir kopyasını göndermelerini öncelikle rica ve talep ederim. Bir de ayrıntılı şekilde şahsen incelemek isterim. 
Açıklamada belirtildiği gibi, söz konusu rapor ilimiz için “Hava kirliliği” sorununun öncelikli sorun olduğunu vurguluyorsa,  Kocaeli bu vurgulamanın yapıldığı 27 ilden biriyse, bu bile potansiyel bir sorunun varlığını kabul etmek demektir. Pekiyi, bu konuda ilimizde ne yapılıyor?.. 
Söz konusu açıklamaya neden olan yazımda,  “Bizim ilimizde çevre cezaları kesilmiyor, uygulanmıyor. Çevreyi kirletenlere okul yaptırılıyor” şeklinde çok ciddi bir iddiayı gündeme getirdim. İşi bir adım daha ileriye götüreyim. Bizim şehrimizde çevre kirliliğine neden olan kimi büyük sanayi kuruluşlarının yöneticilerine, “Kocaelispor’a beş kuruş yardımda bulunursan çanına ot tıkarız. Hele sen şu bizim Birlikspor’a at bir çorba parası” deniyor mu, denmiyor mu?.. Bu soruma yanıt isterim..
Bakanlığın söz konusu raporunda da vurgulandığı gibi, resmi verilere göre ilimizde hava kalitesi (Çok iyi) görünüyor olsa bile, hem hava kirliliği, hem su kaynakları kirliliği konusunda çok ciddi riskler bulunduğu açıktır. Son birkaç yıl içinde, bu kentte pek çok derede balık ölümleri oldu. Söz de yetkililer ölü balıklardan örnek alıp, incelemeye gönderdi. Hiç birinin raporu açıklanmadı.
Ben iddia ediyorum ki, bu kentin havası da, suları da acımasızca kirletilmektedir ve bunu yapanlar yasalar çerçevesinde yeterince cezalandırılmamaktadır. Bizim kentimizde özellikle bazı bölgelerde hava kirliliğinin canlıların yaşamını tehdit edecek boyutlarda olduğu gerçeğini, devletin en yetkili ağızlarından bizzat duymuş bir kişi olarak bunu iddia edebiliyorum. 
Kocaeli’de çevre kirliliği ile ilgili denetimlerin hiç tavizsiz ve hiç aralıksız yapılması gerekiyor. Bu denetimlerde çevreye karşı sorumsuz davrandığı belgelenen kurumların da hiç tolerans gösterilmeden, hiçbir torpil işletilmeden, yasalar çerçevesinde en ağır şekilde cezalandırılması, okul yapma sözü,  Birlikspor’a destek sözü karşılığında yaptıklarının görmezlikten gelinmemesi gerekir. 
Her şeye rağmen, bizim şehrimizde Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün var olduğunu ve kendilerini ilgilendiren yazıları takip ettiğini öğrenmekten bile mutluluk duyduğumu vurgulamak isterim. Söz konusu Bakanlık raporunun da vurguladığı gibi, ilimiz toprakları üzerindeki sorumsuz ve vahşi sanayi kuruluşları yüzünden “Hava kirliliği açısından riskli” bir ildir. Bu risklerin azaltılması için de bu kentte çevre ile ilgili denetimlerin en küçük taviz verilmeden yapılması şarttır. 
Bu yazı toplam 424 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum