1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Çevre Platformundan Çelik fabrikasına tepki
Çevre Platformundan Çelik fabrikasına tepki

Çevre Platformundan Çelik fabrikasına tepki

Kocaeli Çevre Hareketi Girişimi bünyesinde bir araya gelen sivil toplum örgütü yöneticileri, ilimizde kurulması planlanan, henüz yeri belli olmayan Demir Çelik fabrikasına çevreye zarar vere

A+A-

Kocaeli Çevre Hareketi Girişimi bünyesinde bir araya gelen sivil toplum örgütü yöneticileri, ilimizde kurulması planlanan, henüz yeri belli olmayan Demir Çelik fabrikasına çevreye zarar vereceğini bu nedenle kurulmaması gerektiğini belirten bir basın açıklaması düzenledi.

Basın açıklamasında Ekosder, Hereke Çevre Derneği, İzeyap, Kask, Kocaeli Çevre İnisiyatifi, Kocaeli Ekolojik Yaşam Derneği, Kocaeli Kültür Kollektifi, KYÖD, Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası, Çekül Kocaeli Temsilciliği, CHP, Marsiad, MHP Kartepe İlçe Başkanlığı, Yerel Gündem 21 Proje Üretim Koop, Tüm Bel Sen, Türkiye Komünist Partisi, Turizm Derneği, TMMOB Kocaeli İl Koordinasyon Kurulu, Kocaeli Doğa Sporları Kulübü, Kocaeli Tabipler Odası ve Emek Partisi yöneticileri hazır bulundu.

KYÖD Sosyal Tesislerinden gerçekleşen basın açıklamasında konuşma yapan KYÖD Başkanı Hakan Tanta, fabrikanın kurulmasına kesinlikle izin vermeyeceklerini söyleyerek “Bu kenti yönetenler, bu duyarlılığı ciddiye alarak böylesi bir tesisin yapılmaması için gerekli tavrı ortaya koymuşlar ve sonuçta demir çelik tesisinin yapılmayacağını kamuoyuna açıklamışlardı. Bu gelişmelerin üzerinden henüz 2 yıl bile geçmeden, gazetelerden okuduğumuz ve çeşitli toplantılarda sözel olarak aldığımız bilgilerden; yine bir demir çelik tesisi, yer seçimi ve yapımı konusunda birtakım farklı yaklaşımlar ile yeniden gündeme getirilmeye çalışılmaktadır. Kenti yönetme sorumluluğunu üstlenenler ile bölgesel anlamda işlev üstlenmiş kimi kurum ve kuruluşların, bu kentin geleceğini planlama ve gerekli yatırımları belirleme konusunda, kent yaşayanlarını yok sayan anlayışlarını sürdürmek gibi bir tavır içerisinde olmadıklarına inanmak istiyoruz” dedi.

Çevreye zarar verecek

KYÖD Başkanı Tanta basın açıklamasına şöyle devam etti: “Demir-çelik sektörü, en çok enerji ve kaynak tüketen, kirletici unsurları en yüksek olan sektördür. Bu tür tesislerin çevresel etkilerinin sonuçları oldukça olumsuzdur.  Birincil etki havaya olmaktadır. Yoğun enerji kullanımı sonucunda açığa çıkan karbondioksit, üretim sırasında açığa çıkan Demiroksit, Karbondioksit, Karbonmonoksit, Nitrik asit gibi zehirli gazlar atmosfere verilecektir. Bu gazlardan kükürtoksitler ve azotoksitler yağışlarla asit yağmuru şeklinde yakın çevreye yağacak, toprağı ve suyu zehirleyecek ve uzunca bir süre asit kokusu net olarak çevresinde hissedilecektir. Asit yağmurları hem tarım topraklarını olumsuz etkileyecek, hem de orada yetişen ürünlerin sağlıksız olmasına neden olacak; dolayısıyla bu durumdan tüm kent halkı olumsuz etkilenecektir. Bir demir çelik fabrikasının herhangi bir bölgedeki faaliyeti; havayı, toprağı ve suyu kirleterek insan sağlığını önemli ölçüde tehdit etmektedir.”

OSB içinde olması avuntu

Başkan Tanta yeri konusunda henüz kesin bilgi aktarılmayan demir-çelik sanayinin, olası yerinin, Kentin doğusunu işaret ettiğini belirtti. Başkan Tanta “Korunması gereken doğal güzellikleri, turizm ve kültürel varlıkları, tarım alanlarıyla kentimiz, bir kez daha ağır sanayi için hedef seçilmiştir. Tartışılan tesis yerinin bir OSB içinde olması ise sahte bir avuntudur.  Bu tesisin OSB içinde yer alması; havayı, suyu, toprağı kirletmeyeceği ve karayolu-denizyolu-demiryolu ulaşımlarına yük getirmeyeceği anlamına gelmemektedir. Kent yaşayanları olarak; Nefes almak istiyor, sürdürülebilir bir yaşam hedefliyoruz. Yer altı ve yer üstündeki doğal yaşam kaynaklarımıza, doğal çevremize sahip çıkıyoruz. Doğal kaynaklarımızın, her ne ad altında olursa olsun yağmalanmasına, yok edilmesine Hayır diyoruz. Ve tüm Kocaelileri çevresel duyarlılıklarını arttırmaya, yaşam haklarına sahip çıkmaya çağırıyoruz” dedi.

Yerel yönetim mehter takımı gibi

Avukat Fahri Örengül ise yerel yönetimlerin çevre konusunda kendileri gibi düşünmediğini söyleyerek, “Yerel yönetimlerin çevre adına her şeyi yapma yetkisi var. Ancak yapmıyorlar. OSB denetimi yok. İlimiz yerelden değil Ankara’dan yönetiliyor. Bizimkilere ağaları Ankara’dan “Fabrika kurulacak” diyor. Başbakanla il sıkışabilen Ergün ve Pepe ilimizdeki çevre sorunlarını iletmeye tenezzül etmiyor. Bunlar aynı mehter takımı gibi. Bir ileri iki geri gidiyor” ifadesini kullandı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.