1. HABERLER

  2. Ceyhan: “Direksiyona oturup İzmit’i dolaşıyorum”  
Ceyhan: “Direksiyona oturup İzmit’i dolaşıyorum”  

Ceyhan: “Direksiyona oturup İzmit’i dolaşıyorum”  

AK Parti İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, önceki sabah ziyarete geldi. Kendisiyle kısa süreli bir sohbet imkanı buldum. İzmit’in halini sordum. “Biraz müdahil ol Başkan” dedim. Ceyhan, bütün samimiyeti ile kentle ilgili görüşlerini paylaştı.

A+A-

Öncelikle bir durumun altını çizmek isterim. Şemsettin Ceyhan’ın bu dönemde AK Parti İl Başkanı olması, Kocaeli için bir şanstır. Ceyhan, gerçek anlamda bu şehrin sokaklarının çocuğu. Bu şehirde büyüdü, ticaret yaptı, siyasete atıldı. Tanıdığım AK Partililer içinde diyaloğa en açık, eleştiriye en tahammüllü olanı. Zeki, takipçi.. O’nunla her şeyi tartışabilirsiniz. Ceyhan, siyasi önceliğini, “Bu koltuktan siyaseten daha yukarıya nasıl sıçrarım” düşüncesi üzerine yapan biri değil. Tam tersine, “Bulunduğum bu koltuğun hakkını nasıl veririm. Hep partime hem bu kente neler verebilirim” diye düşünen biri.

AK Parti İl Başkanı Tramvay Yolu inşaatı konusunda İzmit’in tahammülsüzlüğüne biraz sitem ediyor. Bu konuda bana da aynı şekilde sitem etti. Ceyhan da bu inşaatın İzmit’e sıkıntı getirdiğini kabul ediyor. Ama şöyle savunuyor:

“- Ben de akşamları, yanıma ailemi alıyor, kendi arabamın direksiyonuna geçip İzmit trafiği içinde dolaşıyorum. Halkın yaşadığı, tepki koyduğu sıkıntıları bizzat yaşıyorum. Hiçbir hizmet, zahmet çekilmeden olmuyor. Tramvay Yolu için önce alt yapının yerini değiştirmek lazım. Bunlar yapılıyor. Kolay iş değil. En geç Mart sonunda yol inşaatı bitecek. Nisan başında tramvay çalışmaya başlayacak. Bugün dükkanının önündeki yol kapalı olduğu için Belediyeye kızanlar, bu iş bittikten sonra önünden tramvay geçen dükkanının değerinin ne kadar arttığını görüp, teşekkür edecekler. İzmit’teki alt yapının düzensizliğinden kaynaklanan sıkıntılar oldu. Müteahhitten kaynaklanan bazı sıkıntılar oldu. Ama iş hızlandı. Nisan’da tramvay çalışmaya başlayacak. Herkes ne kadar önemli bir işin yapıldığını görecek. Biraz daha sabır. Biz sıkıntıları görmüyor değiliz. Biz de bu şehirde yaşıyoruz. “

İLÇE BELEDİYELERİNİ DENETLİYORUM

AK Parti İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, ilçe belediyelerini de sık sık ziyaret ettiğini söyledi, şunları anlattı:

“-İlçe belediyelerine belli aralıklarla gidiyorum. Seçim döneminde halkın önüne koydukları vaatler, projeler kitapçığını belediye başkanının önüne koyuyorum. Hangisini yaptınız?. Hangi proje hangi aşamada?. Şunu neden hala yapmadınız? diye soruyorum. Eğer ilçe belediyesinin Büyükşehir Belediyesi ile arasında bir sıkıntı varsa, gidip Büyükşehir Belediyesi’nde bu durumu takip ediyorum. Bu kentte bütün olup bitenlerin farkındayız. Emin olun herkes gayretli. Bu şehre iyi işler yapılması için büyük gayret sarf ediyoruz.”

Ceyhan, bütün bunları yaparken, kimse ile kavga etmeden, kentteki havayı germeden yapmaya da özen gösterdiklerini söyledi, “il başkanları” toplantılarına verdiği önemi şöyle anlattı:

“-İl başkanları ile sık sık bir araya gelmeye başladık. Ben bu toplantıları çok önemsiyorum. Ben masaya yüzde 56.5 oya sahip partinin il başkanı olarak oturmuyorum. O masada herkes eşit. CHP İl Başkanı Sarıbay ve MHP İl Başkanı Ünlü de çok yardımcı oluyor, çok katkı sağlıyorlar. 29 Ekim Cumhuriyet Yürüyüşü ilimizde bir ilkti ve çok önemliydi. Ortak akılla, oturup konuşarak, birbirimizi anlayarak bu şehrin pek çok sorununu birlikte çözeceğiz. Ben buna inanıyorum.”

AK Parti İl Başkanı Ceyhan’la bir çay içimlik sürede sohbet ettik. Doğrusu, İzmitli olarak moralim yükseldi.

*Zor; ama onurlu görev

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevinde üçüncü dönemini yaşayan İbrahim Karaosmanoğlu’na, partisinin genel merkezi çok zor, ama çok onurlu yeni bir görev yükledi.

Karaosmanoğlu, zaten Türk Dünyası Belediyeler Birliği’nin de Başkanlığı’nı yapıyor. Yeni üstlendiği görev, “Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Başkanlık Danışmanlığı”. Aslında, “Danışmanlık”  sıfatı bence zorlama bir sıfat. Karaosmanoğlu’na partisi çok önemsediği Diyarbakır Belediyesi’ni çekip çevirme, düzene koyup, rayına oturtma görevini vermiştir.

Malum, ülkemizin Güneydoğusu’nda çok üzücü olaylar yaşanıyor. Devlet, hükümet, “Terörle mücadele” konseptini değiştirdi. Bölgede halkın seçtiği Belediye Başkanları, “Teröre ve teröristlere destek oldukları” gerekçesiyle, OHAL kapsamında görevden alınıyorlar. Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı da bu kapsamda görevden alındı. Yerine kayyum olarak Ankara Etimesgut Kaymakamı Cumali Atilla Büyükşehir Belediye Başkanı olarak atandı.

Belediye Başkanlığı seçilerek gelinmiş bir görevdir. Çok başarılı bir kamu görevlisi olabilirsiniz. Çok başarılı vali, kaymakam, müsteşar olabilirsiniz. Ama bir kasabanın Belediye Başkanı olmak farklı bir şeydir. Biz, bu işin birbirinden ne kadar farklı olduğunu 12 Eylül 1980 döneminde çok net görmüştük. Bütün seçilmiş Belediye Başkanları görevden alınmış, yerlerine emekli askerler, hatta bazı küçük belediyelere astsubaylar atanmıştı. Halkla ilişki kuramadılar. O dönem, belediyeler için çok sıkıntılı dönem olmuştu.

Diyarbakır’da acil olarak bir şeyler yapılması gerekiyor. Şehrin, bombalı hendeklerle tahrip edilen bölgeleri yenilenecek. Diyarbakır’da belediyeyi yeniden çalıştırmak, kentin alt yapısını yeniden kurmak, kentteki huzuru tesis etmek lazım. Atanmış bir bürokratın, seçilmiş bir siyasetçi gibi bu işlere kısa süre içinde girişebilmesi pek kolay değil.

İşte bu noktada, deneyimli bir belediye başkanına ihtiyaç duyan hükümet, “İbrahim Ağabey”den yardım istiyor. Geçen gün Sayın Başkan’la görüştüm. Görevi kabul ettiğini, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin kayyum başkanı ile telefonda görüştüğünü anlattı. Başkan, büyük ve zahmetli bir ameliyattan çıktı. Ama kendisini iyi hissediyor. Önce bugünlerde Genel Sekreteri Büyükakın’ı Diyarbakır’a göndereceğini, daha sonra ilk fırsatta kendisinin gideceğini anlattı. Karaosmanoğlu, AK Parti için de, devlet için de çok önemli bir akil adam. Kendisine verilen yeni görev, çok onurlu ama bir o kadar da zor bir görev. Başkan’ın bu görevin altından da başarıyla kalkacağına, Diyarbakır’da çok ihtiyaç duyulan devlet-halk yakınlaşmasının oluşmasına büyük katkı sağlayacağına inanıyorum. Bundan sonra biz Kocaelililerin de, her zamankinden daha fazla Sayın Başkan’ın üzerine titrememiz gerekiyor.

*Canlı yayında yorumcu olmak

Ben ne kadar direnmeye çalışsam da, TV 41 Yönetim Kurulu Başkanı, sevgili dost Şahin Turgun, beni televizyon dünyasının içine sokmak için çok çalışıyor. Seçim dönemlerinde birkaç kez TV 41’de canlı yayınlara çıkmıştım. Yazı yazmak çok farklı, televizyonda canlı yayında bulunmak çok farklı bir iş.

TV 41’deki programların altından kalkmıştık. Geçen hafta 4 günlük tatil dönüşünde Şahin Turgun  “Abi, Kocaelispor-Altay maçının canlı yayın hakkını aldım. Maçı TV’den canlı yayınlayacağım. Senin maçı anlatacak genç arkadaşın yanında yorumcu olarak bulunmanı istiyorum” dedi.

Futbolsever olmak, belki on binlerce maç izlemiş olmak başka, bir televizyon canlı yayınında futbol yorumlamak başka bir şey. Ben (4-4-2)’den, (4-3-3)’den anlamam. Ama Şahin’i kıramadım. Geçen Pazar İsmetpaşa Stadı’nda boş tribünler önünde oynanan ve tam 8 golün atıldığı Kocaelispor-Altay maçında canlı yayında yorumcu oldum. Çok farklı bir iş. İsmetpaşa Stadı’ndaki daracık localardan birindeyiz. Önümüzde küçük ekran bir televizyon var. Bir yandan maçı, bir yandan TV41 kanalındaki canlı yayının görüntülerini izliyorsunuz. Küçük ekran TV üzerindeki “kulak anten” ile yayını alıyor. Ben heyecanlı bir anda sigaramı yakarken, antene kolum çarptı. Üzerime devrildi. Allahtan kameralar bizi göstermiyor. Rezil olmuştum. Maç yayını sonrası olumlu tepkiler aldım. Bu işi de kıvırmışız. Futbol yorumlamadım ama yeri geldikçe Kocaelispor tarihinden söz ettim. Kocaelispor maçı kazandı,  yaptığım işten keyif aldım.

Bugün, Kocaelispor Çorum’da. Belki de sezonun en zor maçı. Kaybetmezsek, bu grupta kesinlikle şampiyonluğun en büyük adayı olacağız. Bu arada, artık yapısı değişen, siyasetin dışına çıkan Birlikspor da PTT Ligi’ne yükselme mücadelesi yapıyor. Bu sezon Birlikspor’u da heyecanla takip edip, desteklediğimi belirtmek isterim.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
5 Yorum