1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Ceyhan, Kocaeli için bir şans
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Ceyhan, Kocaeli için bir şans

A+A-
Gazetemizin yeni binasına nazik ziyaretler devam ediyor. Pazartesi günü sabahı AK Parti İl Başkanı Şemsettin Ceyhan geldi. Uzun uzun sohbet ettik. Ceyhan’ı ben önceden tanımazdım. Gençlik Kolları Başkanıyken bir kez gelmişti. Hakkında iyi izlenim edinmiştim. Civelek’ten sonra, partinin yeni il başkanı aranırken, aslında ben adaylar içinde Zihni Yılmaz’dan yanaydım. Ceyhan’ın İl Başkanı olacağına da pek ihtimal vermiyordum. 
Partinin il Başkanı oldu. 7 Haziran seçimleri öncesi bir sabah Sekapark’ta bir kafede kahvaltı yaptık. Çok beğenmiş, etkilenmiştim. AK Parti’de kimseye durduk yerde paye vermiyorlar. Yakından tanıdıkça anladım ki, Şemsettin Ceyhan da üstlendiği bu görevi taşıyabilecek kalitede, önemli bir adam. Üstelik, bir kent için genel ve yerel iktidarı elinde tutan partinin İl Başkanı’nın karakteri son derece önemlidir. Şemsettin Ceyhan, insanlık kalitesi yüksek, yüreğinde kin ve nefret değil, sevgi ve muhabbet taşıyan önemli bir adam. Bu nitelikleriyle de,  Ceyhan’ın AK Parti Kocaeli İl Başkanı olması, bu kent adına bir kazançtır diye düşünüyorum. 

*“KENDİME HEDEF BELİRLEMEDİM”
Ceyhan ile, gazete binasında kahvaltı masasında sohbet ettik.  Haldız Kardeşler’den Veli (AK Parti İl Yönetim Kurulu Üyesi), Recep(Gazetenin İmtiyaz sahibi) ile, parti il yönetiminden Mustafa Kocaman, Ahmet Berberoğlu, Orhan Barış, gazetenin Mali ve İdari İşler Müdürü Levent Kadıoğlu da vardı. Partinin 2002 yılındaki kuruluşundan buyana, bütün İl Başkanları ile muhabbetim olmuştur. Nihat Ergün, İbrahim Karaosmanoğlu, Fikri Işık, Zeki Aygün, Mahmut Civelek ile pekçok kez bir araya geldik. Şemsettin Ceyhan ile bu ikinci görüşmemizdi. Üzerinde, 1 Kasım seçimlerinde partisinin elde ettiği gerçekten büyük seçim zaferinin rahatlığı vardı. Ceyhan’a, “Başkan 2019 göz açıp kapayana kadar gelir. 1 Kasım’da siyasetteki rüştünü ispatladın. Kendin için ne düşünüyorsun? diye sordum. 
Yanıtının samimiyetinden şüphem yok: 
“- 2019’a kadar İl başkanlığı görevini en iyi şekilde yerine getirmek istiyorum. Normalde kongremiz 2018 yılında. O tarihe kadar kendimle ilgili, kendi siyasi geleceğimle ilgili hiçbir hesabım olmaz. Partim bana en onurlu, en önemli görevi verdi. Belediye Başkanlığı, milletvekilliği gibi bir beklentim yok. Elbette siyasetin içindeyim. Ama hesap içinde değilim. Bizi nereye götürür hep birlikte göreceğiz.” 
Ceyhan böyle diyor. Ama partinin tarihinde ilimizdeki il Başkanlarının siyasi kaderlerini hepimiz biliyoruz.  Ceyhan’ın, eğer hala AK Parti iktidarları devam ediyorsa, eski İl Başkanları Nihat Ergün, Fikri Işık seviyelerine gelebileceğine; yaşı çok genç olmasına rağmen, mevcut yerlerin boşalması halinde İzmit ya da Büyükşehir Belediye Başkanlığı için düşünülebileceğine inanıyorum.

*EN BEĞENDİĞİM LAFI 
Şemsettin Ceyhan ile, yaklaşık 3 saat sohbet ettik. Genellikle kiminle olursa olsun bir sohbetin ilk yarım saatinden sonra dağılırım. Çünkü biz zamana karşı bir iş yapıyoruz. Fiilen işin içinde olmadan kaybettiğim her dakika işimi iyi yapmak için engeldir diye düşünürüm ve dikkatim dağılmaya başlar. 
Ceyhan’la sohbetten sıkılmadım. Doğal bir güler yüzü var. Samimiyetini, insanlığını kolaylıkla algılayabiliyorsunuz. Bir bakıma, parti içinde tam anlamıyla Fikri Işık ekolü. Zaten sohbet sırasında da sık sık, “Benim üzerimde Nihat Ergün, İbrahim Karaosmanoğlu ve Fikri Işık’ın büyük emeği vardır. Ben onların izinden giderim” dedi. 
Onca sohbet içinde bir cümlesini not aldıktan sonra, altını çizdim. Ceyhan aynen şöyle dedi:
“- 1 Kasım seçimlerindeki zafer, bize 7 Haziran’ı unutturmayacak.”
Aslında bu söz, bugün AK Parti’de siyaset yapan herkesin, her an beyninde döndürmesi gereken cümledir. Ceyhan, seçim sonuçlarının analizini çok iyi yapmış. Şunları söyledi:
“-Ben  1 Kasım’da yüzde 52-52.5 bekliyordum. Kocaeli’de 7 nci milletvekilliğini ya 2 bin oyla kazanırız, ya 2 bin oyla kaybederiz diye görüyordum. Aslında 7 Haziran’da sandık başlarında partimiz adına kim varsa, 1 Kasım’da da aynı arkadaşlar vardı. Ama daha iyi motive ettik. Bir tek oyun önemini anlattık. Ortaya bu tablo çıktı. Bana göre, aslında AK Partili olmayan, ama 1 Kasım’da AK Parti’ye oy veren yüzde 10’luk bir kitle var. Bu kitleyi elimizde tutmalıyız. 7 Haziran’da gördük ki, bu kitle başka partilere oy verdiğinde biz yüzde 40’lara iniyoruz ve tek başımıza iktidarda kalamıyoruz.” 
Ceyhan, dersine iyi çalışanlardan. Kocaeli’de  1950 seçimlerinde DP % 59.3 oy almış.  1954’de yine DP’nin ilimizdeki oyu  %60.3’ü bulmuş. AK Parti’nin 1 Kasım seçimlerinde bu kentte aldığı oy oranı, Kocaeli tarihindeki en yüksek 3 üncü oran. Ceyhan, “Ortaya çıkan bu muhteşem sonuç nedeniyle kent halkına zaten her fırsatta teşekkür ediyorum. Ama en çok teşekkürü hak edenlerin başında da birlikte çalıştığım il yönetim kurulu üyesi arkadaşlarım geliyor” dedi.

*ADAMCILIK DEĞİL, EKİPÇİLİK ÖNEMLİ
AK Parti İl Başkanı Şemsettin Ceyhan,  2018’de girecekleri kongreler süreci için önemli bir değerlendirme yaptı, “Bana kalsa,  bütün kongrelerimiz birden fazla listeli olabilir.  Ben adamcılık yapmam. Kimsenin adamı olmam, kimse benim adamım olsun istemem. Ama ekipçiyimdir. Siyasette ekip adamı olmak önemlidir.”
Ceyhan,  bütün hayatını siyasete adamış, günün her saatinde siyaset yapan biri de değil.  “Gece geç saatlere kadar iş bırakmamaya özen gösteririm. Benim bir ailem var. İş zamanı işimi yapar, akşam evime giderim. Fırsat buldukça, kızımla İzmit sokaklarında el ele yürümekten keyif alırım” dedi. Üst üste seçimlerin gerilimi ve yorgunluğunun ardından teşkilatı 2 ay relaks bıraktığını, ocak ayından itibaren parti içi eğitimlere yeniden ağırlık vereceklerini anlattı. Kendisi de büyük olasılıkla okulların yarı yıl tatilinde,  ailesiyle kısa bir tatil planlıyor. 

*“TEK HEDEF VERİLEN SÖZLERİN HAYATA GEÇMESİ”
Ceyhan, bu kentin insanı. Bu kenti seven biri. AK Parti İl Başkanı olarak kendi misyonunu şöyle açıkladı:
“-Seçim döneminde bu şehre sözler verdik. İnsanlar bize inandı, güvendi. Benim birinci görevim, verdiğimiz bu sözlerin hayata geçmesini takip etmektir. Bir köprü, bir ay gecikir, bir yol iki ay gecikir. Ama kentte verdiğimiz bütün sözleri tutmamız gerekir. Bu konuda ben üzerimi düşeni yapacağım.” 
Ceyhan,  CHP ve MHP’ye nezaket ziyaretleri yapmayı planlıyor. Şunları söyledi:
“-Kimse bana hemşericilik ilişkisi ile gelmesin. Gerektiğinde başka partilere mensup insanların hukukunu korumak da benim sorumluluğum. Seçim öncesinde MHP İl Başkanı Aydın Ünlü’den bir talebim oldu. Bunun ne olduğunu söyleyemem. Ama sağolsun Ünlü talebimi yerine getirdi.  Ben de bir CHP’li veya MHP’li arkadaşım hakkı olan bir şeyi talep ederse, elimden geleni yaparım.  Bizim bu siyasi görevlerimiz elbet bir gün bitecek. Ben bu şehirde herkesle iyi ilişkiler içinde yaşamayı öncelikli hedef kabul ederim.” 
*BİRLİKTE KOCAELİSPOR MAÇINA GİDELİM 
İl Başkanı Şemsettin Ceyhan’ın benden iki talebi oldu. 
Birincisi, “Abi bizim partiyi yazarken (AKP diye yazma. Bizim resmi kısaltılmış adımız (AK Parti’dir) dedi. Ceyhan’a, (AK Parti) diye yazmanın kimi zaman başlık estetiğine uymadığını anlattım. Ama bu yazıda Ceyhan’ın istediği gibi yazmaya da dikkat ettim, farkındasınızdır. 
Bir de, “Bizi Kocaelispor düşmanı gibi gösterme. Sen de Birlikspor’a düşman olma. Destek ver” dedi. 
Ceyhan, Kocaelispor Başkanı Bahri Yavuz’dan “Bahri Ağabey” diye söz ediyor. “Ben Kocaelispor’a para bulamam. Ama Bahri Ağabey ne talep ederse, yapmak için çaba harcarım. Elbette ben de Kocaelisporluyum. Ama kulübün maddi durumu çok kötü. Kocaelispor’un net borcunu Bahri Ağabey bile bilmiyor” şeklinde konuştu.
Sözleştik, ilk fırsatta birlikte Kocaelispor maçına gideceğiz. “Ben Şeref Tribünden hoşlanmam. Orada oturmam” dedim. Ceyhan, “Bana da uyar. Birlikte gidelim, nerede istersen orada otururuz” dedi.
AK Parti İl Başkanı Ceyhan ve beraberinde gelen arkadaşları ile muhabbetten büyük keyif aldım. Herkese kolay inanan, herkese çabuk güvenen bir yapım vardır. Ama Ceyhan konusunda yanıldığımı sanmıyorum. Kocaeli siyasetinde daha önemli yerlere gelecek biri olduğunu düşünüyorum. Üstelik bu kente de gerçekten fayda sağlayacak biri.. 
*Yürü Meral Abla
MHP Türkiye’ye lazım.. 1 Kasım seçimlerinden sonra MHP’de değişim şart.. Partinin 2019’daki seçimlere Devlet Bahçeli liderliğinde gitmesi mümkün değil. Bu değişimi, Bahçeli de engelleyemez..
MHP’de birkaç yeni lider adayı var. İzmitli Meral Akşener de, “Ben adayım” demedi ama,  “Her türlü göreve hazırım” diyerek, olağanüstü kurultay istedi.. Akşener İzmit kızıdır. Sağlam karakterdir.. Ciddidir, samimidir. Liderlik vasıflarını taşır. 
Siyasete girişini biliyorum; 1994 yerel seçimlerinde DYP’nin İzmit Başkan adayıydı. Seçim gecesi, sonuçları gazetede takip ediyorduk.  CHP adayı Sirmen, DYP adayı Akşener de gazetedeydi. Gece yarısına doğru sonuç belli oldu. Sirmen kazanmıştı,  Akşener kendisine has samimiyetle Sirmen’i kutladı. Siyasi hayatında önü o gece açıldı. İzmit Belediye Başkanı olamadı ama, milletvekili oldu. Sonra İçişleri Bakanı.. Çiller ile ters düştü. MHP’ye geçti. Türkiye’nin gördüğü en başarılı TBMM Başkan Vekili oldu. Şimdi, MHP’nin genel başkanlığına aday. Yapar, partiyi zıplatır.. 
Meral Akşener bu çağrıyı yapmış, kendisine ortaya koymuşsa, olağanüstü kurultay çağrısı için öncelikle MHP Kocaeli kurultay delegeleri imza vermelidir. Bıraksınlar kısır siyaseti. İl Başkanı Aydın Ünlü dahil, ilimizdeki bütün MHP kurultay delegeleri, Akşener’in yanında yer almalıdır. 
*Ağır Abi’ler Başiskele’den
CHP, 12 ilçeden 8’inde kongreleri yaptı. Aslında ortaya çıkan tablo ile,  27 Aralık’taki il kongresinin de rengi belirleniyor. İlimizde son yıllarda en hızlı gelişen ilçe Başiskele. Başiskele sınırlarında pekçok lüks konut, villa sitesi yapıldı. Hemen hemen bütün siyasi partilerin önemli isimleri de Başiskele’de ikamet ediyor,  bu nedenle partilerin Başiskele örgütlerine kayıtlı. 
Önceki gün CHP Başiskele İlçe Başkanı İrfan Keskin, yanında değerli dost, ilçe yönetim kurulu üyesi Vacit Çelik ile birlikte pazar günü yapılacak kongre davetiyesini getirmek için gazeteye geldiler. Biraz sohbet ettik. CHP Başiskele kongresi öncesi ilçe yönetim kurulu için bir sıkıntı yok. Ama Başiskele ilçesinden seçilecek 18 il kongresi için sıkıntı var. 27 Aralık’taki il kongresinde İl Başkan adayı olmasına kesin gözüyle bakılan Cengiz Sarıbay, yine isimleri il başkan adaylığı için geçen Hüseyin Acurman ve Fahri Örengül, Başiskele’de oturuyorlar. Bu üç isim, 18 kişilik il kongresi delegesi içinde yer alacak. Bu nedenle, bazı parti ilçe yöneticileri il kongresi delegesi olamayacak. 
CHP’nin önemli isimlerinden  Prof.Dr.Hurşit Güneş’in de yarın yapılacak Kandıra kongresinden il delegesi olması bekleniyor.
Bu yazı toplam 787 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.