1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Ceyhan’la kahvaltı
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Ceyhan’la kahvaltı

A+A-
Normal zamanlarda çok nazlanır, bin dereden su getirip teklifleri geri çeviririm. Ama şimdi seçim zamanı.. Siyasetin ne kadar içinde olur, siyasetçilerle ne kadar temas kurabilirsem, işimi de o kadar iyi yapabilirim. Bu bağlamda, AKP İl Başkanı Şemsettin Ceyhan’ın, “Birlikte bir kahvaltı edelim” teklifini, hiç nazlanmadan kabul ettim.
Ceyhan’dan önceki İl Başkanı Mahmut Civelek’le bu kahvaltı işini rutine bağlamıştık. En geç iki ayda bir, ya AKP il merkezinde, ya gazetede sabah erken saatlerde kahvaltıya otururduk. Ceyhan ile dün ilk kez  yaklaşık 3 saat sohbet imkanı buldum..
Bu tür randevular CHP’lilerle akşam iş bitişinde, “rakı-balık” ortamında iyi gidiyor. AKP’lilerle ise, sabah kahvaltısı en iyi randevu zamanı. Sekapark’ta parti yöneticisi Nuri Güney’in işletmecisi olduğu kafede-üstelik benim için salonlardan birini kapattılar, sigara içmeme izin verdiler- Ceyhan’la buluştuk. 
AKP il Başkanının ağzından ilginç tespitleri, bugüne kadar hiç açıklanmamış bazı gerçekleri aşağıda bulacaksınız. Ama önce kısaca bir karakter analizi yapmak gerekiyor. Şemsettin Ceyhan’ı AKP’de İl Gençlik Kolları Başkanı olduğu dönemlerde tanımıştım. Gölcük’ün köylerinden, gürcü. Hani sıksak, benim anne tarafından akraba çıkarız. Sempatik, rahat bir adam. Ceyhan’la yaptığımız görüşmenin hiçbir anında sıkılmadım.  Mahmut Civelek’ten çok farklı bir karakter. Civelek’i dost kabul etmiştim. Ama ketumdu. Üstelik, eleştiriye tahammülsüz tarafı vardı. Hep kendi partisi övülsün, en küçük bir eleştiri yapılmasın isterdi. Ceyhan öyle değil. Sohbetin bir yerinde şunları söyledi:
“- Beni, partimi, partimin insanlarını, hatta Cumhurbaşkanımızı herkes eleştirebilir. Hiç kimse her şeyi doğru yapamaz. Hakaret içermeyen her türlü eleştiriyi kabul edebilirim. Zaten herkes aynı şekilde düşünüyor olsa, demokrasinin bir anlamı kalmazdı.”
………..
Ceyhan, seçime 40 günden az kalan bu dönemde, Kocaeli’de her açıdan en iyi durumdaki teşkilatın kendileri olduğuna inanıyor. Seçime kadar olan dönem için bütün programların yapıldığını, Bakan Işık’ın bile teşkilatın ve SKM’nin programlarına hiç itirazsız uyduğunu anlattı, “Göreceksin, her geçen gün bizim çizgimiz yukarıya doğru çıkacak. Muhalefetinki düşmeye başlayacak” dedi. 
AKP İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, Bakan Fikri Işık’ın aday tanıtım toplantısında ortaya koyduğu 583 binlik oy hedefinin çok titiz analizler sonucu ortaya çıktığını da söyledi, “Hedef” olarak koydukları bu rakamın üzerine çıkacaklarını iddia etti. Ceyhan şöyle anlattı:
“-2007 seçimleri öncesi Nihat Ergün, hedefi 367.500 oy olarak açıklamış. Seçimde 370.242 oy aldık. 2009’da Nihat Ergün 410 bin oy hedefi koymuş. Seçimde 420 bin oy aldık. 2011 seçimleri öncesinde yine Nihat Ergün 485 bin oy hedefi koymuş. Seçimde 501 bin oy aldık. 2011 seçimlerinde Fikri Işık 518.131 oy hedefi açıkladı. Seçimde 518.309 oy aldık. Yani her seçimde ortaya koyduğumuz hedefi geçtik. 7 Haziran seçimlerinde de 583 bin oy hedefinin üzerine çıkacağız.”
Ceyhan, parti olarak Türkiye’deki hedeflerinin kesinlikle Anayasa değiştirecek çoğunluk, Kocaeli’de de 8 milletvekilliği olduğunu üzerine basarak söyledi, “Bu hedefler ulaşılmaz değil. Kocaeli’de MHP’nin işinin zor olduğuna inanıyorum. Yüzde 15’i bulamayacaklar. Biz 8 yapacağız” dedi.
………
AKP il Başkanı, aday listesi açıklandığında, parti teşkilatlarında yüzde 20’lik bir hoşnutsuzluk olduğunu, bunun ortadan kalktığını anlattı. CHP’nin liste başına bir kadın aday koyarak ezber bozduğunu bu liste ile küçük bir artı yakaladığını, ama CHP liste başında yer alan Fatma Hanım’ın siyasette bilinen, tanınan biri olmadığı için, gerileme başladığını söyledi. MHP’de ise, Saffet Sancaklı’nın liste başına konulmasıyla büyük sıkıntılar yaşandığını öne sürdü. 
……..
Ceyhan’a, “İl başkanlığı sürecinde eski Başkan Mahmut Civelek seni desteklemiyordu. Civelek’e rağmen il başkanı olarak atandınız. Daha sonra aday listesi oluşurken, senin Civelek’in durumu hakkında müdahalen oldu mu?”diye sordum.
Böyle bir soruyu Mahmut Civelek’e sorsanız, başka konulara girip, laf kalabalıklığı ile, sorduğunuz soruyu unuttururdu. Ceyhan çok net açıkladı:
“-Mahmut Ağabey’in yerine beni istemediği sır değildi. Ben İl başkanı oldum. Aday listelerinin oluşum sürecinde Sayın Başbakan’la da birkaç kez görüştüm. Bizim görüşmemizde isimler konuşulmadı. Listenin nasıl yapılanması gerektiği, ilkeler konuşuldu. Şahsen ben, Mahmut Ağabey’in aday listesinde yer almasını isterdim ve hak ettiğini düşünüyordum. Ama Sayın Başbakan’ın tasarrufu bu yönde oldu.” 
Ceyhan’a, “Nasıl olsa artık her şey geride kaldı. Temayülden kimin çıktığını söyler misin?” dedim.  Av.Halit Çokan’ın temayülde birinci çıktığını söyledi, “Ben de 2011’de ikinci çıkmıştım. Listeye giremedim. Temayülden çıkan sonucun doğrudan listeye yansımayacağını herkes biliyordu” dedi. 
Ceyhan, 23 Mayıs mitinginde öyle rakamlara çok fazla takılmıyor. 23 Mayıs’ta büyük bir miting için teşkilat olarak elden gelen bütün çabayı göstereceklerini, Perşembe Pazarı alanına en az 100 bin kişi hedeflediklerini söyledi, “Benim görevim, bu kentteki herkese mitingi duyurmak. Mitinge gelmek isteyeni o meydana getirmek. Rakamlara takılıp kalmam” dedi. 
………
Ceyhan, bu seçim döneminde şehrin bayraklarla, gelişigüzel afişlerle kirletilmemesi konusunda kendisinin öncü olduğunu, diğer partilerin altına imza koydukları protokole uymaları halinde kendilerinin de uyacağını anlattı. 39 yaşında il başkanı olduğunu, gençlik kollarından teşkilat başkanlığına gelişinin partide bütün gençlere örnek oluşturduğunu anlattı, “Ben sokaktaki adamım. Şemsettin Ceyhan olarak bu makama geldim. Elbette siyasette hedeflerim var. Ama bu hedeflere ulaşmak için kişiliğimden, karakterimden ödün vermem. Ben bu şehrin çocuğuyum ve bu görevimde bu kent için elimden geleni yapacağım” dedi.
Kahvaltı bitti. Kahveleri içerken, “Bir şeyin daha bilinmesini istiyorum” dedi, devam etti:
“-Ben bu şehir için, bu şehrin gençliği için Kocaelispor’un önemini çok iyi biliyorum. Kocaelispor’un bugünkü yönetimine, Bahri Yavuz ve arkadaşlarına her zaman desteğe hazırım. Birlikspor’a düşman değilim. Birlikspor da bu kentin takımı, Kocaelispor da. Bahri Yavuz ve yönetiminin talebi halinde, Kocaelispor için elimden gelen her şeyi yapacağımın bilinmesini isterim.” Mahmut Civelek, Kocaelispor konusuna da çok uzaktı. Ceyhan öyle değil. AKP’de Ceyhan’la yeni bir dönem başlamış gözüküyor. Kuşkusuz, 7 Haziran’da çıkacak sonuç, Ceyhan’ın siyasi kariyeri üzerinde de belirleyici olacak.
Bu yazı toplam 477 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.