1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Cezaevleri adam almayacak
Cezaevleri adam almayacak

Cezaevleri adam almayacak

Farkında mısınız?.. Türkiye'de her gün onlarca insan tutuklanıyor, cezaevlerine atılıyor. Cezaevlerinde henüz hüküm giymeden, yargılanmadan, hatta doğru dürüst haklarında suçlama yapılmadan

A+A-

Farkında mısınız?.. Türkiye'de her gün onlarca insan tutuklanıyor, cezaevlerine atılıyor.

Cezaevlerinde henüz hüküm giymeden, yargılanmadan, hatta doğru dürüst haklarında suçlama yapılmadan yatan General sayısı 31'e yükselmiş...

Hükümete muhalif olduğu, hükümeti devirmek için plan yaptığı iddia edilen ya da öyle olduğundan kuşkulanılan herkes savcılar tarafından çağırılıyor. Birkaç gün sorgunun ardından tutuklanıp, cezaevine konuluyorlar.

Sıkıyönetim dönemleri haricinde bu kadar çok insanın şüphe üzerine tutuklanıp, cezaevine konulduğunu duymamıştım. Hırsızlık, cinayet gibi suçlar artık unutuldu. Hükümetin ya da Başbakan'ın kötülüğünü istemekle suçlanan biri varsa hemen içeri atılıyor.

Cezaevlerinde binlerce tutuklu var. Mahkemelerin önünde yüzlerce kalın dosya... Bu davaların kolay kolay altından kalkmak olası değil.

Özellikle bir iktidar değişikliği hâlinde, Türkiye'de bir büyük genel af da kaçınılmaz gözüküyor. Ya da AKP iktidarda kalacaksa, yeni duble yolları, yeni toplu konutları falan biraz erteleyip, bol bol yeni ve büyük cezaevi yapmaları gerekecek.

Son haftada yeni skandallar patlar mı?

Türkiye'de 12 Haziran seçimleri öncesindeki en önemli siyasi faktörler arasına “Skandal” kasetler, ses kayıtları da girdi. Artık seçim için son hafta…

Bu son hafta da TSK, Kılıçdaroğlu, Erdoğan ya da MHP'liler ile ilgili yeni kasetler, kayıtlar, skandal iddialarının ortaya atılacağı konusunda iddialar, ihbarlar var. Bu saatten sonra seçmenin etkilenmesi karar değiştirmesi zor görünüyor. Ama burası Türkiye... Bakarsınız öyle kasetler çıkar ki, toplumu derinden sarsar. İnsanları yüreğinden yaralar.

Umalım ki böyle şeyler olmasın.

Siyaset yapanlar için seçimleri kazanmak ya da kaybetmek önemli. Ama siyaset kurumuna karşı halkın güvenini korumak, siyaset kurumunu halkın gözünde daha da itibarsız ve güvensiz görünmekten sakınmak ve korumak da siyaset yapanların önde gelen görevi ve sorumluluğu olmalı…

Şimdi de EHEC çıkarttılar

Dünyada sağlık sektörü, özellikle büyük ilaç üreticileri, genellikle bir yıllık periyotlarla mutlaka insanları tedirgin edecek bir hamle yapıyorlar.

Geçtiğimiz yıllarda önce “Kuş gribi” ortaya atıldı. Sonra bütün dünya “Domuz gribi” korkusunu yaşadı.

Bu tür salgın söylentileri ile dünyada en çok tedirgin olan toplumlardan biri de ne yazık ki biz oluyoruz. Ülkeyi yönetenler ayrı panik, ülkede yaşayanlar ayrı panik oluyorlar. Gelsin ilaçlar, gitsin aşılar. Milyon dolarlarımız gidiyor.

Bu yıl da “EHEC” diye bir virüsü ortaya attılar. Hayret ki, bu kez yeni virüsün çıkış yeri Avrupa oldu. Salatalık üzerinden insanlara bulaştığı söylendi. Sonra, bütün sebzelerde bu virüsün bulunduğu iddia edildi. Avrupa'nın sekiz ülkesinde, bu yeni virüs nedeniyle 20 kişinin öldüğü, çok fazla insanın da tedavi altına alındığı haberleri yayılıyor.

Yakında, “EHEC” in aşısını bulduk, ilacını yaptık diyecekler.

Bu işlere hiç inanmıyorum.

Trafik lambalarını ıslak bezle silmek lazım

Biraz geç geldi ama artık yaz mevsimine girdik. Güneş, sıcak ve aydınlık yüzünü gösteriyor.

Karayollarının ilimizden geçen bölümlerinde, neredeyse adım başı trafik ışıkları, kavşaklar var. Yazın güneş vurduğunda, bu lambaların özellikle uzaktan gözükmesi hayli zor oluyor.

Sabah saatlerinde doğuya dönük lambalar, akşam saatlerinde batıya dönük lambalar, güneşin vurması ile etkisini kaybediyor.

Üstelik bizim kentimizde Karayolları pek tembel. Önemli kavşaklardaki trafik lambalarının üzeri kalın bir toz ve pislik tabakası ile kaplanmış. Pis lambalar hiç gözükmüyor. Uzaktan hızla kavşağa yaklaşan aracın sürücüsü, kavşaktaki ışığın rengini fark edemiyor.

Sorunun çözümü çok basit... İki-üç tane ekip yapılacak. Ellerine ıslak bir bez ya da su kovasına batırılıp çıkartılan bir fırça verilecek. Lambaların üzerindeki toz tabakası silinecek...

Büyük bir kaza olmadan, can ve mal kaybı yaşanmadan, birilerinin bu iş ile ilgilenmesi gerekiyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.