1. YAZARLAR

  2. Mustafa OKÇU

  3. CHP 19. OLAĞANÜSTÜ TÜZÜK KURULTAYI
Mustafa OKÇU

Mustafa OKÇU

Yazarın Tüm Yazıları >

CHP 19. OLAĞANÜSTÜ TÜZÜK KURULTAYI

A+A-

Ana muhalefet partisinin tüzük kurultayı, alternatif siyaset arayışı olarak değerlendirilmelidir. Türkiye toplumu siyaset yapanlara, demokratik sürdürülebilirliği sağlama sorumluluğunu yükledi. Halk demokratik sistemi, çatışmaları önleyen, sorunların çözümünü, değişimi ve gelişimi sağlayan sistem olarak sahiplendi. Türkiye siyasetinden beklenilen, demokratik sürdürülebilirliğin kurumsallaşmasını başarmaktır. Demokratik Hukuk Devletinin inşasını, en kapsamlı, en demokratik, en eşitlikçi, en evrensel kural ve kurumlarla tamamlamaktır. 

CHP GENEL BAŞKANININ KABUL EDİLEBİLİRLİĞİ
CHP Genel Başkanının, kapsayıcılığı ve demokrasiyi gözetmeye çalıştığına inanılmaktadır. Ben merkezli siyasi liderliği yansıtmaması en belirgin özelliğidir. Genel başkanlığı, hayata tutunma mücadelesinde, kendisini en verimli gerçekleştirme çabasında biriktirdikleriyle yerine getirmeye çalıştığı hissedilmektedir. Genel başkanlığını kabul edilebilirliğe taşıyan adalet yürüyüşü bunun en önemli göstergesidir.

CHP GENEL BAŞKANININ SORUMLULUĞU
Genel başkan üstlendiği sorumluluğu, verilen desteği çoğaltarak başaracağına inanmaktadır. Genel başkanlığa, parti içi mücadelelerle ulaşmadığının bilincindedir. Hayata tutunma mücadelesinde biriktirip yansıttıklarının uygun olmasıyla, CHP siyasetini temsil edebilecek sorumluluğa taşınmıştı. Genel başkanlık sorumluluğunu yerine getirirken kendisine yardımcı olacak kadrolar da benzer şekilde oluşturulmuştu.

CHP’NİN DEĞİŞTİRİLEMEYEN KONUMU
CHP’nin Tüzük kurultayına sürüklenmesi, alternatif siyaset ihtiyacını karşılayamamasındandır. Yeni iktidar ihtiyacının yoğunlaştığı dönemde, ana muhalefet konumunu, alternatif siyasete taşıyamamanın baskısı altındadır. Yapısal sorunlarıyla yüzleşmesine, demokratik dönüşümünü tamamlamasına ihtiyaç vardı. Bunun için ya halkla, üyelerle kapsamlı çalışmalar yaparak, aşağıdan yukarıya işleyen demokratik kurumsallığı sağlayacaktı. Ya da, liderin ve merkez kadroların kararlılığı ile demokratik değişiklerle ulaşılacak demokratik sürdürülebilirliği kurumsallaştıracaktı. CHP, her iki demokratik dönüşüm yöntemini de başaramadığı için alternatifliğe ulaşılamamaktadır.

CHP SİYASETİNİN KENDİSİNİ YENİDEN ÜRETEMEMESİ
CHP siyaseti, önceki genel başkan döneminde, vesayet sistemini benimsemese bile gözeten siyaset olarak konumlandırılmıştı. Lider ve merkez kadro dışındaki kadrolardan beklenilenler de, lidere ve merkeze bağlı çalışmalara katılarak, çok fazla çalışarak, istenilen ve beklenileni yerine getirmeleriydi. Genel başkanın ve kadroların yüzleşmesi, aşabilme kararlılığını sergilemesi gereken, “rejime bağlı siyaset” olarak tanımlanan bu yaklaşımdı. Genel başkan, CHP siyasetinin demokratik dönüştürücü siyaseti temsil etmesi mücadelesinin içerisinden gelmemişti.  Bu nedenle, CHP’nin konumlandığı siyasetin, demokratik dönüştürücü siyasete dönüşmesinde yeterliliği sağlayamamaktadır. CHP’nin mevcut konumunu, en kapsamlı, en demokratik yaklaşımlarla iktidara taşımaya çalışmaktadır. Merkez kadro ve diğer sorumluluk alanlarını da bu yaklaşımla oluşturabilmektedir.

TÜZÜK KURULTAYINDAN YANSIYANLAR
Genel başkan ve merkez kadro, tüzük kurultayında, genel başkanın belirleyiciliğini gözeten ancak kimseyi dışarıda bırakmamaya çalışan eğilimi sergiledi. Parti içi muhalefet ise CHP siyasetinin demokratik dönüşümcü duyarlılığını nispi olarak yansıtmaya çalıştı. CHP siyasetinin demokratik dönüşümünü sağlayacak dinamizm hissettirilemedi. Demokratik dönüştürücü siyasetin olmazsa olmazlığı, demokratik kurumsal sürdürülebilirliğin vazgeçilmezliği ortaya konulamadı. Demokratik Hukuk Devletinin inşasının, en kapsayıcı, en demokratik, en eşitlikçi, en evrensel kural ve kurumlarla tamamlanması heyecanı oluşturulamadı.

Bu yazı toplam 1208 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.