1. YAZARLAR

  2. Mustafa OKÇU

  3. CHP “ADALET VE CESARET” KURULTAYI
Mustafa OKÇU

Mustafa OKÇU

Yazarın Tüm Yazıları >

CHP “ADALET VE CESARET” KURULTAYI

A+A-

Ana muhalefet partisi, demokratik dönüştürücü siyasete en fazla ihtiyaç duyulan dönemde, 36. olağan genel kurulunu “ adalet ve cesaret “ temasıyla gerçekleştireceğini açıkladı. Adalet yürüyüşünde sergilenen, halkın kendisi gibi olma yaklaşımlarının merkeze alınması sağlanmaya çalışılıyor.  Adalet yürüyüşünde Genel Başkanın, hayata tutunma mücadelesinde biriktirdikleriyle, kendisini en verimli gerçekleştirme çabasındaki, direnci ve kararlılığıyla, halkın kendisi olma halini yansıttığına ve başardığına vurgu yapılmaktadır. Halkın, hayata tutunma mücadelesinin sahiplenilmesiyle, kendiliğindenliğin, kitleselleşmenin, toplumsal muhalefetle bütünleşmenin sağlanabileceği hissettirilmeye çalışılmaktadır.

ADALET, DEMOKRASİ, EŞİTLİK PLATFORMU

Demokratik dönüştürücü siyaset anlayışının merkeze alınmasını sağlamak için, adalet, demokrasi, eşitlik platformu yaklaşımlarının sergilenmesine ihtiyaç vardır. Adalet yürüyüşünün, kendiliğindenlikle bütünleşen, halkın kendisi olma kararlılığını yansıtan kabul edilebilirliği bu yaklaşımların sergilenmesiyle sağlanabilecektir. 

DEMOKRATİK DÖNÜŞÜM DÖNEMİNİN SORUNLARI

Türkiye, demokratik dönüşüm döneminin sorunlarıyla uğraşıyor. Vesayet sisteminin yerine Demokratik Hukuk Devletinin inşası sağlanamadığı için yaşadığımız sorunlar giderek yoğunlaşıyor. İktidar partisi,  Demokratik Türkiye Dönüşümünü kendi anlayışını merkeze alarak karşılamaya çalıştığı için yeterli olamıyor. Ana muhalefet partisi ise vesayet döneminin siyasi alışkanlıklarını aşamadığı, yapısal demokratik dönüşümünü tamamlayamadığı için alternatif olamıyor.

LİDERE VE MERKEZE BAĞLI SİYASET

Türkiye siyasetinin temel açmazı, lidere ve merkeze bağlı siyasi işleyişlerini demokratikleştirememesidir. Vesayet sisteminin sürdürülemez olduğu kabullenilmesine, değişmesi mücadelesi verilmesine, vesayet sisteminin çözülmesi sağlanmasına rağmen, vesayet dönemi koşullarında kazanılan siyasi alışkanlıklar değiştirilememektedir. Demokratikleşememenin neden olduğu sorunlarla yüzleşip, yeniden yapılanma sağlanamadığı için karamsarlık ve gerilimler giderek yoğunlaşmaktadır.

ESKİ SİYASİ ALIŞKANLIKLARIN AŞILAMAMASI

Ana muhalefet partisi, Türkiye’nin demokratik dönüşüm dönemindeki en önemli kurultayına, vesayet sistemi döneminde oluşturduğu siyasi alışkanlıklarla hazırlandı. Eski alışkanlıklarla yapılan ilce ve il kongrelerinde sorumluluk yüklenenler, biriktirdiğimiz bunlar, yapabileceklerimiz bu kadar anlayışıyla kurultaya taşındılar. Vesayet sisteminin düzenlediği, lideri ve merkezi kontrol etmek, lider ve merkez kadrolar üzerinden il ve ilçe kadrolarının denetimini sağlamak anlayışı aşılamadı. Alışkanlık haline gelen anlayış,  vesayet sisteminin çözülmesinden sonra siyasi partiler tarafından, liderin ve merkezin belirleyiciliğini sürdürmeyi sağladığı için tekrarlanır hale geldi ve değiştirilemedi.

YENİ GENEL BAŞKAN ADAYLARI

Mevcut genel başkan dışında adaylık girişiminde bulunanlar, eski siyasi alışkanlıklar üzerinden siyaset yapacaklarını yansıttılar.  Cumhuriyetin kuruluşunun ve kurucularının değerlerini merkeze alan siyasi eğilimleri sergileyeceklerine vurgular yaptılar. Kuruluş döneminin toplumsallaştığını, değişen, gelişen Türkiye ve dünya gerçekliğine göre sahiplenildiğini yansıtan anlayışı sergileyemediler. Türkiye ve dünya gerçekliğiyle örtüşmeyen, demokratik dönüştürücü siyaset anlayışını sahiplenemeyen siyaset üzerinden liderlik yapmak istediklerini tekrarladılar.

2019 SEÇİMLERİNİ YÖNETECEK SİYASİ ANLAYIŞ

İktidar partisi, Demokratik Hukuk Devletinin inşasına yetemeyen ancak vesayet sisteminin çözülmesini sağlayan siyaset konumdadır. Ana muhalefet partisi ise demokratik dönüştürücü siyaset alanını sahiplenemediği için alternatifliği kabul edilebilirliğe taşıyamayan durumdadır. Son seçimler, referandum oylaması, adalet yürüyüşü, demokratik dönüştürücü siyaset ihtiyacına yoğunlaşmayı sağlayamamıştır.  Ana akım siyasi partilerin sürdürdüğü siyaset nedeniyle 2019 Seçimlerinde, Türkiye gerçekliğinin kabullenilemediği, demokratik dönüşümlerin tamamlanamadığı siyasi yaklaşımların göreceli başarı mücadeleleri yaşanacaktır.

CHP KURULTAYINDAN BEKLENİLEN

Kurultay, Türkiye ve dünya gerçekliğiyle örtüşmeyen anlayışla yapılmış olsa bile İstanbul il kongresine benzer duyarlılığı yansıtabilmelidir. Demokratik dönüştürücü umudu besleyen yaklaşımlar alternatiflik heyecanı uyandırabilecektir. Adalet yürüyüşünde ortaya çıkan kendiliğindenlikle, kitleselleşmeyle, toplumsal muhalefeti temsille örtüşen yaklaşımların, demokratik dönüştürücü siyaset anlayışıyla yapabilirliğe taşınacağı hissettirilebilmelidir.    

Bu yazı toplam 1631 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.