1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. CHP, AK Parti ve Adalet Bakanlığı'na yapılan saldırıları kınadı
CHP, AK Parti ve Adalet Bakanlığı'na yapılan saldırıları kınadı

CHP, AK Parti ve Adalet Bakanlığı'na yapılan saldırıları kınadı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, dün akşam saatlerinde AK Parti Genel Merkezi ile Adalet Bakanlığı'na yapılan saldırıları CHP MYK'sı adına kınadı. CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK) Genel Başkanı

A+A-

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, dün akşam saatlerinde AK Parti Genel Merkezi ile Adalet Bakanlığı'na yapılan saldırıları CHP MYK'sı adına kınadı.

CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında toplandı. CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Sözcüsü Haluk Koç'un yurt dışında olması sebebiyle Gürsel Tekin açıklama yaptı. CHP MYK adına saldırıyı şiddetle kınadığını dile getiren Tekin, "Bu saldırı aynı zamanda Türk demokrasisine ve Türk siyasetine yapılmış bir saldırı olarak kabul ediyoruz. Umut ediyoruz ki, en kısa süre içerisinde failleri bulunur, adalete teslim edilir." dedi.

MHP'li Yeniçeri: Saldırıyı süreçle ilişkilendirmek zeka ile ilgili problemdir

MHP Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri, Adalet Bakanlığı ve AK Parti Genel Merkezi’ne yapılan saldırılarla ilgili, “AK Partililerin bunu, sözüm ona çözüm süreci denilen yıkım sürecini istemeyenlerin provokasyonu olarak değerlendirmesi zeka ile ilgili bir problem olarak karşımızda duruyor.” dedi.

MHP Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Yeniçeri, basın toplantısına “Sıfır uyku ile buradayım. Uykusuna kıymayanlar geleceğini kazanamazlar.” diyerek başladı.

AK Parti’nin dün gerçekleşen saldırıları bahane ederek ‘çözüm süreci’ propagandası yaptığını savunan Yeniçeri, “Saldırıyı DHKP-C ‘nin yaptığı kesin gibidir. AK Partililerin bunu sözüm ona çözüm süreci denilen yıkım sürecini istemeyenlerin provokasyonu olarak değerlendirmesi zeka ile ilgili bir problem olarak karşımızda duruyor. Belki, DHKP-C bu saldırıları PKK gibi devlet tarafından muhatap alınmak için yapıyor.” şeklinde konuştu.

NEVRUZ’DA ÖCALAN’IN ÇÖZÜM SÜRECİNE İLİŞKİN MESAJINI OKUMASI

Yeniçeri, şöyle devam etti: “21 Mart’ta Diyarbakır’da Öcalan’ın çözüm sürecine ilişkin mesajını okuması beklenen Nevruz kutlamalarının yapılacağı alanın güvenliğinin sağlanması için BDP tarafından 5 bin kişinin görevlendirildiği bilgisi kamuoyuna yansıdı. Görülmektedir ki AKP iktidarı ve Başbakan Erdoğan kendi başkanlık ve Anayasa değişikliği karşılığında PKK terör örgütüne ve İmralı canisine her türlü tavizi vermektedir.”

ERGENEKON DAVASI

Ergenekon Davası’nda istenen müebbet hapis cezalarını da değerlendiren Yeniçeri, önyargı ile yargılama yapıldığı intibaı oluştuğunu savundu. Yeniçeri, “Ergenekoncular hükümeti yıkmak için darbeye teşebbüs etmişler. Bir an doğru olduğunu kabul edelim. Peki PKK’lılar ya da Öcalan devleti yıkmaya teşebbüs etmedi mi? Önce Balyoz sonra Ergenekon davasında yağmur gibi yağdırılan cezaların amacı Türkiye’yi genel affa zorlamaktır.” diye konuştu.

AKİL ADAMLAR ÖNERİSİ

Yeniçeri, bir gazetecinin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın sürece ilişkin akil adamlar konusunda çalışma yaptıkları yönündeki sözlerini hatırlatması üzerine ise “Ne yapacakmış akil adamlar. Öcalan’dan talimat mı gelmiş Başbakan’a. Bundan 3 yıl önce İmralı’daki caninin Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ne dikte ettirdiği ve Parlamento'ya yapın dediği iki üç şey var. Bunlardan biri Hakikatleri Araştırma Komisyonu. İkincisi akil adamlar kurulması ve bunların üzerinden sözüm ona Türkiye’deki Kürt sorunun çözümüne yönelik tedbirlerin alınması. Türkiye’de akil adamın kim olduğu soru işareti bir. Nerede bölücü, yıkıcı, Türk milletini öteleyen adam varsa onu akil adamsın diye getiriyor.” dedi.

'Şekil Adamları Komisyonu' kuralım önerisi getirdiğini söyleyen Yeniçeri, “Herkes şeklini şemalini ortaya koysun. Akil adamlar devlet nasıl diz çöktürülüre mi karar verecek?” ifadesini kullandı.

BDP'den AK Parti'ye saldırıyla ilgili geçmiş olsun mesajı

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP), AK Parti ve Adalet Bakanlığı'na düzenlenen saldırıyı kınadı. Çözümden ve barıştan yana olan herkesin bu tür provokasyonlar karşısında daha iradeli, daha kararlı ve daha güçlü durması, asla geri adım atmaması gerektiği ifade edildi.

BDP eşbaşkanları Selahattin Demirtaş ile Gültan Kışanak, AK Parti ve Adalet Bakanlığı'na düzenlenen saldırıyla ilgili olarak kınama mesajı yayımladı. "AK Parti Genel Merkezi'ne ve Adalet Bakanlığı'na dün gece gerçekleştirilen saldırıyı kınıyor, AK Parti'ye ve Adalet Bakanlığı'na geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz." denilen mesajda, "Çözümden ve barıştan yana olan herkesin bu tür provokasyonlar karşısında daha iradeli, daha kararlı ve daha güçlü durması, asla geri adım atmaması gerekir. Olası yeni provokasyonlara karşı devlet ve hükümet zamanında gerekli tedbirleri almalıdır. Provokasyonları önlemek öncelikli olarak hükümetin görevi ve sorumluluğundadır. Demokratik kamuoyu da gelişmeler karşısında daha duyarlı ve dikkatli olmalıdır. Bir kez daha saldırıyı kınıyor AK Parti'ye ve Adalet Bakanlığı'na geçmiş olsun dileklerimizi sunuyoruz." ifadeleri kullanıldı.

ABD'nin Ankara Büyükelçisi Riccardione: Saldırıları kınıyoruz

ABD'nin Ankara Büyükelçisi Francis J. Ricciardone, “AK Parti Genel Merkezi ile Adalet Bakanlığı’na yapılan saldırıları en sert şekilde kınıyoruz. Çok geçmiş olsun. Teröre karşı Türkiye'nin yanında olmaya devam edeceğiz.” dedi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş'u ziyaret eden ABD'nin Ankara Büyükelçisi Francis J. Ricciardone, AK Parti Genel Merkezi ve Adalet Bakanlığı'na yapılan saldırıların ardından AK Parti Genel Merkezi'ni ziyaret etti. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş'la bir araya gelen Ricciardone, geçmiş olsun dileklerini iletti.

Ziyaretin ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulunan ABD'nin Ankara Büyükelçisi Ricciardone, bugün nezaket ziyareti için geldiğini belirterek, "Tesadüfen maalesef dünkü saldırılar çıktı. Bu saldırıları en sert şekilde kınıyoruz. Çok geçmiş olsun." şeklinde konuştu.

Teröre karşı Türkiye'nin yanında olmaya devam edeceklerini vurgulayan Ricciardone, "Hem hükümetinizin hem de halkınızın yanında olacağız. Biz, müttefiklerimizle barışçıl bir dünya için çabalıyoruz. Terör, uluslararası bir problem. Hem benim ülkem, hem sizin ülkeniz, hem de birçok ülke için." diye konuştu.

TÜRK-İŞ: Saldırı, korkanların kullandığı ilkel bir dildir

TÜRK-İŞ Yönetim Kurulu, AK Parti Genel Merkezi’ne ve Adalet Bakanlığı’na yapılan saldırıları “Saldırı, korkanların kullandığı ilkel bir dildir. Çaresizliğin ifadesidir.” sözleriyle kınadı.

TÜRK-İŞ’ten yapılan açıklamada, şunlar ifade edildi: “Terör ve kaba kuvvetle hiçbir sorunun çözülemeyeceğini ve hiçbir mesaj verilemeyeceğini anlamaktan yoksun mihraklar, dün gece AK Parti Genel Merkezi ve Adalet Bakanlığı’na yaptıkları saldırılarla içine düştükleri acizliği bir kez daha sergilemiştir. Terör bir insanlık suçudur. Türkiye’de barış dilinin hakim olmasını isteyen TÜRK-İŞ, AK Parti Genel Merkezi’ne ve Adalet Bakanlığı’na yapılan saldırıları kınamakta, saldırıları yapanların amaçlarına ulaşamayacaklarına olan inancını bir kez daha dile getirmektedir.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.