1. YAZARLAR

  2. Mustafa OKÇU

  3. CHP ALTERNATİFLİK BİRİKTİRİP, İKTİDARI HEDEFLEMELİDİR
Mustafa OKÇU

Mustafa OKÇU

Yazarın Tüm Yazıları >

CHP ALTERNATİFLİK BİRİKTİRİP, İKTİDARI HEDEFLEMELİDİR

A+A-

Ana muhalefet partisi yerel yönetimlerdeki başarısını, alternatifliğin biriktirilmesine, iktidarın hedeflenmesi taşımalıdır. Halkın kendisi gibi olan adaylarla ulaşılan başarının, ekonomik demokratik kurumsal sürdürülebilirliğe taşınmasıyla, alternatifliğin biriktirilebileceği ortaya çıkmıştır. Bu yaklaşımın, Türkiye’nin içerisinde bulunduğu dönemin siyasetini temsil edebilecek demokratik dönüşümle tamamlanması ihtiyacı karşılanmalıdır.

 

ESKİ ALIŞKANLIKLARIN YETERSİZLİĞİ

Vesayet sistemi koşullarındaki mücadele şartlarında oluşan yaklaşımların, partiyi ve yetkileri ele geçirme alışkanlıklarına neden olduğu biliniyor. Belirleyici kadro hareketi kapsamında, lidere ve merkeze bağlı sürdürülebilirlikler dönemi kapandı. Merkez yönetimin açıklayacağı örgüt seçimleri takvimine göre yapılacak belirlemeleri halk biliyor ve yetersiz buluyor. Bütün siyasi partilerce benzer şekilde oluşturulan örgüt yönetimleri dönemi aşıldı. İlçe ve il delegelerinin, genel merkez delegelerinin oluşturulması, sorunların çözümünü, ihtiyaç ve beklentilerin karşılanması sağlayacak temsil ve yeterlilik ihtiyacını karşılayamıyor. Yetersiz, edilgen, sorunların çözümünü, ihtiyaç ve beklentilerin karışlanmasını temsil etmeyen ilçe delegelerinin oluşturulmasına üyelerin büyük bölümü katılmıyor ve yarıdan fazla delege siyasi etkinlerin eğilime göre oluşuyor. İletişim, etkileşim, sorumluluk ve yetki dağılımındaki pazarlıklarla oluşturulan yönetimler, halkı temsil edemiyor. Alışkanlık haline gelen örgütlenme, siyasete katılanların kötü niyetli olmalarından, yetersizliklerinden, kendileri için siyaset yapmalarından kaynaklanmıyor. Siyasete katılanların, demokratik kurumsal sürdürülebilirlikle, en verimli şekilde değerlendirilmeleri sağlanamadığı için oluşuyor.

 

ESKİ SİYASİ ALIŞKANLIKLAR DÖNEMİNİ TAMAMLADI

İktidar partisi, post modern darbe ile sürdürülemez olduğu ortaya çıkan vesayet sisteminin etkisizleştirilip, çözülebilmesi hedefiyle oluşturulmuştu. Türkiye'nin içerisinde bulunduğu döneme uygun oluşum, vesayet sisteminin çözülmesini sağlayarak, yapabileceklerini yaptı. Vesayet sisteminin yerine inşa edilmesi gereken Demokratik Hukuk Devletinin tamamlanması ihtiyacını karşılayamıyor. Değişen, demokratik dönüşüm dönemine ulaşan Türkiye’ nin siyasetini temsil edemiyor. Demokratik kurumsal sürdürülebilirliği sağlayacak değişimi içselleştiremediği için vesayet sistemiyle mücadele döneminin siyasetini aşıp, kendisini yeniden üretemiyor. Vesayet sistemiyle mücadele döneminin hikayelerini, başarılarını merkeze alarak, kendisini tekrar ediyor.

 

İKTİDAR PARTİSİNİN YENİLENME GİRİŞİMLERİ

Vesayet sisteminin dışarıda bıraktığı halkı temsil eden iktidar partisi işlevini yerine getirdi. Sağladığı kazanımlara, ulaştığı başarılara, vesayet sisteminin dışarıda bıraktığı halk katkı verdi destekledi. Modern değerleri sahiplenen halkın önemli çoğunluğu da geleneksel değerlerin, demokratik kurumsal sürdürülebilirliğe taşınarak, zenginlik olarak sürdürülmesini kabullendi. İktidar partisi Türkiye’nin değişen yeni gerçekliğiyle örtüşen siyaseti temsil edemeyecek konuma sürüklendi. Kapsayıcı, demokratik, eşitlikçi, çoğulcu yaklaşımlarla, hiç kimsenin dışarıda kalmayacağı Demokratik Hukuk Devletinin inşasını tamamlayacak siyasi dönüşümü başaramıyor. Kendi anlayışını, sağladığı kazanımları, başarılarını, kadrolarını merkeze alarak mutlaklaşma görünümleri sergileyebiliyor. 31 Mart ve 23 Haziran seçimleri Türkiye’nin gerçekliğini, ihtiyaç duyulan siyasi temsili açığa çıkardı. Türkiye gerçekliğiyle örtüşen siyasi temsile ihtiyaç duyulmaktadır.

Bu yazı toplam 959 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.