• BIST 107.131
  • Altın 143,512
  • Dolar 3,5519
  • Euro 4,1365
  • Kocaeli 30 °C

CHP ALTERNATİFSİZLİĞİNİN ETKİLERİ

Mustafa OKÇU
Ana muhalefet partisinin alternatif olamaması, iktidara gelememesi, alternatifliğe duyulan ihtiyaç nedeniyle giderek daha fazla tartışılacaktır. Ayrıca, Türkiye’nin çözmesi gereken sorunlarının ana muhalefet partisinin alternatif hale gelmesiyle daha kolay çözülebilirliği de açıktır. CHP’nin alternatif hale gelememesi tartışmalarında ortaya çıkan en önemli itirazlar, demokratik dönüşümünü tamamlamasının vazgeçilmez olduğuna yapılanlardır. Böyle bir dönemde öncelikli olmadığı, zaman içerisinde yerine getirilebileceğini savunanlar vardır. CHP üst yönetiminin de aynı görüşte olduğu, zaman, zaman demokratikleşme hamleleri yaparak konumunu koruyabildiği ileri sürülmektedir.  İktidar partisinin pek çok hatalar ve yanlışlar yaptığı dönemde, bunlara karşı durmanın öncelikli olduğuna dikkat çekilmektedir.  Asıl üzerinde yoğunlaşılması gerekenin, bu kadar yanlışa ve hataya sürüklenmiş iktidarın, siyasi işleyişinde ve sergilediği yönetim anlayışında demokratikliği gözetmemesine rağmen dört dönemdir, tek başına iktidar olmasıdır denilmektedir. Bütün bu iddiaları ve anlayışları gerekçe göstererek, demokratikleşmeye çalışan ana muhalefet partisine bu kadar yüklenmenin haksızlık olacağına dikkat çekenler de ihmal edilemeyecek orandadır.

İKTİDAR PARTİSİ  NEDEN  DESTEKLENİYOR?
Ana muhalefet partisi ve diğer muhalefet partilerinin bulunduğu yerden bakıldığında, bu kadar hatalara, yanlışlara, yıpranmışlığa rağmen iktidar partisine desteğin sürmesi en kritik noktadır. İktidar partisinin, kuruluşundaki ve ilk iki dönemindeki yaklaşımlarından vazgeçtiği, demokratikliğini, dönüştürücülüğünü önemli oranda yitirdiği, kendi anlayışını mutlaklaştırmaya çalıştığı iddiaları çok önemlidir. Doğru değerlendirilmesi gereken temel gerçeklik, bir siyasi hareketin yanlışlar yapması, hatalara sürüklenmesi, bu yanlışların ve hataların dışındaki siyasi partileri başarılı kılmaya, alternatif yapmaya yetmediğidir.  İş yapanların, sorumluluk yüklenenlerin, doğrular, yanlışlar, hatalar yapabilme konumu vardır. İktidarda olmayanların, sorunların çözülmesinde benzer yanlışlara ve hatalara sürüklenmeyeceklerini görülebilir hale getirmeleri gerekmektedir. Bunların, iktidar konumuna geldiklerinde, benzer hataları ve yanlışları yapmayacakları, daha önce sorumluluk yüklenmişlerse ona bakılarak değerlendirilir. Hiç sorumluluk yüklenmemişlerse, parti içi yönetimleri gözlemlenerek, sorun çözme kapasitelerine bakılarak, alternatifliği, iktidar hedefini yönebilme yeterlilikleri değerlendirilerek ne yapabilecekleri anlaşılmaya çalışılır. Yapılan değerlendirmelerde, İktidar partisi dışındakilerin durumu yeterince açık görünmüyorsa bu defa,  yanlışlardan, hatalardan dönebilme esnekliğine bakılır. Bu aşamada, kendisini düzeltebilmesi, arındırabilmesi, kendisini yeniden üretebilmesi, yanlışlara, hatalara, ulaşılabilmesi, uyarılabilmesi, değiştirebilmesi, düzeltebilmesi vb. durumlar önem kazanır. 

NEDEN, ALTERNATİFLİK  BİRİKTİRİLEMİYOR?
Çözülemeyen sorunların yoğunlaştığı dönemde, iktidar partisinin, yetemezliklere, yanlışlara, hatalara, sürüklendiği halde, muhalefet partilerinin alternatiflik biriktirememesi, büyüyememesi, çoğalamaması dikkat çekicidir.  Alternatiflik biriktirmek isteyen siyasi hareketin,  öncelikle bu konuma gelmesi, kendi iç işleyişini, birikime, büyümeye, çoğalmaya elverişli hale getirmesi gerekmektedir. Bunun için de, demokratikliğin içselleştirilmesine, evrensel demokrasinin kural ve kurumlarıyla ulaşılan sürdürülebilirliğe ihtiyaç vardır. Demokratik sürdürülebilirliğe ulaşılamadığında, parti içi sorunlar çözülürken, demokratik dönüşüm engelleri aşılırken yetersiz kalınacağı açıktır. Kendisini, alternatiflik biriktirecek, büyüyebilecek, çoğaltabilecek konuma taşıyamayan siyasi hareketlerin tartışılır olmaları bir tercih sorunu değil siyasetin, ihtiyaçları karşılamak, beklentileri yönetmek işlevinin zorunlu sonucudur. Türkiye’nin demokratikleşme sorunları, çözemediği için bedel ödediği sorunları, bu sorunları ve çözümleri sahiplenebilecek, kendi iç işleyişinde bu kararlılığı ve yeterliliği sergileyebilecek alternatifliklere muhtaçtır.
Bu yazı toplam 1476 defa okunmuştur.
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÖNE ÇIKAN MARKALARIMIZ
  • TUANA EVLERİ 3. ETAP
  • TUANA EVLERİ 2. ETAP'TA YÜZDE 5 İNDİRİM
  • ROMATEM Kocaeli Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi
  • Özgür Kocaeli mobil uygulamamız yayında
1/20
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Özgür Kocaeli | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0262 331 11 11 Faks : 0262 321 21 37